Düğün Fotoğrafçısı Nasıl Olunur? Ne Kadar Para Kazanır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte düğün fotoğrafçısı nasıl olunur, ne kadar para kazanır sorusuna yanıt vererek fikir edinmek istiyoruz. Fotoğrafçılık sektörü, özellikle ülkemizde çok ciddi manada ön plana çıkan ve fark yaratan unsurlardan birisi olarak dikkat çekti. Fotoğrafçılığın birçok farklı alanı var ancak günümüzde en çok başvuru yapılan ve tercih edilen sektörlerden birisi dış çekim fotoğrafçılığı denebilir.

Birçok kişi özellikle düğünlerinden kaliteli görsel anılar bırakmak için bu hizmetlerden yararlanma yoluna gidiyor. Hal böyle olunca da alanında uzman kişileri artık sosyal medya üzerinden bulabiliyorlar. Ünlü birçok isim, bunu sosyal medyayı etkin kullanmaya borçlu demek yanlış olmaz sanıyorum. Sizlere hemen bu anlamda bilgiler sunacağız.

Düğün Fotoğrafçısı Nedir?

Düğün fotoğrafçısı, düğün öncesinde ya da sonrasında istediğiniz elbiseler ve sizinde tercih edebileceğiniz mekanlarda yapılan profesyonel fotoğraf çekimidir.

Günümüzde özellikle gelinlik ile çekimler çok ciddi anlamda revaçta. Aynı zamanda gelin ve damadın su içerisinde çekimleri de yine en çok özenilen ve tercih edilen unsurlardan birisi olarak da ön plana çıkıyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Türkiye genelinde de bu alana doğru eğilim çok fazla olduğundan dolayı mesleki eğilimi değerlendirmek de ciddi manada ön plana çıkan unsurlar arasında adından söz ettiriyor. Şimdi daha yeni alternatifleri elimizden geldiğince sizlere sunacağız.

Düğün Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Düğün Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Düğün fotoğrafçılığı, özellikle günümüz gençlerinin sektörel gelişimleri izlemesine ilişkin çok önemli unsurlardan birisidir. Ancak bu sadece fotoğraf makinesini alıp birkaç poz çekmek gibi düşünülmemelidir. Fotoğrafçılar, sanatsal mekanları bulurlar ve bunları kullanmayı iyi bilirler. Manzara fotoğrafçılığı konusunda da deneyim sahibi olunması önemlidir. Genel olarak bu anlamda sizleri bilgilendirmek ve fikir edinmenizi sağlayacak olursak;

  • Öncelikle üniversitelerin fotoğrafçılık bölümlerinden mezun olmak önemlidir. Ancak kendinizi dışarıdan da geliştirebilirsiniz.
  • Düğün sahiplerinin gitmek istediği tüm mekanlarda uygun fotoğraf çekim alanlarını bulmak çok önemlidir.
  • Sanatsallık, pozlama, ışık ayarlama ve çekim pozisyonları ile alakalı olarak deneyim sahibi olmak çok önemlidir.
  • Fotoğrafçılık ekipmanları olan tripod, spot gibi birçok aparatı doğru ve etkin bir şekilde kullanabilmeniz gerekir.
  • Çektiğiniz fotoğrafları üst seviye bir bilgisayarda Adobe Photoshop programını usta seviyede kullanarak görselleştirmek ve güzelleştirmek gerekir.
  • Fotoğraf baskı ve matbaacılık birimleri ile alakalı olarak enine boyuna bilgi sahibi olmak son derece önemlidir.
  Koronavirüse Karşı Bağışıklık Güçlendiren Besinler

Düğün fotoğrafçılığı konusuna sadece resim çekmek olarak bakmak son derece yanlış olacaktır. Türkiye genelinde özellikle çok hareketli bir sektör olduğundan dolayı ne olursa olsun işinizde iyi olmak ve tercih sebebi olmak ayrıca önem arz eden bir diğer unsur olarak da dikkat çeker. Kendinizi geliştirmek için üniversite okuma gibi bir zorunluluk durumu söz konusu değildir. Bu neden dolayısı ile kendinizi geliştirme noktasında da adımlar atma yoluna gidebilirsiniz.

Düğün Fotoğrafçısı Ne Kadar Para Kazanır?

Öncelikle bu alanda kişinin bulunduğu lokasyon, referansları, deneyimi ve sunduğu paket hizmetleri çok önemlidir. Üstelik uzak bölgelere fotoğraf çekimine gitmek istendiğinde de ekstra ücretler biner. Ancak biz en ideal seviyesini düşünerek işe başlayalım. Örneğin İstanbul şehrindeyiz ve Üsküdar, Çamlıca, Sultanahmet ve Ayasofya bölgelerinde düğün çekimi yaptırmak istiyoruz.

Bu çekim deneyimi en az 2000 TL gibi bir ücret ile fiyatlandırılır. Tabi ki şehir dışına gidildikçe bu ücret artar. Baskı ve matbaa ücretleri düşüldüğünde fotoğrafçı bu projeden ortalama 1000 TL kazanır. Bir düğün fotoğrafçısı bir ay içerisinde özellikle sezonluk olarak en az 20 çekim yapabilir. Bu da 20,000 TL gibi ciddi bir kazanç olabilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.