Polis Özel Harekat (PÖH) Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır 2020?

Bu yazımızda Polis Özel Harekat (PÖH) nasıl olunur ve ne kadar maaş alır 2020 verilerine daha yakından bakacağız. Türkiye genelinde özellikle devlet memuru olmak çok çok önemli bir hale geldi. Devletin özellikle savunma kanadında bulunan üniformalı meslekler, kimimiz için adeta bir çocukluk hayali. Tabi ki bu hayali nasıl gerçekleştireceğimiz de aynı şekilde önem arz ediyor. Bu makalemizde nasıl polis özel harekat (PÖH) olunur? Polis özel harekat (PÖH) olmanın şartları nelerdir? Polis özel harekat (PÖH) başvuru nasıl yapılır? Polis özel harekat (PÖH) eğitimleri nasıldır? Polis özel harekat (PÖH) ne kadar maaş alır? Bu ve bu gibi sorulara yanıtlar vereceğiz.

Polis Özel Harekat (PÖH) Nedir, Kimdir?

Polis Özel Harekat (PÖH), terör operasyonları ya da organize soygunlar gibi olaylar ile mücadele için kurulmuş özel eğitimli timlerdir.

Türkiye genelinde özellikle terörle mücadele hat safhalarda ve bunun için devletin birçok farklı biriminde ciddi yapılanmalar söz konusu. Eskiden özellikle bordo bereliler ve dağ komando askerler savaşırdı. Zaman içerisinde Jandarma ve Polis özel harekat timleri meydana getirildi. Bu timlerin tüm askerleri, aldıkları ileri seviye eğitimler ile donanımlı bireyler haline gelirler. PÖH ve JÖH, şehir içerisinde yer aldıkları gibi gerekli durumlarda dağlarda da görev yaparlar.

Polis Özel Harekat (PÖH)

Polis Özel Harekat (PÖH) Olmanın Şartları Nelerdir?

Polis Özel Harekat (PÖH) olmanın şartları içerisinde fiziki olarak da bireysel olarak da birçok önemli şart aranır. Birçok kişi bu önemli şartlar hakkında bilgi sahibi değildirler. İnternet üzerinde Polis Akademisi sitesinde de yer alan bilgiler mevcut ancak birçok kişi okumuyor. Hemen 2020 PÖH olma şartları hakkında bazı bilgileri sizlere sunacak olursak;

 1. T.C. vatandaşı olmak,
 2. 28 yaşından gün almamış olmak,
 3. Askerlik görevini tamamlamış olmak, (Terhis tarihinin üzerinden 3 sene geçmiş olmak),
 4. En az lise ve dengi okul mezunu olmak,
 5. 657 sayılı devlet memurları kanunu’nda yer alan hükümlerin aksine bir durum olmamak,
 6. Herhangi bir yüz kızartıcı suçtan dava görmemiş ya da hüküm giymemiş olmak,
 7. Kamu haklarından yoksun bırakılmamış olmak,
 8. Polis Akademisi Sağlık Standartları kapsamında ki şartlara uygun olmak,
 9. Silah kullanması konusunda herhangi bir psikolojik sorun olmamak,
 10. KPSS sınavından en az 70 puan almış olmak,
  Fotoğrafçı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

bu noktada PÖH olacaklar için ciddi anlamda önem arz eden konulardan birisidir. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde başvurunuz kısa zaman içerisinde değerlendirilir ve sonrasında adaylık süreciniz başlar.

Polis Özel Harekat (PÖH) Başvurusu Nasıl Yapılır 2020?

Diğer merak edilen konulardan birisi de tam olarak başvurunun nasıl yapılacağı. Zaman ilerledikçe devlet, işleri daha da kolay hale getirmek için sistemlerini tamamen dijitale taşıdı. Bu sayede insanlar için de kolaylıklar sağlanmaya başladı. Polis Özel Harekat (PÖH) başvuruları nasıl yapılır 2020 detayları şu şekilde;

 • PÖH alımı yapılacağı zaman Polis Akademisi resmi internet sitesi üzerinde açıklama yapılır.
 • Açıklamanın yapılmasına müteakip ilk başvurular internet ortamından dijital olarak alınır.
 • Sonrasında Polis Akademisi tarafından belirlenen birimlere başvuru evrakları eksiksiz şekilde götürülür.
 • 1 ay içerisinde tüm evraklar değerlendirilir ve SMS ile bilgilendirilirsiniz.

Bu süreçten sonra resmi adaylık süreciniz başlar. Başvuru süreci esnasında özellikle KPSS puanınız ve ön soruşturma gibi süreçleriniz kontrol edilir.

Polis Özel Harekat Maaşları

Polis Özel Harekat (PÖH) Nasıl Olunur?

Polis Özel Harekat (PÖH) olmak için Polis Akademisi resmi internet sitesinde yapılan alım ilanı ile süreç başlar. Alım ilanı akabinde başvurularınızı yaparsınız. KPSS’den en az 70 puan alma şartı söz konusu. Ancak devlet, yakın zaman içerisinde bu barajı 65’e çekeceğinin de müjdesini verdi.

Başvuru akabinde öncelikle yazılı mülakat süreci geçilir. Yazılı mülakat ardından Polis alımlarında ki parkur testini geçmek durumundasınız. Bu testte PÖH için barfiks gibi zorlu güç testleri de yer alır. Bu testleri geçmenizin akabinde ise sözlü mülakat olursunuz. Bu mülakatın ardından kapsamlı bir sağlık muayenesine girersiniz. Herhangi bir sorun olmadığı takdirde ise PÖH eğitimlerine katılımınız sağlanır.

Polis Özel Harekat (PÖH) Eğitimleri Nasıldır?

Bu anlamda süreci iyi takip etmek gerekir. Polis Özel Harekat eğitimleri, tamamen sizleri nitelikli operasyon timleri yapmak adına oluşturulmuş seçenekler arasındadır. Eğitimler konusunda son derece katı bir eğitim alırlar. Doğrudan OHAL operasyonlarında yer aldıklarından dolayı usta şekilde silah kullanmak zorundalar. Bununla birlikte fiziki olarak da yine en üst seviyede olmak zorundalar.

  2020 Devlet Yardımları Nelerdir? Ücretleri Ne Kadar?

Eğitimler sırasında açlığa dayanıklılık, dağlarda intikal talimi, uzman seviyede silah kullanımı gibi eğitimler alırlar. Bununla birlikte teorik bilgi olması açısından da yine ciddi anlamda eğitilirler. Uykusuzluk ile mücadele de yine eğitimin en önemli parçalarından birisidir. PÖH eğitim süresi genellikle 3 ay olarak belirlenmiştir.

Polis Özel Harekat (PÖH) Maaşları Ne Kadar?

Polis Özel Harekat (PÖH) 2020 maaşları yine rütbe ve kıdem esas alınarak değişiklik gösterebilir. 2020 Ocak ayı zammı ile birlikte en düşük PÖH maaşı 5,950 TL dolaylarında olmaktadır. Meslekte 20 yılını doldurmuş ve kıdemli polislerde ise bu maaş 6,700 TL dolaylarında görülür.

Polis Özel Harekat (PÖH), aynı zamanda görev yerine göre 3000 TL’ye kadar operasyon tazminatı da alır. Bu tazminat yere göre değişir ve maaşa dahil değildir. Bu ücretler de eklendiğinde en düşük maaş 8,950 TL dolaylarına kadar ulaşabilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.