Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır, Nasıl Alınır – Sabıka Kaydı Çıkarma

Adli sicil kaydı nereden alınır, nasıl alınır, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bilmesi gereken bir husus. İş başvuruları başta olmak üzere pek çok alanda adli sicil kaydı isteniyor. Adli sicil kaydı belgesi alma ile ilgili olarak; Adli sicil kaydı nereden alınır? Adli sicil kaydı nasıl alınır? Sabıka kaydı internetten nasıl alınır? Gibi tüm bilinmesi gereken hususların ayrıntılı cevapları yazımızda.

Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Sabıka kaydı başta iş başvuruları olmak üzere nereye başvurulursa vurulsun kurum ve kuruluşlar tarafından en çok istenen belgelerin en başında yer alıyor. Birkaç yıl önceye kadar adli sicil kaydı sadece adliyelerden alınabiliyordu. Özellikle büyük nüfuslu şehirlerde adli sicil kaydı almak için girilen sıralar bazen saatlerce sürüyor, vatandaşlar zaman kaybına uğrarken adliyelerin de iş akışlarında aksamalar yaşanıyordu.

Adli Sicil Kaydının Silinmesi

Gelişen teknoloji ile birlikte sabıka kaydı almak artık 1 dakikadan bile kısa süren zahmetsiz bir iş haline geldi. E Devlet üzerinden istediğiniz yer ve istediğiniz zamanda zahmetsizce ve kısa sürede sabıka kaydı çıkarılabiliyor. Günümüz itibariyle adliyeden sabıka kaydı almak hala mümkün. Ancak mecbur kalınmadığı sürece sadece adli sicil kaydı almak için adliyeye gitmek zaman ve para kaybı.

Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Teknolojide yaşanan gelişmelerden sonra neredeyse tüm bürokratik evrak işlemleri elektronik ortama taşındı. Devletten alınması gereken neredeyse tüm belgeler sabıka kaydı da dahil olmak üzere artık internet üzerinden alınabiliyor. Sabıka kaydı almak için adliyeye gitmemek, uzun süreler boyunca sıra beklememek için sabıka kaydı internetten nasıl alınır bilmeniz gerekiyor. Şimdi adım adım sabıka kaydı internetten nasıl alınır tarif etmeye başlayalım.

  TÜVTÜRK Ücretsiz Muayene Randevusu Nasıl Alınır? Ücretleri Ne Kadar?

İnternetten sabıka kaydı e devlet sistemi üzerinden alınıyor. E Devlet sistemini kullanabilmek için öncelikle e devlet şifrenizin olması lazım. Şayet e Devlet şifreniz yoksa herhangi PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılında e Devlet şifresi alabilirsiniz.

E Devletten Sabıka Kaydı Almak İçin BURAYA Tıklayın.

  1. Yukarıda verdiğimiz bağlantıya tıkladığınızda ilk olarak ekranınıza e Devlet kimlik doğrulama sayfası açılacaktır. Bu sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklayın.
  2. Kimliğimi şimdi doğrula sekmesine tıklamanızın ardından ekranınıza sisteme giriş sayfası açılacak. Bu sayfada ilgili kutucuklara e devlet şifresi ve TC kimlik numaranızı eksiksiz olarak girdikten sonra Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın.
  3. Sisteme giriş yap sekmesini tıklamanızın ardından ekranınıza sabıka kaydı alma ile ilgili bir bilgilendirme sayfası açılacak. Sayfanın en altında Yukarıdaki Bilgilendirme Yazısını Okudum ifadesinin yanındaki kutucuğu işaretledikten sonra devam sekmesine tıklayın.
  4. Devam sekmesini tıklamanızın ardın ekranınıza nüfus bilgileriniz açılacak. Bu sayfada sırasıyla Kurum Türü, Belgenin Neden Verileceği, Belgenin Nereye Verileceği hanelerini doldurun ve son olarak Sorgula sekmesine tıklayın.

Silah Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Silah Bulundurma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Adli Sicil Kaydı Kaymakamlıktan Alınır Mı?

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi sabık kaydı almak eskiye nazaran çok kolaylaştı. E devlet şifreniz varsa interneti olan herhangi bir bilgisayardan istenilen zamanda sabıka kaydı almak mümkün. E devlet şifreniz yoksa ise adliyeye gitmek gerekiyor. Bu da mümkün değilse üçüncü bir seçenek ise kaymakamlık. UYAP sistemi yurt geneline yayılmasının ardından adli sicil kaydı kaymakamlıktan alınır hale geldi. nüfus müdürlüğünden adli sicil kaydı almak ise ne yazık ki mümkün değil.

Sabıka Kaydı Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Sabıka kaydı geçerlilik süresi, adli sicil kaydının alındığı günden itibaren başlayarak 6 aydır. Özellikle kamu kurumlarına sabıka kaydı verirken geçerlilik süresi kritiktir. 6 aydan önce alınmış adli sicil kaydı resmi belge niteliğini yitirir. Adli sicil kaydı geçerlilik süresi her ne kadar 6 ay olsa da özellikle özel şirketler iş başvurularında son bir ay içinde alınmış olmasını talep etmektedir. Bu sebeple nereye başvuru yapacaksanız başvuru yapmadan birkaç gün önce sabıka kaydı çıkarmak faydalı olacaktır.

  Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi Bayiliği (Franchise) Nasıl Alınır?

Pasaport Nasıl Alınır?

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.