2020 Konut Kredisi Yapılandırma Yapan Bankalar, Yeniden Finansman

Konut kredisi yapılandırma işlemi, tüm bankalar tarafından yapılmamaktadır. Türkiye’de BDDK tarafından yalnızca belirli bankaların yapmaya yetki aldığı bu işlem; bir bankadan alınan konut kredisinin zaman geçmesi ile değişen şartlara bağlı olarak yeniden faiz oranları ile hesaplanması ve gerekli durumlarda banka değişikliği yapılmasıdır. Konut kredisi yapılandırması için aynı banka ya da farklı bir banka kullanılabilmektedir.

Konut kredisi yapılandırması, aslında borcun ödemesinde sıkıntı olan durumlarda ya da borç vadesini kısaltmada kullanılabilir. Her banka buna olanak sağlamasa da yine de görüşme yapmakta fayda var. Borç vadesini uzatıp aylık ödemenizi düşürebilir ya da bunun tam tersini yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırması Yapan Bankalar

Konut kredisinde yapılandırma kampanyası bulunan bankalar şöyle sıralanabilir:

  • Akbank
  • QNB Finansbank
  • İş Bankası
  • Garanti Bankası
  • Vakıfbank
  • Ziraat Bankası

Türkiye’de konut kredisi yapılandırması yapmaya yetkili bankalar bunlardır. Bu kapsamda yapılandırma için seçeceğiniz bankanın o an kullanmakta olduğu kampanyanın faiz oranının sizin kullandığınız faiz oranından düşük olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun yanında kredi kullanılan bankadan başka bir banka yapılandırma talebi alırsa, müşterinin transfer ücreti ödemesi gerekecektir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi

Ziraat Bankası’ndan konut kredisi yapılandırma kampanyası kapsamında %2,80 olan konut kredisi faiz oranları %1,90’a kadar gerilemiştir. Bu kapsamda özellikle Ziraat Bankası’ndan konut kredisi almış olan müşteriler, yapılandırma talebi ile bankaya başvuruda bulunmaktadır. Bu kapsamda yaklaşık bir ifade ile özetlemek gerekirse; 200.000 TL tutarında bir konut kredisi alınması durumunda bankaya geri ödenecek toplam tutar 525.100 TL olmakta idi. Ancak yapılan son kampanya kapsamında faiz güncellemesi ve konut kredisi yapılandırması kapsamında ödenecek yeni tutar 392.500 TL olacaktır.

  2020 Çalışmayan Kişilere Kredi Veren Bankalar

Konut kredisini Ziraat Bankası ile yapılandırmak isteyenler için bankanın müşterisi olma ve olmama farkı bulunmaktadır. Bu kapsamda bankanın müşterisi olanlar için faiz oranları daha düşük olarak hesaplanırken, banka müşterisi olmayanların kredi yapılandırma talepleri için komisyon ve transfer ücreti ödemeleri gerekmektedir. Bunun yanında banka, ödenen ve ödenmesi gereken borç miktarı üzerinden farklı faiz oranları da sunmaktadır.

QNB Finansbank Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi

Finansbank’tan konut kredisi yapılandırma kampanyası kapsamında kalan taksit sayısı, anapara ve ödenen miktar araştırması yaptıktan sonra faiz oranı belirlemektedir. Konut kredisini başka bankadan ya da  QNB Finansbank’tan almış olan tüketicilerin kredilerini yapılandırmaları için banka şubelerini ziyaret etmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda bireysel müşteri temsilcilikleri ile yapılacak görüşmelerde ana para ve kalan taksit miktarına dikkat edilir. Bunun yanında bankanın güven problemi açısından müşterinin yapılandırma talebinin yalnızca faiz oranlarının yüksekliğinden mi, yoksa borcun ödenememesi gibi bir durumun varlığı bazında mı olduğuna dikkat edilmektedir. QNB Finansbank’ın konut kredisi yapılandırmasındaki faiz oranı %1,20’dir. Bunun yanında banka, kendi müşterisi olmayan konut kredisi tüketicilerinden komisyon talep etmektedir.

Vakıfbank Konut Kredisi Yapılandırma

Vakıfbank’tan konut kredisi yapılandırma kampanyası kapsamında kendi  müşterilerine %1,80’e kadar düşen faizlerle konut kredisi imkanı sunulmaktadır. Bankanın kampanyaları içerisinde dönemsel olarak yer alan konut kredisi yapılandırma kampanyası, bankanın kendi müşterilerine bu kadar uygun faiz oranları ile sunulurken, küçük farklarla tüm banka müşterilerinin yararlandırılması sağlanır. Bankanın konut kredisini kullanıp sonra yapılandırmak isteyenler için alınan konut kredisinin miktarı ile doğru orantılı olarak değişen ceza ücretleri bulunmaktadır. Erken kapama cezasının ödenmesi halinde konut kredisi yapılandırma işlemi yapılabilmektedir. Bunun yanında banka, yapılandırma kapsamında yalnız faiz oranlarını değil, vade miktarını da anapara göz önünde tutularak değiştirebilmektedir.

Akbank Konut Kredisi Yapılandırma

Konut kredisini Akbank’tan yapılandırmak için yapılması gereken Akbank şubelerinden bireysel müşteri temsilcilikleri ile görüşmektir. Bunun yanında banka, kendi müşterisi olmayanlardan komisyon ve kredi taşıma ücreti, kendi müşterisi olanlardan ise erken kapatma ceza bedeli almaktadır. bankanın konut kredisi yapılandırma işlemi bazında faiz oranları değişkenlik göstermektedir. Banka, vade miktarının 12, 24, 36 ya da 48 ay olma durumuna göre faiz oranlarını değiştirmektedir. Bunun yanında yapılandırılmış konut kredisi için bankanın en fazla verebileceği vade miktarı 48 ay ile sınırlandırılmıştır. Yalnızca direkt olarak alınan konut kredilerinde banka 60 aya kadar vade imkanı sağlamaktadır. Var olan konut kredinizi bozup yapılandırmak istiyorsanız, banka müşterisi olmanız halinde ödemeniz gereken ceza ücreti %2 oranındadır. Kredinizin tamamı üzerinden %2 oranında ceza ücreti ödeyerek yeniden yapılandırma işlemini yapabilirsiniz.

  En Kolay Kredi Veren Bankalar

Konut Kredisi Yapılandırması Yapmak

Konut kredisinde yapılandırma işlemi 2 şekilde yapılmaktadır. Bunlar, faizlerin düşmesi halinde faiz güncellemesi ve banka kredi borcunun ödenememesi halinde taahhüt vererek yapılan yapılandırma işlemidir. Faizlerin düştüğü dönemde, geçmişte alınmış olan kredinin faizinden daha düşük faiz oranıyla müşterilere tanıtılan bir konut kredisi kampanyası varsa, kampanyaya dair bilgiler kapsamında almış olduğunuz konut kredisinin faizlerini ve ödeme koşullarını güncelleyebilirsiniz. Bunun için banka, önceden aldığınız krediyi kapanmış göstererek size yeni kampanya dahilinde kredi imkanı sunar. Bunun dışında borcun ödenememesi durumunda yapılan yapılandırma işleminde ise, kredi ve kredi kartı borçlarınız tek hesapta toplanabilir. Gelir durumunuzu gösteren belge ile başvuracağınız banka, tüm borçlarınızı tek hesapta toplayarak size ödemeniz gereken toplam bakiyeyi çıkarır. Ancak bu şekilde yapacağınız yapılandırma işlemi taahhüde tabidir. Bu nedenle ödemelerin aksatılmaması konulu bir belge size imzalatılır.

Konut Kredi Borcunun Yapılandırılması

Konut kredisi borcunda yapılandırma işlemi, diğer bankalardan yapılacaksa borç kapama işlemi şeklinde sistemde yerini alır. Bu şekilde yapılan ödemelerde, bir bankanın borcu, başka bir banka tarafından kapatılır. Borcu kapatan bankaya tekrar borçlanmış olursunuz. Banka, ilk borçtan bağımsız olarak, farklı faiz oranları ve farklı ödeme planıyla size yeni bir konut kredisi şekli belirler. Dönemsel olarak düzenlenen borç transferi konulu kampanyaların takip edilmesi ile elde edilecek avantajlar kapsamında, bir bankaya olan borcunuzu başka bir bankanın kapatmasını sağlayabilir, daha uygun faiz oranlarıyla ödeme yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırmasının Özellikleri

Kredi yapılandırma işleminde dikkat edilecekler, öncelikle kar zarar hesabıdır. Konut kredinizi yapılandırmak istiyorsanız, özellikle de yapılandırma nedeniniz borcun ödenememesi ise, alınacak yeni kredinin faiz oranlarına dikkat etmeli, daha büyük bir borcun altına girmeden borcunuzu kapatmanın bir yolunu bulmalısınız. Bu şekilde dikkatle yapacağınız işlemlerde konut kredinizin mevcut taksitlerini azaltabilir, maliyeti düşürebilir ya da güncel faiz oranlarına ayak uydurarak daha az ödeme yapabileceğiniz bir kredi elde edebilirsiniz.

  E Devlet ile Kırmızı Kalem Sorgulama

Konut kredisi yapılandırma işlemini kendi bankanızdan ya da başka bir bankadan yapabilirsiniz. Yapılandırmayı kendi bankanızdan yapmanız halinde herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Ancak kapama işlemi ile başka bir bankayı kullanacaksanız, kendi  bankanıza erken kapama cezası ödemeniz gerekecektir. Kendi bankanız daha yüksek faiz oranıyla yeniden yapılandırma da teklif edebilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken unsur, toplam ödemenin ne kadar fark edeceği ve diğer bankalara kıyasla arada uçurum olup olmayacağıdır. Bu hesaplamalarda bankalardaki faizlerin dışında marafların ve komisyonların da hesaplanması gerekmektedir. Diğer bankaların yeni dosya vergisi ve komisyonları dahil sizden tahsil edeceği toplam ile kendi bankanızdan size vaat edilen faiz oranları ile konut kredisini karşılaştırmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda diğer bankalardan alınan teklifler daha cazip görünse de diğer bankaların tüm ödemelerinin toplamı hesaplandığında konut kredisi için ödenmesi gereken tutar çok daha yüksek çıkabilmektedir.

Avukatlık İcralık, Yasal Takibi Olana Kredi Çıkar mı?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Veren Bankalar


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.