2020 Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

2020 yılında kredi kartı borç yapılandırma işlemi; kişilerin ödeyemedikleri borçlarını daha fazla faiz bindirmeden ödeyebilmeleri için bir çözüm önerisidir. Kişilerin ilgili işlemi yaptırabilmesi için muhatapları bankalardır. Borçlu oldukları bankaya kredi kartı borcu yapılandırma talebinde bulunabilecekleri gibi, herhangi bir bankadan da borç yapılandırma işlemi yapabilmektedirler. Başka bir bankadan bu işlemi yapmaları durumunda; kişilerin var olan borçlarını ilgili banka üstlenmektedir ve kişi yeni hazırlanmış ödeme planı ile tek bir bankaya borçlu durumunda olmaktadır. Kişilerin düşük faiz oranları ile 60 aya varan vade seçeneği ile kredi kartı borcu yapılandırma işlemi yapabilmesi mümkündür. Bunun için kişiler var olan borçlarını kapatmak için bankadan ihtiyaç kredisi çekmiş gibi gösterilmektedir.

Hangi Durumlarla Karşılaşmamak İçin Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Yapılmalıdır?

Kredi kartı borç yapılandırması yapılması durumunda karşılaşılmayacak olumsuz durumlar şunlardır:

 • Kişinin kredi kartı borcunu ödeyemedikten sonra kredi kartı borç yapılandırma işlemi yapmaması durumunda; kredi notunda daha da fazla düşüş meydana gelmektedir.
 • Kişinin kredi kartı borcu yapılandırması yapmaması durumunda, kredi sicili bozulmuş olmaktadır.
 • Kişi eğer kredi kartı borcu yapılandırması yapmaz ise; ilgili bankanın kara listesine girmektedir.
 • Kişinin kredi kartı borcu yapılandırması yapmaması durumunda; borcunun olduğu ilgili banka, kişinin hakkında takip başlatmaktadır.
 • Kişinin kredi kartı borcunu ödememesi ve herhangi bir yapılandırma işlemi yapmaması durumunda; banka kişiye icra göndermektedir.
 • Kişinin kredi kartı borç yapılandırması yapmaması durumunda, bankalardan kredi almak istediğinde sıkıntı yaşaması muhtemeldir.
  Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Kredi Kartı Borç Yapılandırma İşlemi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi kartı borç yapılandırma işlemi için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kredi kartı borç yapılandırma işlemi yaptırmak isteyen kişinin kimlik belgesi gereklidir. Üzerinde T.C. kimlik numarası olan herhangi bir kimlik belgesi kabul edilmektedir.
 • Kişinin gelir belgesi gereklidir. Maaş bordrosunu sunacak olan kişilerin son 3 aya ait güncel ve onaylı bir maaş bordrosu sunması gereklidir.
 • SGK tecil ve hizmet dökümü gereklidir.
 • Kişinin yapılandırma işlemi yaptırmak istediği borcunun 31 Aralık tarihli belgesi veya kart ekstresi gereklidir.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma İşlemini Yapabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kredi kartı borç yapılandırma işlemini yapabilmek için gereken şartlar şunlardır:

 • Kişinin borç yapılandırma talebinde bulunmak istediği borcunun; geçici maddenin yürürlük tarihinden önce yapılmış olması gereklidir.
 • Kişinin aylık düzenli bir gelirinin olması ve bu geliri belgeleyerek bankaya sunabilmesi gereklidir.
 • Kredi kartı borcu yapılandırması yapacak olan kişilerin kredi notlarının yüksek olması talep edilmektedir.
 • Kişinin kredi kartı borcu yapılandırması işlemi için; kendisinin banka şubesine giderek başvurusunu tamamlaması gereklidir.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Kredi kartı borç yapılandırma işlemi yapabilmek için; kişinin öncelikle borçlu olduğu banka ile görüşmesi gereklidir. İlgili borcunu ödeyemediğini ve iyi niyetini göstererek yapılandırma talep etmelidir. Kişilere bankaların bu şartlar altında sağladıkları taksitlendirme hizmeti 12 aya varan vade seçeneği ile sınırlıdır. Ancak kişinin borcunu 12 ay vade seçeneği ile ödeyememesi durumunda; bankadan ihtiyaç kredisi alarak ilgili borcu yapılandırma talebinde bulunmalıdır. Bu durumda kişilere 60 aya varan vade seçeneği sunulmaktadır. Kişiler borç yapılandırma işlemi yaparken, borçlu oldukları banka ile çalışmak durumunda değillerdir. Bir başka bankanın kişinin ilgili bankadaki borcunu kapatarak, kişiyi kendine borçlandırması da mümkündür. Genellikle kişiler uygun faiz oranları ile borç yapılandırma işlemi yaparken banka değiştirmektedir.

  En Kolay Kredi Veren Bankalar

Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Durumunda Ne Olmaktadır?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda; ilk olarak kişilere bir süre tanınmaktadır ve bu süre içerisinde de gecikme faizi uygulanmaktadır. Kişilerin kredi kartı borçlarının sürekli asgari tutarını ödeme ya da tamamını ödememe gibi bir lüksleri bulunmamaktadır. Dolayısı ile kişi bir yıl içerisinde 3 kere kredi kartı borcunun ödemesini yapmaz ise; banka kişinin ilgili kredi kartını kullanıma kapatmaktadır. Kişi borcunu ödemediği sürece de kart kullanıma açılmamaktadır. Ancak kişinin borcunu ödememeye aynı şekilde devam etmesi halinde; kişinin kredi notunda düşüş meydana gelir ve kişinin hakkında yasal takip başlatılır. Yasal takibin başlaması ile birlikte; kişinin maaşına haciz gelir ve maksimum kişinin maaşının dörtte biri kredi kartı borcu için haciz edilebilmektedir.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma İşlemi Yaptıktan Sonra Kredi Kartı Alınabilmekte Midir?

Kredi kartı borç yapılandırma işlemi yaptıktan sonra kredi kartı alınabilmektedir. Kişinin hali hazırda borç yapılandırma işleminin olması, kişinin başka bir kredi kartı alamayacağı anlamına gelmemektedir. Kişi bu süreçte yeni bir kredi kartı başvurusu yapabilmektedir. Ancak kişinin kredi kartı başvurusu değerlendirilirken ve kişinin alabileceği kart limiti belirlenirken; siciline işlemiş olan bu süreç de görülebilmektedir.

Aynı Anda Birden Fazla Kredi Kartına Borç Yapılandırma İşlemi Yapılır Mı?

Aynı anda birden fazla kredi kartına borç yapılandırma işlemi yapılabilmektedir. Bu noktada kişinin gelir durumu önem arz etmektedir. Çünkü kişiler aldıkları maaşların dörtte biri oranında kredi ödemesi yapabilmektedirler. Dolayısı ile kişi eğer 2 adet kredi kartı borcu yapılandırma işlemi yapacak ise; kişinin ilgili yapılandırma işlemi ile birlikte bir ayda ödeyeceği iki taksitin toplamının, maaşının dörtte birini geçmemesi gereklidir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi notu düşük olanlara kredi kartı veren bankalar şunlardır:

 • ING Bank; kredi notu düşük olan kişilere Bonus kart vermektedir. İlgili kartın yıllık aidat ücreti 126 TL’dir.
 • Garanti BBVA; kredi notu düşük olan kişilere Bonus kart vermektedir. İlgili kartın yıllık aidat ücreti 124 TL’dir.
 • QNB Finansbank; kredi notu düşük olan kişilere CardFinans kart vermektedir. İlgili kartın yıllık kart aidat ücreti 103 TL’dir.
 • Akbank; kredi notu düşük olan kişilere Axess kart vermektedir. İlgili kartın yıllık kart aidat ücreti; 134.50 TL’dir.
 • com; kredi notu düşük olan kişilere Enpara.com kredi kartı vermektedir. İlgili kartın yıllık kart aidatı bulunmamaktadır.
 • Yapı Kredi; kredi notu düşük olan kişilere Worldcard kredi kartı vermektedir. İlgili kartın yıllık kart aidat ücreti 125 TL’dir.
  Kredi Kartı Olmayan Kredi Çekebilir Mi?

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Hesaplama Örneği

Kredi kartı borç yapılandırma hesaplama örneği şunlardır:

 • 60 ay vade ile 20.000 TL’lik kredi kartı borcunu yapılandıran bir kişi; ING Bank ile ilgili işlemi yapar ise, uygulanacak olan faiz oranı %1.94’tür. Kişinin aylık ödemesi gereken taksit miktarı; 621.94 TL’dir. Ayrıca kişinin toplam ödemesi gereken tutar; 37.416,40 TL olmaktadır.
 • 60 ay vade ile 20.000 TL’lik kredi kartı borcunu yapılandıran bir kişi; QNB Finansbank ile ilgili işlemi yapar ise, uygulanacak olan faiz oranı %1.79’dur. Kişinin aylık ödemesi gereken taksit miktarı; 596.16 TL’dir. Ayrıca kişinin toplam ödemesi gereken tutar; 35.869,60 TL olmaktadır.
 • 60 ay vade ile 20.000 TL’lik kredi kartı borcunu yapılandıran bir kişi; Akbank ile ilgili işlemi yapar ise, uygulanacak olan faiz oranı %2.33’tür. Kişinin aylık ödemesi gereken taksit tutarı; 691.37 TL’dir. Ayrıca kişini toplam ödemesi gereken tutar; 41.582,20 TL’dir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Kredi Yapılandırma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Konut Kredisi Yapılandırma Yapan Bankalar, Yeniden Finansman


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.