İş Göremezlik Ödeneği Hesaplama

İş Göremezlik Ödeneği, sağlık sebebiyle geçici olarak işine devam edemeyen çalışanların yaşayacağı maddi kayıpların telafisi amacıyla getirilen bir sistem. Yaygın olarak Rapor Parası adıyla anılan bu ödeneği devlet, Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtası ile devlet finanse etmekte. Peki İş Göremezlik ödeneği nasıl hesaplanır, en düşük İş Göremezlik Ödeneği tutarı ne kadardır bunlardan haberdar mısınız? Onlinesorgula.gen.tr olarak iş Göremezlik Ödeneği Hesaplama, günlük İş göremezlik ödeneği ne kadardır gibi akla gelen tüm soruların cevabını sizler için derledik.

İş Göremezlik Raporu Nasıl Alınır

İş Göremezlik Ödeneği hesaplama hakkında bilgi sahibi olmak için öncelikle İş Göremezlik Ödeneği kimlere verilir, İş Göremezlik Ödeneği şartları nelerdir bunlara bakmamız gerekiyor. İş göremezlik ödeneği 4/A ve 4/B kapsamında SSK’lı olarak çalışanlara;

 • İş kazası
 • Meslek hastalığı
 • Gebelik ve doğum
 • Hastalık

Hallerinde aldıkları sağlık raporlarına istinaden veriliyor. Sağlık raporu konusunda önemli olan nokta, alınan raporun çalışılan kurum tarafından tanınan hekim veya sağlık kuruluşundan olması gerekiyor.

İş Göremezlik Ödeneği Alma Şartları

Her sağlık raporu alan İş Göremezlik raporu almaya hak kazanamaz. Devlet İş Göremezlik raporu almayı bazı şartlara bağlamıştır. İş Göremezlik raporu alanların rapor Parası alabilmesi için gereken şartlar ise şu şekilde.

 • Doğum ve hastalık raporlarında İş Göremezlik Ödeneği alabilmek için en az 90 gün prim ödemesi şartı aranır. İş Kazası ve Meslek hastalığı durumlarında herhangi bir prim günü sınırlaması yoktur.
 • İş kazası, meslek hastalığı ve doğum hallerinde alınan sağlık raporu günü kadar rapor parası hesaplanır. Hastalık durumda alınan raporlarda ise durum farklıdır. Hastalık raporlarında ilk 2 gün için herhangi bir ödeme yapılmaz. 3 ve üzerindeki günler için ödeme hesaplanır.

İş Göremezlik Ödeneği Hesaplama

Yukarıda saydığımız şartları taşıyorsanız İş Göremezlik raporu almaya hak kazanmışsınız demektir. Şimdi ise rapor parası nasıl hesaplanır bundan bahsedelim.

 • Raporun başladığı tarihten başlayarak geriye doğru 3 ay gidilerek, 3 aylık toplam brüt maaş hesaplanır.
 • Bu 3 aylık brüt maaş toplamı bu 3 ay içindeki toplam gün sayısına bölünür. Bu çıkan rakam İş Göremezlik Ödeneği Brüt Günlük meblağıdır.
 • Sağlık raporu esnasında yatarak (Hastanede) tedavi gördüğünüz günler; Brüt günlük tutarın ½’si (yarısı),
 • Ayakta tedavi ve normal istirahat günleri için brüt günlük tutarın 2/3’ü (üçte ikisi) olacak şekilde İş Göremezlik Ödeneği (Rapor parası) olarak tespit edilir.
  İşten Çıkan Doğum Parası Alır Mı? İşten Çıkarılan Kadın Doğum Parası Alabilir Mi?

Verdiğimiz bu bilgiler doğrultusunda 2017 yılı için günlük en düşük İş Göremezlik Ödeneği;

 • Yatarak tedavi görülen günler için 29,50 TL
 • Ayakta istirahat edilen günler için 39,50 TL’dir.

Çıkan bu tutarlar gördüğünüz gibi en düşük tutarlar yani asgari ücretle çalışanlar için. Şayet aldığınız maaş asgari ücretin üstündeyse daha yüksek olacaktır.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.