Kredi Çektim İşsiz Kaldım Ne Yapmalıyım?

Kredi çekip taksitlerini düzenli öderken biranda işsiz kalmak herkesin başına gelebilecek bir durumdur. İhtiyaçlarınız için ihtiyaç kredisi, yada yeni bir araba aldınız bunun için taşıt kredisi yada geleceğiniz için ev almak için konut kredisi kullanmış olabilirsiniz. Kimse geleceği kestiremez. Bankaların sunmuş oldukları kredi vadeleri 48 aya kadar uzun vadeli olabiliyor. Bu kadar uzun bir süreçte işinizi kaybetmek düşüncesi bile insanın kanını donduruyor. Ancak bu durum herkesin başına gelebilir. Bu yazımızda en çok sorulan sorulardan biri olan “Kredi çektim işsiz kaldım, Ne yapmalıyım?” sorusunun çözümünü anlatacağız.

Çalışan her insan ihtiyaçları için kredi kullanırken gelir durumuna göre aylık taksit tutarını ve vadesini belirler. Ancak kullandığı kredilerin taksit ödemeleri devam ederken biranda işsiz kalabilirsiniz. Kredi taksitleri öderken işsiz kalmak oldukça zor bir durum. Üstelik 3 ay boyunca ödenmeyen kredi taksitleri sonucunda icralık olabilirsiniz. Ancak kazancınıza güvenerek aldığınız araba için bankadan kullandığınız taşıt kredisi, ihtiyaçlarınız için kullandığınız tüketici kredisi veya geleceğinizi planlayarak aldığını konutun kredisi borcunu öderken işsiz kalmak sadece sizin başınıza gelen bir durum olmadığını unutmayın. Hemen umutsuzluğa kapılıp moralinizi bozmayın. Bu durumlar çok sık karşılaşılan olaylardır. Bu kadar uzun vadeli ödeme planında yakın gelecekte başınıza neler gelebileceğini kimse kestiremez. Öncelikle kredi çektikten sonra işsiz kalarak taksitlerini ödeyemeyenlerin çaresiz olmadığını söylemek istiyoruz. Kredi çektikten sonra işsiz kalanlar için çözüm yollarını ayrıntılı olarak inlemeye başlayalım.

Kredi Çektikten Sonra İşsiz Kalanlara Çözüm Önerileri

  • Kredi çektim işsiz kaldım ne yapmalıyım diyenlere bankalar kolaylık sağlıyor mu? önce bu sorunun cevabını verelim. Bazı bankalar kredi çektikten sonra işsiz kalanlara müşterinin talebi durumunda kredi taksitlerini dondurma gibi kolaylıklar sağlayabiliyor. Böyle bir durum başınıza gelirse ilk olarak bankanıza başvurup kredi taksitlerinizi bir süreliğini dondurmalarını talep etmelisiniz. Fakat kredi taksileri dondurma işlemi tamamen bankanın inisiyatifinde bir durumdur. Kabul edilmeyebileceğini de unutmamanız gerekiyor.
  • Kredi borcu öderken işsiz kaldığınızda işinize yarayabilecek bir diğer yöntem işsizlik sigortası yaptırmanız. İşsizlik sigortasını kredi çekerken veya çektikten sonra çalışırken yaptırmalısınız. Eğer bunu yaptıysanız zaten kaygılanacak bir durumunuz yoktur. Bodrolu çalışırken işsiz kalmanız durumunda kredi işsizlik sigortanız varsa maksimum 6 ay boyunca sigorta taksitlerinizi öder. Kredi işsizlik sigortası kredi taksit vadesine göre 1 yıl ila 8 yıl arasında geçerli olur.
  • Tüm bunlara rağmen halen bir çözüm olmadıysa gene çaresiz değilsiniz. Kredi çektikten sonra işsiz kalanların yapabilecekleri diğer bir çözüm yolu ise kredi yapılandırması. Kredi yapılandırma tabirini mutlaka duymuşsunuzdur. Duymayanlar için birkez daha anlatalım. Kredi taksitlerini ödeyemeyenlere bankaların sağladığı kolaylıklardan biridir. Kredi yapılandırmasında kredi vadesini uzatıp aylık taksit tutarını azaltarak ödeme kolaylığı sağlanır. Uzayan kredi vadesi neticesinde toplam geri ödeme miktarınız artar. Ancak zor durumda kaldığınız için aylık düşük taksit miktarı sayesinde bu süreci kolay atlatmanızı sağlar ve icralık duruma düşmeden kurtulabilirsiniz.
  • Yukarıda anlattığımız yöntemlerin hiçbirisi çözüm sunmuyorsa muhtemelen işsiz kaldıktan sonra 3 ay boyunca ödenmeyen taksitlerden dolayı kredi borcunuz banka tarafından avukata devredilecektir. Bundan sonraki süreçte banka ile işlem açısından bağınız kalmayacaktır. Yeni süreçte avukat ile görüşmeniz gerekiyor. Avukata durumunuzu anlatarak icra takibini başlatmadan belli bir zaman tanıyabilir. Bu süreçte yeniden işe başlayarak avukata borcunuzu taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Avukat ile de bir çözüme ulaşamazsanız hakkınıza icra takibi başlatacaktır. Maaşınız varsa maaşınıza haciz konularak dörtte biri kesilecektir. İcra süreci başladığında halen çalışmıyorsanız, yeni bir işe başlayana kadar icra takibiniz bekletilecek işe giriş yaptığınız anda maaşınızın dörtte birine icra konularak kesintiler başlayacaktır.
  İHA, SİHA Pilotu Nasıl Olunur? Nerede Eğitim Alınır? Maaşı Ne Kadar?

 

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.