İş Göremezlik Raporu

İş Göremezlik Raporu, devletin Sosyal Güvenlik kapsamında çalışanların sağlık sorunları sebebiyle maddi kayıp yaşamasının önüne geçmek amacıyla uyguladığı bir sistem. Bu sistem sadece çalışanın maddi kayıplarının telafisi için işletilmiyor pek tabi. İşverenin de çalışanlarının yaşadığı sağlık sorunları sebebiyle oluşan iş gücü kaybının maddi telafisi bir diğer gerekçe. Bu uygulamanın resmi adı İş Göremezlik Raporu Ödeneği olsa da halk arasında yaygın olarak Rapor Parası olarak adlandırılıyor.

İş Göremezlik Raporu nedir, İş Göremezlik Raporu nasıl alınır, İş Göremezlik Rapor Ödemesi ne kadardır gibi konu hakkında pek çok kişinin aklına takılan, cevaplarını merak ettiği sorular mevcut. Onlinesorgula.gen.tr olarak, İş Göremezlik Raporu ve İş Göremezlik Rapor Ödeneği hakkında aklınıza takılması muhtemel tüm sorulara cevap olacak rehber niteliğinde bir makale hazırladık. Bunların yanı sıra İş Göremezlik Ödemesi ne kadar, İş Göremezlik Ödeneği Hesaplama, İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama gibi konu hakkında diğer merak ettiğiniz şeyleri öğrenmek için İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İş Göremezlik Raporu Nedir

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi İş Göremezlik Raporu, yaşadığı sağlık sorunu sebebiyle geçici süre işine devam edemeyen çalışanın haklarını korumak için uygulanan bir sistem.

İş Göremezlik Raporu Kimlere Verilir

İş Göremezlik Raporu, sosyal güvence kapsamında olan ücretli çalışanlar ve prim ödemesi yapan kendi hesabına çalışanlara verilir. Daha anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerekirse İş Göremezlik Raporu, 4/A ve 4/B kapsamında sigortalı çalışanlar ve Bağ-Kur üyelerine verilir. Hem SSK’lılar hem Bağ-kur’lular bu hakka sahip olsa da iki grup için uygulamada farklılıklar söz konusudur. Buna yazımızın ilerleyen bölümlerinde değineceğiz.

İş Göremezlik Raporu Hangi Durumlarda Verilir

İş Göremezlik Raporu verilmesi 4 farklı durumu kapsamaktadır. Bular sırası ile şu şekildedir:

  • İş kazası
  • Meslek hastalığı
  • Doğum
  • Hastalık
  Rapor Parası Sorgulama, Rapor Parası Ne Zaman Yatar

İş Göremezlik Ödeneği Nedir

Yukarıda bahsettiğimiz iş göremezlik raporu alma halleri sebepleriyle geçici süre işe devam edemeyen çalışana devlet tarafından SGK vasıtasıyla belirli miktarlar ödeme yapılır. Kamuoyunda sıklıkla Rapor Parası olarak adlandırılan bu ödeneğe İş Göremezlik Ödeneği deniyor.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.