İkinci El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bugün ki makalemizde ikinci el otomobil alırken nelere dikkat edilmelidir sorusuna yanıt verecek ve gündeme dair seçenekler sunacağız. Türkiye genelinde özellikle son dönemde otomobil piyasalarının fiyat bakımından ciddi bir yükseliş eğilimi içerisine girmesi insanları mutsuz ediyor. 5 ay içerisinde tüm arabalar ikinci el pazarında fiyatı üzerine hemen hemen %100 oranında ekstra fiyat ekledi demek yanlış olmaz.

İkinci el araba alım satımı yapanlar için günümüzde şartlar biraz daha uygun gibi görünüyor. Çünkü insanlar artık çok daha yüksek bütçeler ile araba almak zorunda iken çok fazla detaya eğilim göstermiyorlar. Birçok kişi de ikinci el otomobiller ile alakalı nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilmiyorlar. Bizde elimizden geldiğince bu noktada sizlere bilgiler sunacağız.

İkinci El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanlar artık aldıkları hiçbir otomobili uzun soluklu olarak binecek şekilde almadıkları için bu anlamda sıkıntılar meydana gelebiliyor. İkinci el otomobil alımları dolayısı ile satmak üzerine de plan kurularak yapılıyor. Öyle ki devlet, zaman içerisinde bununla alakalı olarak herkes için araba satım sınırı getirdi ve buna yönelik olarak çok çeşitli seçenekler ön plana çıktı demek yanlış olmaz sanırım.

İkinci el otomobil alırken güvenli br ticaret yapmak için neler yapmanız gerekir? Tabi ki bir otomobili enine boyuna incelemek ve bu anlamda zarar etmemek çok çok önemli bir diğer konu olarak dikkat çekiyor. Genel olarak şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Öncelikle aracın ekspertiz raporu mutlaka alınmalıdır. Tabi ki güvenilir ve garantili hizmet sunan firmalardan ekspertiz yaptırmak önemlidir. OTO RAPOR gibi şirketler, her ekspertizleri için 1 yıla kadar garanti sunmaktadırlar.
 • Günümüzde araç alırken en önemli detay değişendir. Değişen parçaların çoğunluğu ve hangi parçalar olduğuna dikkat etmek önemlidir.
 • Aracın şase ve direkleri önemlidir. Eğer ki şase ile direklerde oynama ya da işlem mevcut ise bu arabanın çok ağır bir kaza geçirmiş olabileceği ihtimali muhtemeldir.
 • Aracın motor performans testi ekspertiz raporunda sizlere kesin sonuç vermez. Bir motor ustası, aracın genelini kontrol ederek motor performansını değerlendirmelidir. Yağ yakma, üfleme, sızıntı gibi sorunlar bir otomobilin en önemli sıkıntılarından birisidir. Hal böyle olunca da motor testi doğrudan ustası tarafından yapılmalıdır.
 • Piyasası olan otomobilleri almak ve aracın rengini de tercih edilen renklerden seçmek önemlidir. Öyle ki aracı aldıktan sonra satma aşamsında da sizlere son derece ideal seçenekleri sunar.
  Türkiye Sokağa Çıkma Yasağı ile Alakalı Bilinmesi Gerekenler

İkinci el otomobillerde özellikle ne olduğunu anlamak zor olabilir. Otomobillerin dayanıklılığı kadar insanların otomobile nasıl baktığı ve nasıl kullandığı da önemlidir. Aracı zorlayarak kullanan ve tabiri caiz ise canını alan kişilerden otomobil aldığınızda sıkıntı yaşama ihtimaliniz de ciddi şekilde yükselir.

İkinci Elde En Hızlı Satılan Araba Markaları

Türkiye’de fiyatı uygun diye ve motoru sağlam diye satın alınan arabaların ikinci el pazarları çok ciddi anlamda hareketli şekilde kendisini gösterir. Tabi ki bu anlamda seçenekleri kimler araştırıyor? Kimler merak ediyor? Genel itibari ile ülkemiz pazarında en çok satan ve ilgi gören başlıca markalar aşağıdaki gibidir;

 • Fiat
 • Renault
 • Toyota
 • Honda
 • Ford
 • Peugeot

olarak dikkatleri çekiyor. Bu markaların hemen hemen tüm otomobilleri, sıfır olarak da çok sattığı gibi ikinci el pazarının da en hareketli markaları olarak dikkatleri çekiyor. Hal böyle olunca da satmak için araba alıyorsanız bu markaları da ön planda tutarak hareket etmek gerekiyor. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan bizlere sorarak en ince ayrıntısına kadar bizlere danışabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.