Hanta Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Bulaşır?

Çin’den yine ve yeni çıkan bir hastalık olan hanta virüsü nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl bulaşır gibi sorulara elimizden geldiğince yanıtlar vereceğiz. Çin, korona virüsünün de yayıldığı ülke olarak biliniyor ve çok kısa bir zaman dilimi içerisinde binlerce insanın hayatını kaybettiği, ülkelerin kırmızı alarm verdiği bir dönemin içerisinde yer alıyoruz. Korona ile benzerlik göstermeyen ancak yeni çıkan bir hastalık olan Hanta, bu anlamda sınırları ciddi anlamda aşan bir hastalık olabilir. Bu anlamda merak edenler için sitemiz içerisinde bir inceleme yapma yoluna gidecek ve fikir edineceğiz.

Hanta Virüsü Nedir?

Hanta virüsü, kemirgen canlılar yolu ile bulaşan ancak korona virüs kadar bulaşıcı olmayan fakat mutasyon sonrası ciddi anlamda tehlikeli olabilecek bir RNA virüsüdür. Özellikle damar çeperlerinin hasar gördüğü ve zaman içerisinde mutasyon riski olan bir hastalık modelidir.

Normal şartlarda kemirgen hayvanlar arasında enfekte nedeni olan hastalıklardan birisi olarak dikkatleri çeken Hanta virüsü, geçtiğimiz günlerde Çin’de ölen bir vatandaşta tespit edildi. Bu vatandaş, otobüs içerisinde öldü ve yapılan testlerinde hanta virüs değerlerinin pozitif olduğu görüldü. Dünya genelinde kısa bir süre dilimi içerisinde haber olan bu virüs ile alakalı olarak da insanlar ister istemez tedirgin. Şimdilerde ise hanta virüsü ile alakalı bilgiler de ciddi anlamda araştırılıyor. Bu anlamda elimizden geldiğince sizleri bilgiler sunma yoluna da gidiyoruz.

Hanta Virüsü Belirtileri

Hanta Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Hanta virüsü belirtileri ile alakalı olarak öncelikle yeni piyasada duyulan bir virüs türü ve araştırmacılar şimdi de corona ile birlikte bu virüse çare arıyor. Bu virüsün de olası bir dünya geneline yayılması, ciddi manada sıkıntıları da beraberinde getirecektir. Güney Kore’de ki Hantaan nehrinden adını alan bu hastalık, belirtileri itibari ile de ciddi manada fark yaratıyor. Bu neden dolayısı ile öncelikle belirtileri enine boyuna analiz etmek bu noktada bizler için en iyi olacak. Çin’de çıkan bu yeni virüsün belirtileri genel olarak aşağıdaki gibi kendisini gösteriyor;

 • Aşırı yorgunluk ve bitkinlik hissi,
 • Yüksek ateş,
 • Omuz, kalça ve sırt gibi eklem bölgelerinde ağrı ve sancı hissi,
 • Karın alt bölgesinde ağrı,
 • İshal,
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi,
 • Mide bulantısı ve kusma,
  2020 Güncel Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadar ?

Hanta virüsü erken belirtileri arasında yer alan belirtilerdir. Bu belirtilerin ortaya çıkması ile birlikte aslında incelendiğinde Kovid 19 belirtileri ile aynı özellikleri gösterir. Hanta mikrobunun da erken belirtileri bu şekildedir. Ancak bir de geç belirtileri söz konusudur ki bu da aslında mutasyon döneminde ortaya çıkan unsurların başında gelir. Geç belirtileri ise aşağıdaki gibidir;

 • Akciğer ödemi,
 • Yoğun miktarda öksürük hali,
 • Nefes darlığı,
 • Böbrek yetmezliği,
 • İdrar miktarında azalma,

gibi sorunlar gösterir kendisini. Nitekim bu anlamda da hastalığın safhaları, akciğerlere saldırması açısından yine corona virüs ile ciddi manada benzerlik göstererek ön plana çıkar. Bu neden dolayısı ile bu gibi belirtilerin hemen akabinde çok kısa bir süre diliminde hastanelere başvurmak en sağlıklısı olacaktır. Her konuda olduğu gibi ERKEN TEŞHİS, HAYAT KURTARIR.

Hanta Virüs Nasıl Bulaşır?

Fareler, kemirgen hayvanların en çok bilinenidir. Hanta virüs taşıyıcısı olarak da öncelikle fareler ve diğer kemirgen türleri kendisini gösterir. Bu virüsün ortaya çıkmasında ki öncelikli etken de yine kemirgenler olarak ön plana çıkıyor diyebiliriz. Farelerde dalak, böbrek ve akciğer noktalarına yerleşen bu hastalık, zaman içerisinde ciddi manada enfekte riskini de beraberinde getirir. Bu hastalık, dolayısı ile insana bulaşması için enfekte kemirgenlerin insana doğrudan temas etmesi ile ön plana çıkar. Bununla birlikte enfekte olmuş kemirgenlerin idrarı, dışkısı ya da tüyleri gibi birçok parçası ortamı ve kişileri enfekte etme riskini beraberinde getirir.

Araştırmalar gösteriyor ki hanta virüsü özellikle kemirgenlerin bu tarz dışkılarının ya da parçalarının solunması ile yani HAVA YOLU İLE BULAŞMASI anlamına gelir. Enfekte kemirgenin insanı ısırması ihtimali ile bulaştırması ise çok düşük bir ihtimal. Bununa birlikte inek, tavuk gibi çiftlik hayvanları veya kedi, köpek gibi ev hayvanları tarafından taşınmazlar, ancak bu hayvanlar kemirgenler ile temas halinde iseler onların çıkartılarını taşıyarak aracılık yapabilirler.

  2020 Resmi ve Dini Bayram Tatili Kaç Gün Olacak?

Hanta Virüsü Tedavisi

Hanta Virüsü Tedavisi

Hanta virüsü tedavisi ile alakalı olarak an itibari ile dünyanın hiçbir noktasında spesifik olarak olumlu sonuç vermiş bir tedavi yöntemi söz konusu değildir. Benzerlik açısından incelediğimizde ise bu konuda da koronavirüs ile doğrudan alakalı olarak kendisini gösterir.

Tedavi sürecine yine coronavirüs de olduğu gibi yoğun bakım karantinası altında oksijen desteği ve kan temizleme teknikleri ile başlanır. Kişinin hayati tehlike durumuna göre yine solunum yollarında meydana gelen sıkıntılar akabinde ise yine ölümcül sonuçlar kendisini gösterebilir ki bununda henüz herhangi bir net tedavisi söz konusu değildir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.