Erzak Yardımı İçin Nereye Başvurulur

Erzak yardımı için nereye başvurulur, dar gelirli vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren bir konu. Ülkemizde kamu kurumları, özel kuruluşlar ve yardımsever vatandaşlar büyük miktarda gıda, erzak yardımı yapıyor. Erzak yardımı için nereye başvurulur? Erzak yardımı nasıl alınır? Gıda yardımı kimlere verilir? Gibi erzak ve gıda yardımı ile ilgili tüm sorularınızın cevapları yazımızda. Siz de gıda yardımı almak istiyorum diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

erzak yardımı için nereye başvurulur

Gıda – Erzak Yardımı

Türkiye İstatistik Kurumunun yaptığı açıklamaya göre 2020 yılında açıklanan açlık sınırı verileri  2,058 TL olarak işaret etmiştir. Açlık sınırı, bir insanın bir ay boyunca sağlıklı ve iyi beslenmesi için yapması gereken gıda harcaması anlamına geliyor. Asgari ücretin 2300 TL bandında olduğu da göz önüne alınınca durumun vahameti ortaya çıkıyor. Türkiye nüfusunun yaklaşık beşte biri açlık sınırı altında bir gelire sahip ve yeterince beslenemiyor.

Durum böyle olunca devlet, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve belediyeler gibi kurumları ile açlık sınırı altında geliri olan fakirlere erzak ve gıda yardımları yapıyor. Gıda yardımı yapan sadece devlet değil elbette. Hayırsever vatandaşlar bireysel olarak, aşevi veya vakıflar vasıtasıyla gıda yardımları yapıyor. Ayrıca ülkemizde çok sayıda erzak yardımı yapan kuruluşlar da mevcut. Hayırsever vatandaşlar ve kuruluşlar gıda yardımını en çok ramazan ayında ramazan erzak paketi şeklinde yapıyor.

İLGİLİ KONULAR:

FAKİRLİK MAAŞI NE KADAR, NASIL ALINIR, FAKİRLİK MAAŞI SORGULAMA

YOKSUL AİLEYE KİRA YARDIMI

Erzak Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Dar gelirli vatandaşlarımızın büyük bölümü ne yazık ki devletin yaptığı sosyal yardımlar hakkında yeterince bilgi sahibi değil. Özellikle sitemizde erzak yardımı için nereye başvurulur, erzak yardımı nasıl alabilirim şeklinde çok fazla soru alıyoruz. Devletten erzak yardımı almak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYDV) başvuru yapmak gerekiyor. Gıda yardımı almak isteyen kişiler ikamet ettikleri yerdeki kaymakamlık binaları içinde bulunan vakıf şubesine gıda yardımı dilekçesi yazarak başvuru yapması gerekiyor.

  Belediye Bursu Nasıl Alınır, Kaç Para, Kimlere Verilir? Belediye Bursları

Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten erzak yardımı alabilmek için sosyal yardımlaşmaya başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru esnasında başvuru yapan kişinin yanında üzerinde TC Kimlik numarası yazan kimlik bulunması yeterli oluyor. Muhtarlıktan fakirlik belgesi alarak gıda yardımı başvurusu yapmak daha faydalı olacaktır ancak böyle bir zorunluluk yok. Vakıf çalışanları ilk olarak başvuru yapan kişinin maddi durumunun gıda yardımı almaya uygun olup olmadığını araştırmasını yapar. Uygun görülmesi halinde gıda yardımı yapılır.

Devlet yoksullara yardımını sadece gıda olarak yapmıyor elbette. Devletin yaptığı yardımlar çok çeşitli ve milyonlarca kişi bu yardımlardan yararlanıyor. devletin yaptığı yardımlar nelerdir ve bu yardımlardan kimler faydalanabilir detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

DEVLET YARDIMLARI NELERDİR?

SOSYAL YARDIMLAR KİMLERE VERİLİR?

Belediyeden Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Belediyeler, kendi bütçelerini kendi oluşturan kurumlardır ve bu bütçeden kendi belirledikleri miktar kadar sosyal yardım yapabilirler. Belediyeler yaptıkları yardımları büyük bir çoğunlukla gıda, erzak ve kömür yardımı şeklinde yapmaktadırlar. Belediyeler genellikle, mahalle muhtarları ile bilgi alışverişi yaparak fakir aileleri tespit eder. Daha sonra bu fakir ailelere gıda ve erzak yardımında bulunur. Yani belediyelere genelde gıda yardımı başvurusu yapılmaz, belediyeler ihtiyaç sahiplerini kendileri tespit edip yardım ederler.

Özellikle büyük şehirlerde, belediye ve muhtarların her fakir ve ihtiyaç sahibi kişiyi tespit etmesi mümkün değil. Bazen gıda yardımına muhtaç olan aileler gözden kaçarak yardım alamayabiliyor. Bu yüzden belediyeden erzak yardımı alabilmek için belediyelerin ilgili kurumlarına başvuru yapmak gerekiyor. Belediyeye gıda yardımı başvurusu yaparken kimlik ve muhtarlıktan alınmış fakirlik belgesi isteniyor.

Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Son yıllarda bazı belediyeler ve SYDV gıda yardımı dağıtımında sosyal yardım kartı uygulamasına geçti. Erzak dağıtımında genellikle aynı tarz gıdalar dağıtılıyor. Bazen yoksul aile ihtiyacı olmayan gıdayı almak zorunda kalıyor, ihtiyacı olan gıdayı alamadığı da oluyor. Bu durumu ortadan kaldırmak için artık yavaş yavaş sosyal yardım kartı sistemine geçiliyor. Sosyal yardım kartları çok sayıda markette geçerli. Sosyal yardım kartı alan fakir aile, markete giderek kart limiti kadar ihtiyacı olan şeyleri alabiliyor. Sosyal yardım kartına başvuru da tıpkı aynı gıda yardımında olduğu gibidir.

  Belediyeden Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Belediyelerin yaptığı diğer yardımlar nelerdir ve fakirlik belgesi nasıl alınır bilgi sahibi olmak için aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarımızı okuyabilirsiniz.

GÖZ AT:

BELEDİYE YARDIMLARI NELERDİR?

FAKİRLİK BELGESİ NEREDEN NASIL ALINIR?

Erzak Yardımı Sorgulama

Erzak yardımı sorgulama işlemi günümüz itibariyle e devlet sistemi üzerinden yapılamıyor. Bu yüzden gıda yardımı sorgulama işlemini yapmak için başvuru yapılan belediye veya vakıf şubesine ya bizzat gitmek veya telefonla arayıp bilgi almak gerekiyor.

Sorularınızı Bize Yazın

Erzak yardımı için nereye başvurulur başta olmak üzere gıda yardımı alma konusunda akıllara gelebilecek tüm soruları cevaplamış bulunuyoruz. Konu hakkında aklınıza takılan tüm soruları yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Yetkin yazar ekibimiz tüm sorularınıza hızlı ve güncel bilgiler kullanarak cevap vereceklerdir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 33 YORUM
 1. Altun ülgen dedi ki:

  Nekadar çabalasakta vermiyorlar ben çok yere başvurdum hiç sonuç çıkmadı vermezler biz garibanlara

 2. Adile dedi ki:

  Merhaba benim durumu iyi değil 3 kızım var ıkisi orta okulda okuyor diğer kızım dört yaşında boronşit hastası eşim işsiz serbest meslek borçlarım var ne kira nede faturaların yarıramadımkaymakamlıgın verdiği dört ayda bir yardımda yetmiyor borçlarım var eşim gecen sene kaza geçirdi şuan işsiz hiç kimseden destek almıyorum yardım bekliyorum oturduğum ev iyi değil evin içinde rutubet var vardım edin zordayım çocuk okuyor yardım edın Allah rızası için evi iki oda bir salon hem kızlarımı yattıkları hem de diğer odalar rutubetli hiç kıımsedem yardım almıyorum Allah’tan başka kimsemiz yok

  1. Halil dedi ki:

   Maddi desteğe ihtiyacım var 0539 392 3441

 3. Adile dedi ki:

  Merhaba benim durumu iyi değil 3 kızım var ıkisi orta okulda okuyor diğer kızım dört yaşında boronşit hastası eşim işsiz serbest meslek borçlarım var ne kira nede faturaların yarıramadımkaymakamlıgın verdiği dört ayda bir yardımda yetmiyor borçlarım var eşim gecen sene kaza geçirdi şuan işsiz hiç kimseden destek almıyorum yardım bekliyorum oturduğum ev iyi değil evin içinde rutubet var vardım edin zordayım çocuk okuyor yardım edın

 4. SUNDUZ BİLİR dedi ki:

  MERHABALAR BENDE YARDİMİŞTİYARUMBORLARDANDOLAYI EVİME TEMİZLİK VE YİYECEK ALAMIYORUMCALISAMIYORUMDA HASTAYIMTANSİYON SEKER VARYARDIMİSTİYORUM

 5. Lazgin çiftçi dedi ki:

  Selamın aleyküm Adım Lazgin çiftçi gıda yardımına bas vuruda bulundum dedılerkı senin adına iki adet motosiklet var bu motosikletler engelimi gıda yardımına lütfen beni bilgilendirin….

  1. admin dedi ki:

   Üzrinize kayıtlı bulunan malların yardım almaya engel olması olabilen bir durum. Motor diye kast ettikleriniz traktör ise olabilir.

 6. gulhan mucuk dedi ki:

  Merhaba gebze kosklu cesmede oturmaktayim esim vefat etti bu sene mayista 2 tane cocugum var okula giden am kizim gecen sene aralik ta kalp ten ameliyat oldu kalbi delikti rahatsizlik lari basladi yine 1 haftadir okula gidemiyor esimde 1270 tl emeklim var baska gelirim yok calismak istiyorum ama kizimi birakamiyorum kalp rahatsizligi oldugu icin. Erzak kart i verdiler ban 4 aylik bitecek bu aralikta son ben erzak kartinin suresini yenilen mesini istiyorum lutfen yardimci olun

  1. admin dedi ki:

   Konu ile ilgili olarak ikametinizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesi ile görüşmeniz gerekmektedir.

 7. mustafa dedi ki:

  mrb ben gıda yardımı almak istiyorum fakat bi türlü başvuru yapamıyorum nasıl yapabilirim yardımcı olurmusunuz

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. gıda veya nakdi yardım almak için ikametinizdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneğine veya belediyeye yapmanız gerekmektedir.

 8. kamil kara dedi ki:

  lütfen rahatsizim para yardimi almak istiyorum fazla calişamiyorum allah sizi başimizdan eksik etmesin

 9. ayşe töra dedi ki:

  ben ayşe töra meraba benim 6 çocuklarım var eşim engeli hemde işsız bende astım hastasıyım evim kiradır evimde ne eşya yiyecek ne giyecek var ben çok muhtacim inamiyosanız gelin evime bakın allah rızasi için bana el uzatın berişanım önce allaha sra size sığınıyorum acil yardım edin

 10. ayşe töra dedi ki:

  ben ayşe töra meraba benim 6 çocuklarım var eşim engeli hemde işsız bende astım hastasıyım evim kiradır evimde ne eşya yiyecek ne giyecek var ben çok muhtacim inamiyosanız gelin evime bakın allah rızasi için bana el uzatın berişanım önce allaha sra size sığınıyorum acil yardım edin

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım. Öncelikle içinde bulunduğunuz sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz.Öncelikle sosyal yardım için vakit kaybetmeden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfu şbesine başvuruda bulunun. Vakıf şubesi ilçenizin kaymakamlık binasında yer alıyor. daha sonra eşiniz için engelli raporu alın. Engelli raporu almak için il sağlık müdürlüğüne başvuru yapın. Eşiniz engelli raporu alırsa engelli maaşı bağlanacaktır.

 11. Ümran dedi ki:

  Merhabalar 3 tane çocuğum var 2 ci evliliğini yaptım 2 tane çocuğum ilk eşimden ama simdiki eşim çocuklarıma bakmıyor işi olmadığı icin cok sikintidayiz çocuklarım okula gidiyor masraflarını karsiliyamiyoruz lutfen yardım edin

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfına yardım başvurusunda bulunun. Şartlarınızın uygun olduğu değerlendirildiği takdirde sosyal yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 12. burcu dedi ki:

  Merhabalar , 2 yaşında çocuğum var ve ikincisine 3 aylık hamileyim. eşim sabıka kaydından dolayı iş bulmakta çok zorluk çekiyoruz hatta bulamıyoruz. aylardır sigortamız yok. günü birlik yövmiyeli iş bulduğumuzda çalışıyoruz. en son aralık ayında ibb den 100 tl lik yardım kartım vardı ama artık o da yok. lüften yardımcı olur musunuz ? bilgi rica ediyorum

  1. admin dedi ki:

   Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım başvurusu yapabilirsiniz.

 13. Yıldız dedi ki:

  Selam ben behçet hastasıyım 5yildir bu hastalıkla mücadele ediyorum madi şokundan dolayı hastaneye gidemiyorum 2 kızlarım var 6 yaşında kızım var ondada behçet şüpesi var çok çaresizim evim kira hiç biseyimizde yok elektirik suyumuzu ödemediğimiz için kesmişler bir aydır eşim çalışmıyor sıkıntıdan dolayı eve gelmiyor çocuklarım aç gittim vakıfta durumu anlatmaya kimliğimi yüzüme attı bağırarak çok çaresizim yardim istiyorum kira yardimi istiyorum erzak yardimi istiyorum allah rızası için yardim edin

 14. Aysel dedi ki:

  Eşim çalışmıyor erzak yardımı nasıl alabilirim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Erzak yardımı da dahil olmak üzere tüm sosyal yardım başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfı Şubeleri ve belediyelere yapabilirsiniz.

 15. emine dedi ki:

  aclık sınırını belliykrn asgarı ücretle calışan bir insan nasıl gecinecek kirada ve cocugu varsaa bunu anlamıyorum suriyeden gelenlere her ümkan varken bizlere neden yok benim ikinvi evliliğim ve ilk eşimden kızım var lisede egitim yardımı alamıyorum sonuçta üvey herşeyi yapcak imkan yok

 16. Zeynep Şahin dedi ki:

  Allah rızası için yardım edermisiniz psikolojik tedavi görüyorum maddi ve manevi olarak zor durumdayım kirami ödeyemedim faturam geldi halım yok battaniyem yok kanepem kırık çocuklarım küçük olduğu için çalışamıyorum sol tarafım uyuşuyor çalışamıyorum evim rutubet çocuklarım sürekli hasta oluyor bana yardımcı olurmusunuz lütfen Allah rızası için gelin görün evimi komşularıma sorun muhtara sorun çocuğuma mont alamadım

 17. Mine dedi ki:

  7 aylık hamileyim eşim çalışıyor ama aldığı maaş borclarimiza anca yetiyor bize kalmıyor bile doğru dürüst alamıyoruz bile kit kanat yetirmeye çalışıyoruz bende yardım alabilirmiyim eşim sigortalı ama

  1. admin dedi ki:

   Sosyal yardım verilmesi şartlarında sosyal güvencesi bulunmamak da yr alıyor. Bu şartlar altında sosyal yardımlardan yararlanmanız pek olası görünmüyor. Ancak başvuru yapmanızın önünde herhangi bir engel yok, yapabilirsiniz ama dediğimiz gibi kabul edilme ihtimali ne yazık ki düşük.

 18. Habibe sak dedi ki:

  Merhaba ben habibe sak ben erzak yardimi için nereye basvurmaliyim bir de ben kolon kanseriyim engelli raporumda var magdur durumdayim

  1. admin dedi ki:

   Erzak yardımlarını daha ziyade belediyeler yapıyor. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yardım başvurusu yapabilirsiniz. Uygun görülmesi halinde para yardımı alabilirsiniz.

 19. nergiz dedi ki:

  2 cocugum var biri okula gidiyo esim calismiyor kiradayim cok zor kosullarda cocuklarima bakiyorum yardima ihtiyacim var lutfen maddi durumum cok kotu yardimlarinizi istiyorum

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Nergiz hanım. öncelikle içinde bulunduğunuz zor durumdan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. yardım almak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca ikametinizin belediyesine de yardım başvurusu yapmanız faydalı olacaktır.

 20. aycan dedi ki:

  1 cocugum var 2 ciye hamileyim dogumuma 1 ay kaldi esimle sikintilarim var bize sahip cikmiyo cok zor durumdayim yardimlarinizi bekliyorum

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Aycan Hanım. Öncelikle içinde bulunduğunuz sıkıntılardan bir an önce kurtulmanızı temenni ederiz. İlk olarak doğum yaptıktan sonra devletten 400 TL doğum parası alabilirsiniz. Doğum parası nasıl alınır bilginiz yoksa sitemizde daha önce doğum parası ile ilgili yayımladığımız makalelerimizi okuyabilirsiniz. Bundan hariç olarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.