Oyun Geliştirme Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte oyun geliştirme uzmanı nasıl olunur, ne kadar maaş alır gibi sorulara yanıt verecek ve fikir vermeye çalışacağız. Türkiye genelinde özellikle gelişen teknolojilere ayak uyduran bir toplum olarak ön plana çıkıyoruz. Genç ya da yaşlı farketmeksizin oyun teknolojilerine karşı olan ilgi de her geçen gün artıyor demek yanlış olmaz sanırım.

Geleceğin en önemli mesleklerinden birisi olan oyun geliştiriciliği, ülkemiz için de mihenk mesleklerden birisi olarak gibi görünüyor. Devletin özellikle küçük yaşlardan itibaren yazılım sistemlerine doğru kişileri eğilime yöneltmesi de ayrıca çok ideal seçenekleri bizlere sunacak diyebiliriz sanırım. Şimdi meslek ile alakalı detayları yakından analiz edelim istiyoruz.

Oyun Geliştirme Uzmanı Nedir?

Oyun geliştirme uzmanı, grafik tasarım ve yazılım aşamalarında dijital ortamda bizlere sunulan bir oyunu baştan sona geliştiren ekiplerde bulunan üyelere verilen mesleki ünvandır.

Günümüzde özellikle her insanın bilgisayarlarında ya da oyun konsollarında oynadığı birçok farklı oyun modeli söz konusu. Özellikle baktığımız zaman günümüzde mobil oyun geliştiriciliği de ciddi manada revaçta. Özellikle insanların verimli zaman geçirmeleri için her geçen gün daha yeni alternatifler kendisini gösteriyor. Oyun geliştirici şirketler, günümüzde özellikle çok ciddi manada yüksek paralar kazanıyorlar. Dolayısı ile nitelikli çalışanlara da ciddi manada ihtiyaçları var.

Oyun Geliştirme Uzmanı Nasıl Olunur?

Oyun Geliştirme Uzmanı Nasıl Olunur?

Oyun geliştirme, tamamen yazılımcılık ile alakalı bir unsur değil aynı zamanda görsel tasarım oluşturma ile alakalı olarak da bir mesleki alan olarak dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz. Uzman seviyesinde bir oyun geliştiricisi olma gibi bir amaç içerisinde iseniz bu anlamda kendinizi birçok farklı alanda geliştirmeniz gerekiyor.

Özellikle yazılım sektöründe alaylı ya da okullu olmanın hiçbir önemi yok. Tabi ki büyük şirketler deneyimden daha ziyade eğitim durumuna da bakıyorlar. Ancak iyi bir geliştirici, her zaman için ciddi manada önem arz eden unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Genel olarak bu anlamda ki standartları inceleyerek fikir edinecek olursak;

  • Öncelikli olarak yazılım dillerine hakim olmak ve yeni nesil kodlama tekniklerini bilmeniz gerekir.
  • Şirketler genellikle tercihen üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun olan kişileri işe alır.
  • Bununla birlikte oyunun görsel noktalarını meydana getirebilmek için görsel tasarım uygulamaları konusunda uzman olmanız gerekir.
  • Bu gibi oyunlarda yapay zeka ve matematik olmazsa olmazlardan birisidir. Yapay zeka kodlama ve matematik altyapınızın çok çok iyi olması gerekiyor.
  • Oyunlar bir senaryoya bağlı olarak geliştirilir. Sunulan projeleri takım arkadaşlarınız ile en ince ayrıntısına kadar kullanmanız çok önemlidir.
  Gemi Kaptanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Genel itibari ile son derece önem arz eden ve dikkat çekici bir unsur olduğunu net bir şekilde söylemek de sorun olmaz sanırım. Dolayısı ile oyun yazılım mühendisi olmak bu şekilde de ön plana çıkan unsurlar arasında adından söz ettiriyor.

Oyun Geliştirme Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Oyun geliştirme uzmanı, çalıştığı şirketin projelerine ve büyüklüğüne göre ciddi maaşlar olabilir. Ancak büyük bir oyun şirketinin çalışanlarının maaşları aylık bazda en az 5000 TL olarak kendisini gösterir. En yüksek maaş bandı ise ortalama 10,000 TL dolaylarında olarak dikkatleri çekiyor.

Tabi ki bu maaşın ne kadar olacağını belirleyen önemli faktörlerden birisi de sizlerin niteliği ve mesleki deneyimi diyebiliriz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.