2020 Emanete Alınan Rapor Parası Nasıl Alınır? Sorgulama ve Dilekçesi

Kişilerin emanete alınan rapor paralarını tahsil edebilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru sırasında belli bir hesap numarası belirtilmesi gerekmektedir. Rapor parasının emanete alınma işlemi kişilerin almaya hak kazandığı rapor parasının kişinin hesap numarasının bulunamaması halinde askıya alındığı anlamını taşımaktadır. Ayrıca PTT’ye yatırılan rapor paralarının 2 ay süre içerisine alınmaması durumunda yatırılan para SGK’ya iade edilir ve emanet rapor parası adı altında SGK hesabında bekler. Emanete alınan rapor parasının alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödeme sistemine kişilerin anlaşmalı banka hesaplarını bildirmeleri gerekmektedir. Bu işlem için e-Devlet sistemi kullanılmaktadır. e-Devlet sistemi üzerinden işlem yapılabilmesi için kişilerin kimlik doğrulama kontrolünü yapması bunun içinse e-Devlet şifrelerine sahip olmaları gerekir. Kişilerin e-Devlet şifrelerinin olmaması halinde en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında temin etmeleri mümkündür. Ancak kişilerin e-Devlet şifrelerinin bulunması ve unutulması halinde yine PTT şubelerinden 4 TL karşılığında alınabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na Hesap Nasıl Tanımlanır?

SGK’ya hesap tanımlama işleminin yapılabilmesi için kişilerin https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmaları ve kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Kimlik doğrulama işleminin gerçekleşmesi durumunda sonrasında izlenecek bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Ana sayfa üzerinde bulunan e-Hizmetler menüsüne giriş yapılmalıdır.
 • Çıkan sonuçlar arasından Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır.
 • Yeni açılacak pencerede “Şahıs Ödemeleri Hizmetleri” seçeneği tıklanmalıdır.
 • “Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama seçeneği” seçildikten sonra kişinin gerekli bilgileri girmesi gerekir.

Yukarıdaki adımların eksiksiz ve doğru bir şekilde izlenmesi durumunda kişiler banka hesaplarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na tanımlamış olacaktır. İsteyen kişilerin il ve ilçelerde bulunan Sosyal Güvenli Kurumu Müdürlükleri’ne giderek ilgili birimlerine dilekçe yolu ile müracaat edebilmektedir. Böylece kişiler emanete alınan rapor paralarını tahsil edebilecektir.

Rapor Parasının Emanete Alınması Ne Anlama Gelir ve Nasıl Alınır?

Kişilere verilen rapor parasının emanete alınması iş görmezlik ödemesinin PTT’ye yatırıldıktan sonra kişi tarafınca 2 ay süre içerisinde alınmaması halinde paranın Sosyal Güvenlik Kurumu hesabına geri aktarılması durumudur. Gönderilen bu parayı anlaşmalı bankalarda hesabı bulunan kişilerin e-Devlet sistemi üzerinden banka hesaplarını tanımlamaları halinde direkt kişinin hesabına ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilgili birimlerine yapılacak olan müracaat ile dilekçe doldurmak kaydıyla tekrardan PTT şubelerine yatırılması mümkün olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olarak çalışan ve kişilerin hesaplarının bulunması halinde sisteme tanımlanabilecek bankalar aşağıdaki gibidir:

 • Garanti Bankası,
 • Türkiye Ekonomi Bankası,
 • Şeker Bank,
 • Fibabanka,
 • Burdan Bank,
 • Akbank,
 • Vakıf Bank,
 • Halk Bankası,
 • C. Ziraat bankası.
  Twitter Ekonomist Adam Kimdir? Yorumları Doğru Mu?

Kişilerin emanete alınan rapor paralarını tekrardan alabilmeleri için banka hesaplarını tanımlamalarının ardından en fazla 3 iş günü içerisinde banka hesaplarına yatırılmaktadır.

PTT’ye Yatırılan Rapor Parası Banka Hesabına Aktarma İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Kişilere verilen rapor parasının PTT’den banka hesabına aktarma işlemi için yapılması gereken Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait sisteme kurumla anlaşmalı banka hesaplarını tanımlamaktır. İş görmezlik raporu bulunan kişilere verilecek rapor parasının PTT’ye yatırılmadan önce bu hesap tanımlama işleminin yapılması durumunda kişilerin paraları direkt banka hesaplarına yatırılır. Bu durumda kişi istirahat parasını dilediği zaman ATM’lerden çekebilmektedir. Ancak paranın PTT’ye yatırılmasından sonra hesap tanımlama işlemini yapan kişilerin paraları öncelikle SGK’ya ait emanet hesabına, bunun ardından kişinin banka hesabına yatırılmaktadır. Bu geçen süreç emanet rapor parası olarak adlandırılır.

Emanete Alınan Rapor Parası için Verilmesi Gereken Dilekçe Nasıl Olmalıdır?

Kişilerin emanete alınan rapor paralarını alabilmeleri için bir dilekçe doldurmaları gerekmektedir. Bahsi geçen bu dilekçe kişinin rapor parasını tekrardan PTT üzerinde almak istemesi ve bir hesap tanımlamasının yapılmasıyla kendi hesabına yatırılması için farklılık gösterir. Bu duruma göre kişinin rapor parasını tekrardan PTT üzerinden almak istemesi için yazacağı dilekçe örneği aşağıdaki gibi olmalıdır:

…………… Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzun ……………………… T.C numaralı sigortalısıyım. …/…/… tarihinde PTT’ye gönderilen rapor paramı elimde olmayan bazı sebeplerden ötürü alamadığım için emanete alınan rapor parasının yeniden PTT’ye gönderilmesi konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

Kişilerin emanete alınan rapor paralarının hesaplarına yatırılması için hesap tanımlaması yapmak istemesi durumunda yazılması gereken dilekçe örneği ise aşağıdaki gibidir:

…………… Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzun ……………………… T.C numaralı sigortalısıyım. …/…/… tarihinde PTT’ye gönderilen rapor paramı elimde olmayan bazı sebeplerden ötürü alamadığım için emanete alınan rapor parasının ekte hesap bilgilerimi verdiğim banka hesabıma gönderilmesi konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

  Vodafone Bedava İnternet Paketi Alma Nasıl Yapılır? 2020

Yukarıda bulunan dilekçe örnekleri esas alınarak yazılacak dilekçelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilgili birimlerine verilmesi halinde kişilerin emanete alınan rapor parası tekrardan PTT’ye ya da tanımladıkları hesap numaralarına yatırılması mümkün olmaktadır.

Emanete Alınan Rapor Parası Sorgulama

Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kişilerin istirahat parasını sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için iki farklı yöntemden birisini seçmesi gerekmektedir. Bu yöntemlerden birisi e-Devlet üzerinden sorgulama iken diğer yöntem Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çağrı merkezinin aranmasıdır. Kişinin e-Devlet şifresinin bulunması halinde bazı adımları izlemesi gerekmektedir. Bu adımlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • e-Devlet kapısına giriş yapıldıktan sonra kimlik doğrulama işlemi yapılmaktadır.
 • Açılan ana sayfada e-Hizmetler menüsünden Sosyal Güvenlik kurumu bulunarak seçilmelidir.
 • Sonraki sayfaya geçildiğinde Ortak Hizmetler (4A – 4B – 4C) seçeneği tıklanmalıdır.
 • Kişilerin karşısına çıkacak olan 4A ve 4B İş Görmezlik Ödemesi Görme hizmetine giriş yapması halinde sorgulama işlemini tamamlanmış olacaktır.

Kişilerin SGK çağrı merkezi olan “170” numarasını telefonlarından tuşlayarak da sorgulama yapabilmesi mümkündür.

Rapor Parası Alınabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Sigortalı olarak çalışan kişilerin rapor parası alabilmeleri için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:

 • İcra edilen meslekten dolayı hastalanan ve iş görmezlik raporu olan kişilerin rapor aldığı tarihte çalışıyor olması şartı aranır. Kişinin rapor aldığı tarihten önceki bir sene içerisinde en az 3 aylık prim günü ödenmiş olması gerekmektedir. Bunun yanında iş verenin Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik yollardan sigortalı kişinin çalışamayacağı bildirgesini vermesi gerekmektedir.
 • Sigortalı olarak çalışan kadın işçilerin doğum yapması sebebiyle iş görmezlik raporu alması durumunda kişinin rapor tarihinden önceki bir sene içerisinde en az 90 günlük prim ödemesinin yapılmış olması ve raporlu olunan süre zarfında iş veren tarafından sigortalı çalışanın işten çıkarılmaması gerekmektedir. İş verenin bu durumu elektronik yollardan Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi gerekmektedir.
 • Sigortalı çalışanın iş kazası geçirmesi nedeniyle iş görmezlik raporu alması durumunda raporun alındığı tarihten önceki bir sene içerisinde 3 aylık prim günü ödenip ödenmediğine bakılmamaktadır. Bu hususta yapılacak işlem işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na iş kazası raporunu iletmesi ve elektronik yollarla iş görmezlik durumunun girişi yapılmasıdır.

Rapor Parası Ne Kadar Sürede Emanete Düşer?

Kişilerin PTT’ye gönderilen rapor parasının 2 ay süre içerisinde alınmaması durumunda emanete düşer. Emanete alınan rapor parasının tekrardan alınabilmesi için kişinin ilgili kuruma dilekçe yazması gerekmektedir. Ancak kişinin SGK’ya tanımlı hesaplarının bulunması halinde ve rapor parasının bu hesaplara gönderilmesi durumunda rapor parası ne kadar süre geçerse geçsin emanete alınmamaktadır. Rapor parasının emanete alınma işlemleri sadece PTT’ye yatırılan rapor paraları için geçerlidir.

  Şarkıcı Nasıl Olunur? Hangi Bölümü Okumalıdır? Kazancı Ne Kadar?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.