Doğum Borçlanması Emekliliği Öne Çeker mi ?

Doğum borçlanması ile erken emekli olmak hakkı 2014 yılında bütün sigortalı annelere tanınmıştır. 6552 sayılı kanun çerçevesinde yapılan değişiklik ile 2014 yılında annelere tanınan doğum borçlanması hakkı ile bağlı bulunan sigorta kollar fark etmeden bütün kadınlara sağlanmıştır.

Doğum borçlanması emekliliği öne çeker mi sorusu gündeme gelirken staj yapan kadın sigortalıların doğum borçlanması ile emeklilik yaşlarını öne çekebildiği söylenebilir. Staj yapılan dönemlerde kadınlara yapılan kısa vadeli sigortalar için daha sonrasında uzun vadeli sigortalılık dönemlerine başlamaları sürede doğumları için doğum borçlanması yapabilmektedir. Uzun vadeli çalışmaya başlama tarihleri borçlandıkları süre kadar geri çekilerek daha erken yaşta emekli olunmasını sağlamaktadır.

Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum borçlanması, hamilelik süreci ve daha sonrasında iş hayatından uzak kalmak zorunda kalan kadınlar için sağlanan haklar arasında yer almaktadır. SSK, bağ kur ve emekli sandığı yani 4A, 4B ve 4C kapsamında çalışan bütün sigortalı anneler doğum borçlanma hakkına sahip olmaktadır.

Doğum yaparak iş hayatından uzaklaşmak zorunda kalan kadın çalışanlara doğum borçlanması hakkı olarak 720 gün verilmektedir. Tek doğum için geçerli olan bu hak 3 doğum yapan bir anne için 2160 güne kadar çıkmaktadır.

Doğum Borçlanması Hakkı

Doğum borçlanma hakkı 2014 yılında kanunlarda yapılan değişiklikler ile bütün kadınların yararlanması için belirlenmiştir. 2014 yılından önce kadınlara sağlanmayan doğum borçlanması hakkı 6552 sayılı kanunda yapılan değişiklik ile SGK kapsamında çalışan bütün kadınlara sağlanmıştır. Doğum borçlanması hakkı;

 • Sosyal Sigortalar Kurumu 4A kapsamında,
 • Bağ kur 4B kapsamında ve
 • Emekli Sandığı 4C kapsamında sigortalı olan bütün kadınlar için geçerli olmaktadır.
  2020 Diyetisyen Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Ne Kadar Kazanır?

Staj Sonrası Doğum Borçlanması

Staj yapan kadın sigortalı uzun vadeli sigortaya başlaması ile birlikte emeklilik yaşını öne çekebilir. Staj yapılan dönemlerde kadınlara yapılan kısa dönemli sigortalar sigortalı çalışma hayatına başlanması ile kadınların çalışmaya başladıkları tarih borçlandıkları süreler kadar geri çekilmektedir. Bu sürelerin geri çekilmesi emeklilik yaşını öne çekmektedir. Staj yapmanın kadın çalışanlara sağladığı avantajlar arasında bulunan emeklilik yaşının öne çekilmesi Örneği;

 • Staj hayatına 25 Mayıs 1994 tarihinde başlayarak kısa vadeli sigorta sahibi olan kadın çalışanın,
 • Uzun vadeli sigorta girişi ile işe başlama tarihi 25 Mayıs 1997 ise 54 yaş, 5975 prim günü ve 20 yıl ile emekliliğe hak kazanacaktır.
 • Belirtilen şartlara sahip kadının 25 Mayıs 1995 tarihinde doğum yapmış olması ile doğum borçlanma hakkı bulunmaktadır.
 • Uzun vadeli sigorta olduktan sonra doğum borçlanması yapan sigortalının ilk kez sigortalı olduğu uzun vadeli tarih 2 yıl geriye çekilecektir.
 • Bu durum neticesinde ise 25 Mayıs 1995 güncel tarihli emeklik hakkı 52 yaş, 5825 prim günü ve 20 yıl olarak hesaplanacaktır.
 • İki yıllık doğum borçlanması sigortalı anneye iki yıl erken emekli olma hakkı kazandırmaktadır.
 • Belirtilen durum sadece staj yaparak kısa vadeli sigorta başlangıcı yapan kadınlar için geçerli olmaktadır.
 • Kısa vadeli sigorta girişinin ardından uzun vadeli sigortalılık durumuna geçen kadın çalışanlar bu süre içerisinde doğum borçlanması yapmaları ile geçerli olmaktadır.
 • Doğum borçlanmalarının diğer hallerinde sadece prim ödeme gün sayısı eklenmekte fakat emekliliğe hak kazanılacak yaş sınırı değişmemektedir.

Doğum Borçlanmasının Sigorta İşlemlerine Katkısı

Doğum borçlanması yapmak kadın sigortalılarının gün elde etmesini sağlamaktadır. Emeklilik için gerekli olan yaş ve sigortalılık süresini genellikle dolduran kadın çalışanlar doğum yaptıkları dönemlerde iş hayatından uzak kalmak zorunda olarak prim ödeme gün sayısını sağlamakta sıkıntı yaşamaktadır. Bu durumda doğum borçlanması yapılarak prim ödeme gün sayısını doldurmak mümkün olmaktadır. Doğum borçlanması ile artan prim ödeme gün sayıları ile kadın çalışanların sigorta işlemlerinde katkı sağlanır.

  2020 Güncel Müezzin Maaşı Ne Kadar?

Doğum Borçlanma Gün Sayısı

Doğum borçlanma süresi doğumdan sonraki iki yıl için yapılmaktadır. Çalışan anneler yaptıkları her doğum için 2 yıl süre ile borçlanabilmektedir. İki yıllık süre gün sayısı 720 olup bu sayının üzerinde doğum borçlanması yapılamamaktadır. Çalışan her anne doğum yaptığı her çocuk için 2 yıl doğum borçlanma hakkı kazanmaktadır. Anne adayları yaptığı her doğum sonrasında 720 gün doğum borçlanması yapabilmektedir. Doğum borçlanmaları;

 • Çalışan annenin sahip olduğu her çocuk için 2 yıla kadar doğum borçlanması yapmaya hakkı bulunmaktadır.
 • Her çocuk için üst sınır 720 gün olarak yapılmaktadır.
 • Çalışan anneler 3 çocuk sayısına kadar borçlanma yapma hakkına sahiptir(daha önce 2 doğum ile sınırlı olan bu hak artık 3 doğuma kadar olmaktadır).
 • 3 çocuk sayısına kadar borçlanma yapabilen annelerin 3 çocuk için toplamda 2160 güne kadar doğum borçlanma hakkı bulunmaktadır.

Belirtilen şartlar ile doğum borçlanması yapma hakkına sahip olan kadın çalışanlar 2014 yılında yapılan yeni düzenlemeler ile doğum borçlanması hakkına sahip olurken hemde 2 çocuk için yapılabilen borçlanmalar 3 çocuğa çıkartılmıştır.

Doğum Borçlanmasının Emekliliğe Etkisi

Doğum öncesinde sigorta girişi bulunan kadınların hak kazandıkları doğum borçlanmaları kadınların emeklilik dönemlerinde sade prim ödeme gün sayısı kazandırmaktadır. Doğum borçlanması doğum sonrasındaki süreleri kapsamakta bu nedenle sigorta girişinin geri çekilmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Belirtilen nedenlerden dolayı doğum borçlanması yapan bir kadının emeklilik için avantaj elde etmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. çalışan sigortalı kadınlar ne zaman emekli olacaklarsa aynı koşullar ile emekliye ayrılmaktadır.

Doğum Borçlanması Şartları

Doğum borçlanması şartlarına uyum sağlamak ile doğum borçlanması yapabilen anneler için uygulanan borçlanma hakkı sigortalı kadınların yararlandığı haklardan bir tanesidir. Doğum borçlanması yapılabilmesi için doğum borçlanması şartlarına uyum sağlayan sağlanması gereken şartlar şunlardır;

 • Doğum borçlanması yapılabilmesi için doğum yapan annelerin doğum öncesinde sigortalı olarak çalışıyor olmaları gerekmektedir.
 • Doğumun gerçekleştiği tarihten sonra sigortası olan annelerin borçlanma yapması mümkün olmamaktadır.
 • Doğum borçlanması yapılabilmesi için doğan çocuğun yaşıyor olması gerekmektedir.
 • Doğum borçlanması yapılacağı sürelerde çocuğun vefat etmesi durumunda vefat tarihine kadar olan süre için borçlanma yapılmaktadır.
 • Doğum borçlanması yapmak için borçlanmanın yapılacağı dönem içerisinde başvuru sahiplerinin uzun vadeli sigorta kollarına tabi olarak sigortalı olmaması gerekmektedir.
 • Doğum borçlanması yapmak için borçlanmanın yapılacağı dönemlerde başvuru sahibi adına prim yatırılmamış olması gerekmektedir.
  Askerken Nasıl Uzman Çavuş Olunur? 2020 Şartları Nelerdir?

Belirtilen şartlara uyum sağlayan çalışan her annenin doğum nedeni ile çalışamayarak iş hayatından uzak kaldığı dönemler için doğum borçlanması yapmaya hakkı bulunmaktadır. SGK tarafından 2014 yılından sonra her kadın çalışana sağlanan bu haktan yararlanmak her durumda gerekli olmayabilir. Bilinmesi gereken önemli detay doğum borçlanmalarının sigorta işe başlama tarihini geri çekmediği olmasıdır. Doğum borçlanmaları sadece prim toplamlarında dikkate alınmaktadır.

Doğum Borçlanması Hesaplama

Doğum borçlanması hesaplama işlemleri başvuru sahiplerinin prime esas olan kazançlarının alt ve üst sınırları arasında olacak şekilde kendileri tarafından belirlenerek yapılmaktadır. alt ve üst sınırların arasında olan günlük kazancın %32 tutarı üzerinden yapılan hesaplamalar işlem yapılacak döneme ait günlük kazanç esas alınarak yapılmaktadır.

Çalışan Anneye Doğum Parası

Devletten Çalışan Anneye 1500 TL Bakıcı Desteği

Emekli Maaşı Hesaplama Emekli Maaşım Ne Kadar Olur

Çalışan Anne İçin Bakıcı Parası Alma Şartları


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Elif dedi ki:

  Bu ay maddi olarak baya sıkıntılı geçti umarım öne çekilir