Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Bu makalemizde devletten kira yardımı nasıl alınır ve şartları nelerdir gibi sorularınıza elimizden geldiğince yanıt vereceğiz. Devlet, zaman içerisinde halkı refah düzeyine erişsin diye ciddi anlamda farklı yardım seçenekleri üzerinde duruyor. Devlet, evlerinde rahat edebilsinler en azından kirayı düşünmesinler diye zamanla kira yardımı konusunu getirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kapsamında yürütülen bu yardıma ilgi ciddi anlamda büyük. Bu makalemizde kira yardımı nasıl alınır? Kira yardımı almanın şartları nelerdir? Kira yardımına nasıl başvuru yapılır? Devlet kira yardımı kaç para? Bu ve bunun gibi sorunlar hakkında net şekilde bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kira Yardımı Nedir?

Kira yardımı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından maddi geliri olmayan ya da durumu kötü olan ailelere sunulan yardımdır.

Evlerinizde kiracı iseniz devlet, bu noktada sizlere kira yardımı yaparak maddi anlamda size yük olan tüm seçeneklerde destek oluyor. Türkiye, her geçen gün daha geniş kapsamlı bir hale geliyor ve gelir seviyesinin yükselmesi devleti bu tarz konulara itiyor. Bakanlık, kendilerine başvuru gelmesi durumunda kira yardımını tüm vatandaşlarına yapabilmek için sınırlarını zorlama yoluna gidiyor. Peki bu kira yardımı ile alakalı olarak bilinmesi gerekenler neler?

Kira Yardımı

Devletten Kira Yardımı Almanın Şartları Nelerdir?

Kira yardımı, yine belirli şartlar dikkate alınarak yapılır. Bu süreç içerisinde özellikle devlet, kentsel dönüşüm kapsamında dışarıda kalan aileleri de içerisine alır. Kira yardımı, günümüzde çok ciddi meblağlar ile yapılarak halkın bu anlamda refah düzeyinin yükselmesi sağlanır. Hal böyle olunca alternatifleri de en iyi şekilde değerlendirmek gerekir.

  Doğum Borçlanması Emekliliği Öne Çeker mi ?

Kira yardımı için gerekli şartlar hakkında birçok kişi bilgi sahibi değil. Bu neden dolayısı ile birkaç madde ile şartlar hakkında bilgiler sunmak istiyoruz. Kira yardımının genel şartları aşağıdaki gibidir;

 • Evinizin ya da işyerinizin risk grubunda olması,
 • Kentsel dönüşüm kapsamında evinizin ya da işyerinizin bakıma (tadilata) alınması,
 • Gelir düzeyi düşük kirada oturan ve bunu kanıtlayabilen vatandaşlar,

şuan için gerekli şartların başını çekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu anlamda kira yardımına dair süreçleri en ince ayrıntısına kadar inceliyor. Sonunda da yine buna göre karar veriliyor.

Kira Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Neler?

Kira yardımı alacaksanız başvuru esnasında sizden belli başlı belgeler istenir. Bu belgeleri birçok farklı devlet kurumunu kullanarak sorunsuz bir şekilde teslim edersiniz. İstenen belgelerin belli başlıları aşağıdaki gibidir;

 • Kira yardımı talep ettiğinize dair kendi el yazınız ile doldurduğunuz başvuru belgesi,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Ziraat Bankası’nda hesabınız olduğuna dair dekont ya da banka cüzdanı,
 • Güncel tapu kaydı ya da tapu belgesi,
 • Başvuru sahibi adına kesilmiş fatura aslı, (son 3 aya ait olmalı)

bu belgeler ile başvuru yapabilme şansına sahipsiniz. Bu belgeler dışında herhangi bir belgeye gerek yoktur. Yine de başvuru için gittiğinizde tarafınıza yapılacak ek belge başvurularını toplamanız gerekir. Buna başvuru esnasında karar verilerek değerlendirme yapılır.

Devletten Kira Yardımı Almak

Kira Yardımı Başvurusu Nerelere Yapılır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kapsamında sunulan kira yardımına ilişkin belli başlı başvuru mercileri söz konusudur. Bu mercilerin tamamında yukarıdaki belgeler ile gidip form doldurursunuz. Başvuru formunu internet üzerinden bulabileceğiniz gibi aşağıdaki kurumlardan da temin edebilirsiniz. Kira yardımı başvurusu yapmak için nerelere gidilir sorusunun yanıtına gelecek olursak;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Bağlı Müdürlükleri,
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,
 • Kaymakamlık ve Valiliklere bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 • Özel Vakıflar ve Dernekler,
 • Sivil Toplum Kuruluşları,
 • Maddi Yardım Gönüllüleri,
 • Belediye Başkanlıkları,
  2020 Bilgisayar İşletmeni Olma Şartları Nelerdir ?

olmak üzere seçenekler kendisini gösterir. Bu kurumların tamamına kira yardımı için başvuru yaparsınız. Başvurunuzun azami değerlendirilme süresi 30 gün olarak karşımıza çıkar. 30 gün içerisinde her ne olursa olsun cep telefonunuza bir dönüş yapılır.

Eğer herhangi bir sorun çıkmaz ise en kısa sürede beyan ettiğiniz Ziraat Bankası hesabınıza para yatmaya başlar. Aksi durumlarda itiraz hakkınız bulunur ancak bu sonucu genelde değiştirmez. Bu nedenle şartları tam karşılayıp karşılamadığınız da çok önemlidir.

Devletin Sağladığı Kira Yardımı Ücretleri Ne Kadar?

Öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, özellikle kentsel dönüşüm projeleri kapsamında sorun yaşayanları değerlendirir. Bu değerlendirme sürecinde ise miktarlar birçok farklı kıstasa göre değerlendirilir. Kentsel dönüşüm süreçleri, şehirlerin geçim durumları ya da birçok farklı diğer detay. Büyükşehirlerde bilhassa yüksek yardımlar söz konusudur.

Kira yardımı ücretleri ile göre değişiklik göstermektedir. Bu neden dolayısı ile hangi ile göre değerlendirme yapıldığı tamamen devlet ile alakalı bir durumdur. Bizim edindiğimiz bilgilere göre;

 • Büyükşehir Belediyelerinde Yaşayanlar için Kira Yardımı: 960 TL
 • Alternatif Şehir Belediyelerinde Yaşayanlar için Kira Yardımı: 595 TL ile 800 TL arası


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Nilufer sakar dedi ki:

  Yüzde 40 engelliyim aylık 950 kira var devletten geçiniyorum 2 çocuğum var ve ödemeleri yapamiyorum sizden ricam kiramın ödenmesini saygılarımla arz ederim