Milletvekili Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bu yazımızda idol meslek gruplarından birisi olan milletvekili nasıl olunur ve ne kadar maaş alır gibi sorulara yanıt vermek istiyoruz. Siyasi bilimler içerisinde en önemli paydaşlardan birisi de milletvekilleridir. Dünya genelinde bu senato ismi ile de anılan bir hadise. Milletvekilleri, esasen her ilin sözcüleri olarak meclise girerler. İnsanların hayatları ile alakalı kararlar alınırken de halk adına karar veren mercii vekiller olarak dikkat çeker. Bu makalemizde nasıl milletvekili olunur? Milletvekili olmanın şartları nelerdir? Milletvekili aday adayı başvurusu nasıl yapılır? Milletvekili maaşı ne kadar? Bu ve bunun gibi sorular üzerine bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

Milletvekili nedir?

Milletvekili, genel seçimlerde partilere oy vermek sureti ile halk tarafından seçilen halkın temsilcisi ve parlamenter olarak bilinir.

Türkiye genelinde özellikle son birkaç sene içerisinde parti uygulamaları ciddi anlamda farklılık gösterdi. Milletvekilliği, zaman içerisinde bireysellikten daha çok parti seçimlerine doğru eğilim gösterdi. Hal böyle olunca önemli olan partilerin vekil listelerinde öncelikli sıralamaya sahip olmak oldu da diyebiliriz sanırım.

Milletvekili Olmanın Şartları Nelerdir?

Milletvekili olmak istiyorsanız partiler, başvuru listelerine sizleri eklemek için belli başlı şartlar arar. Bu şartların çok önemli bir kısmı yasalara dayandığı gibi birçoğu da parti tüzüklerince belirlenir. Dolayısı ile milletvekili aday adayı seçimi yapılırken başvuru esnasında bilgilerin doğruluğu da ciddi anlamda önem arz eder. Milletvekili olma şartları sırası ile şu şekilde sıralanır;

 • Anayasa’nın 76. maddesi gereğince milletvekili aday adayı olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.
 • Devletin yargı ve yasama organında çalışanların aday adayı başvurusu için istifa etmesi şarttır.
 • Genellikle en az lise ve dengi mezun okul olma şartı aranır.
 • Milletvekili aday adayı başvuru yapmak için adli sicil kaydınızın olmaması gerekir.
 • Yüz kızartıcı herhangi bir suçtan şüpheli olarak dahi olsa dava görmemiş olmanız gerekir.
 • Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış olması gerekir.
 • Partilerin talep ettiği milletvekili aday adayı başvuru ücreti yatırılmış olması gerekir.
  KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği 2020

Bu maddeler, genel olarak her parti tarafından uygulanmak durumunda olan maddelerdir. Bunun dışında partilerin kendi yönetmelikleri gereğince alternatifen uyguladığı şartlar olabilir. Bu şartlar, herkes tarafından bilinen şartlar değildir ancak yine de araştırmakta fayda var.

Milletvekili Maaşları

Milletvekili Aday Adayı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye genelinde özellikle milletvekili, çok önemli bir mesleki sınıf olarak dikkatleri çeker. Tam da bu noktada süreç bilinenin aksine biraz daha karmaşık şekilde işler. Öncelikle partiler, milletvekili olmak isteyenler için aday başvurularını alırlar.

Milletvekilliği için isteyen herkes başvuru yapabilir. Bunun için partilerin belirlediği belli bir maddi ödenek vardır. Sonrasında ise parti meclisi, aday adaylarını belirler. Aday adayları içerisinden de zaman içerisinde asil adaylar, sıraya koymak sureti ile belirlenir. Ve bu sıralama her il ve ilçe için teker teker, dikkatlice yapılır. Başvuru yapanların arşiv araştırmaları bu süreç içerisinde titizlik ile yürütülür. Yani başvuru yapan herkesin tüm sicili baştan sona kontrol edilir.

Aday adayı başvuru için yapmanız gerekenler aslında basit. Sizden istenen belli başlı belgeler söz konusu olacaktır. Milletvekili aday adayı başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Milletvekili aday adayı başvuru formu,
 • Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi,
 • Mezun olunan okul diploma sureti,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • Erkekler için askerlik durum belgesi,
 • Başvuru aidatının yatırıldığına dair dekont,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,

genel olarak istenen belgeler olarak dikkatleri çeker. Bu belgeler, arşiv araştırması için ayrıca önem arz eden seçeneklerdir. Bu belgeler ile birlikte parti merkezlerine giderek aday adayı başvurularını yaparsınız. Sonrasında ise yapılan araştırma sonucunda aday adayı olup olamayacağınız belirlenir.

Seçime yaklaşıkdıkça partinin üst mercileri, o ile ait milletvekilleri ya da bakanlar yardımı ile asil listeleri belirler.

  Gümrük Müşavirliği Maaşı Ne Kadar? 2020

Milletvekili Aday Adayı Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Aslında bunun için genel bir kaide durumu söz konusu değildir. Her parti, bu anlamda kendi standartlarını belirleyebilir. Ve genellikle erkek adaylar için farklı, kadın adaylar için farklı ödenekler belirlenir. Örneğin Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), erkek adaylardan 6000 TL, kadın adaylardan 3000 TL, engelli adaylardan ise 1000 TL ücret talep eder.

Diğer partiler, tabi ki bu ücretleri daha farklı şekilde talep edebilir. Listelere dahil olacağınız kesin değildir. Bu nedenle ücretleri bu konuyu dikkate alarak yatırmanız çok daha mantıklı olacaktır.

2020 Milletvekili Maaşları Ne Kadar?

Halkın en çok merak ettiği soruların başında da aslında milletvekili maaşları yer alır. Ocak zammı ile birlikte bu durum tabi ki değişiklik göstermiştir. Günümüzde güncel 2020 milletvekili maaşı 24,471 TL olarak belirlenmiştir.

Bilinen bir yanlışı da düzeltmekte fayda var. Milletvekili maaşları, Cumhurbaşkanı maaşının katsayısı alınarak belirlenir. Ayrıca 2020 emekli milletvekili maaşı ise 15,000 TL olarak dikkatleri çekiyor.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.