Devlet Düğün Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadar? Şartları Neler?

Bugün ki makalemizde 2020 devlet düğün yardımı nasıl alınır, ne kadar ve şartları neler gibi sorulara yanıt vererek fikir edinmek istiyoruz. Türkiye genelinde özellikle devlet, zaman içerisinde insanların sosyal statülerinin ciddi manada yükseliş göstermesi açısından çeşitli adımlar atıyor. Sosyal yardımlar ve banka kampanyaları da devletin bu anlamda ki en somut adımlarından birisi olarak dikkat çekiyor.

Devlet çeyiz yardımı konusunda kendine bağlı bankalar başta olmak üzere sizlere çok avantajlı birikim seçenekleri sunuyor. Herkes rahatça evlenebilsin diye atılan bu adımların niteliği zaman içerisinde farklı alternatifleri ortaya çıkarıyor. Şimdi genel tanımlar üzerinde bilgi edinme yoluna gidelim.

Devlet Düğün (Çeyiz) Yardımı Nedir?

Devlet düğün (çeyiz) yardımı, 2008 yılından bu yana uygulanan evlenme ödeneği uygulamasını, evlilik nedeniyle yetim aylıkları kesilecek olan kadınlara devlet tarafından, maaşının 24 katına kadar verilen toplu para olarak tanımlayabiliriz.

Bu kesinlikle bir banka hesabı uygulaması değildir. Çeyiz hesabı uygulaması ile bu tamamen birbirinden farklı unsurlardır. Çeyiz hesaplarında ise devlet sizlere bankalardan çeyiz hesabı açmanız ve buraya 3 sene düzenli ödeme yapmanızı istiyor. Bunun akabinde içerideki paranın toplamına ek olarak size ekstra faiz veriyor ve çok daha yüksek ücretler kazanarak düğününüzü rahat bir şekilde yapmanıza da imkan tanıyor demek yanlış olmaz sanırım.

Devlet Düğün Yardımı

Devlet Düğün Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Öncelikli olarak bu yardımdan sadece kadınlar faydalanabilir. Erkeklerin bu yardıma başvurarak herhangi bir şekilde yardım alma gibi bir şansının olmadığını net olarak söylememiz gerekiyor. Ayrıca anne veya babasını kaybedip, yetim aylığı alan ve evlilik yapan kadınlar bir defaya mahsus olmak üzere yararlanabiliyor. Yani her evlilik için ayrı ayrı çeyiz parası alınamıyor. Ayrıca çalışan kadınlar da bu anlamda herhangi bir şekilde düğün yardımı alma hakkına sahip olamıyorlar.

  2020 İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak?

Devlet düğün yardımı başvurusu nereye yapılır? Bu sorunun yanıtı son derece basit, il merkezi ya da bağlı olduğunuz ilçedeki SGK birimlerine giderek bu anlamda başvuru yapmanız yeterlidir. Aldığınız sosyal yardımlar burada TC kimlik numaranız üzerinden detaylı şekilde analiz edilir ve akabinde sorunsuz bir şekilde yardım kullanımı yaptırılır. Ayrıca çeyiz parası evlendikten sonra verilen bir sosyal yardımdır ve evlendikten 5 sene sonraya kadar bu yardım türüne başvurma şansına da sahip olabileceksiniz. SGK müdürlüklerinden yapılan değerlendirmeler sonucunda düğün yardımı parasının ne zaman yatacağı ile alakalı olarak standartlar yine devlet kademeleri tarafından belirlenerek uygulama yoluna gidilir.

Devlet Düğün Yardımı Ne Kadar?

Devlet, bu gibi sosyal yardımlar konusunda özellikle birkaç senelik dilim içerisinde ciddi manada somut adımlar atmaya başladı. Pandemi dönemindeki yardımlar da bunun en büyük kanıtlarından birisi olarak dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz sanırım. Devlet düğün yardımı parası ne kadar? Bunun için bir hesaplama yöntemi üzerinden gitmek ve yorumlamak gerekiyor. Genel detaylar aşağıdaki gibidir;

Evlenmek için devlet yardımı, aldığın yetim aylığının 12 ya da 24 katı kadar yapılıyor. Eğer aldığın yetim maaşını 4/C (emekli sandığı) sigorta kolundan alıyorsan aylık maaşının 12 katı kadar çeyiz parası desteğinden yararlanabilirsin. 4/A (SSK) veya 4/B (Bağ-Kur) sigorta kolundan yararlanarak maaş alıyorsan da maaşının 24 katına kadar evlenme ödeneğinden yararlanabilirsiniz.

Genel itibari ile aldığınız yardımların dökümünün tamamını e-Devlet üzerinden de analiz etme ve inceleme şansına sahip olabileceksiniz. Merak ettiğiniz diğer soruları da yorum alanlarımızdan bizlere sorabilir ve detaylar ile alakalı olarak bilgi edinme yoluna gidebilirsiniz. Yeni sosyal yardım makaleleri sitemiz içerisinde sizlerle birlikte olacak.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.