2020 Doğum İzni Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

2020 yılı doğum izni parası hesaplaması yapmak için, izin kullanan kadının son üç aylık brüt maaşı toplamı bilinmelidir. Toplam izinli gün sayısı 112 ve son üç aylık toplam prim gün sayısı 90 olarak hesaplanır.

Doğum izni parası hesaplaması şu şekilde yapılır: Son 3 aylık toplam brüt ücret üzerinden, kadının günlük brüt ücreti hesaplanır. Hesaplanan günlük brüt ücretin 2/3’ünü kadın, günlük doğum izni parası olarak alır. 112 gün alınacak bu para, en düşük maaşla yani asgari ücretle çalışan bir kadın için toplam 2.441 TL olacaktır. Kadının maaşının tutarına göre değişiklik gösterebilen bu yardımın en düşük tutarı, 2. 441 TL’dir.

Asgari Ücret İçin Doğum İzni Parası Nasıl Hesaplanır?

Doğum izin parası almak isteyen asgari ücretli bir kadın için hesaplama şu şekilde yapılır:

 • Aylık brüt ücret 2.943 TL ise 3 aylık toplam brüt ücret 3 x 2.943 = 8.829 TL’dir.
 • Günlük brüt ücret, son üç ayda ödenen prim gün sayısına bölünür. Yani 8.829 / 90 = 98, 10 TL
 • Bu tutarın 2/3’ü günlük doğum izni parasıdır. Yani 98, 10 x 2/3 = 65, 4 TL
 • Toplam 112 gün izin yapılacağından 65, 4 x 112 = 7.324, 8 TL toplam doğum izni parası olarak hesaplanır.

Doğum İzni Parası Nasıl Alınır?

Doğum izni ödeneği alabilmek için çalışan kadının hangi SGK altyapısında çalıştığı bilinmelidir. Bu şekilde başvurunun nasıl yapılacağı da belirlenmiş olur. SGK’da yer almayan işyerlerinde çalışan kadınlar, doğum izni parası alabilmek için doğum belgelerini ve doktor raporlarını saklamalıdır.

Doğum izni parası için kadının işyeri ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında resmi yazışmalar yapılır. Bu yazışmalar sonucu kadının doğum izni parası başvurusu tamamlanmış olur. Yazışmalar sonucu onay gelen başvurular, doğum izni parası alabilir. Herhangi bir doğum izni ödeneği işlemi için talepte bulunmayan kadın, SGK alt yapısında olan bir işyerinde çalışıyorsa direkt olarak da doğum izni ödeneği alabilir.

2020 Doğum İzni Parası İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

2020 yılı doğum izni yardımı için başvuru, doğum izni kullanacak kadının doktordan aldığı raporu işyerine teslim etmesi şeklinde yapılır. Doktor raporu verdikten sonra diğer işlemler, işyeri tarafından gerçekleştirilir. Online olarak da doğum izni parasına başvuruda bulunmak mümkündür. İzin parası alacak kadın e devlet sistemi üzerinden işlemini yaptıktan sonra, işyerine gitmeli ve raporunu onaylatmalıdır. İşyeri Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi üzerinden raporu onayladıktan sonra, kadının başka bir işlem yapmasına gerek yoktur.

Doğum İzni Parasından Yararlanmak İçin Kaç Gün Sigortalı Olmak Gerekir?

Doğum izni desteği alabilmek için sigortalı gün sayısı, doğumdan önceki 12 ayda 90 gün olacak şekilde hesaplanır. Bu destekten SSK (4A) ve Emekli Sandığı (4B) kapsamında çalışan kadınlar yararlanabilir. Bu işyerlerinde çalışan kadınlar, son 1 yıl içinde 90 gün sigortaları ödenmişse veya 90 gün sigorta primi ödedilerse doğum izni parası için hak kazanmış olurlar.

Doğum İzni Parası Hangi Yollarla Sorgulanabilir?

Doğum izni ödeneği sorgulaması için kullanılabilecek yöntemler 3 şekilde sıralanabilir:

 • E devlet üzerinde online sorgulama yapılabilir. Doğum izni parası alacak kadının TC kimlik numarası ve e devlet şifresiyle e devlet hesabına girilir. Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından doğum izni parası sorgulama sayfasına gidilir ve doğum izni ödeneğiyle ilgili tüm detaylara ulaşılabilir. Eğer kadının e devlet şifresi yoksa PTT şubesinden TC kimlik numarasıyla, şifre edinebilir.
 • PTT şubelerinden de doğum izni parası sorgulaması yapmak mümkündür. Doğum izni kullanacak kadın bizzat PPT şubelerine giderek TC kimlik numarası ve talep edilen bilgileri verdiği takdirde, bu konuyla ilgili tüm bilgileri öğrenebilir.
 • Telefon aracılığıyla da doğum izni parası sorgulaması yapılabilir. Sosyal Hizmetler’in hattı olan Alo 170 aranarak gerekli bilgiler dahilinde, sonuca yönelik ayrıntılar alınabilir.
  Oto Galerici Nasıl Olunur? Ne Kadar Para Kazanır?

Doğum İzni Parası Hesaplama

Çoğul Gebeliklerde Doğum İzni Parası Nasıl Alınır?

İkiz ya da üçüz bebek doğumlarında doğum izni ödeneği almak için, tek çocuk doğumlarındakilerle aynı koşullara sahip olmak gerekir. İzin günü sayısı konusunda farklılıklar vardır. İkiz çocuklar için doğumdan önce 10, doğumdan sonra 10 hafta olmak üzere toplam 20 hafta olmak üzere izin yapılır. Ayrıca doğum izni, doktor raporuyla uzatılabilir. İzin uzadıkça alınan ödenek miktarı da artar. Üçüz bebekler için ise doğum izninin uzaması konusunda herhangi bir rapora gerek yoktur. Annenin isteği doğrultusunda, izin süresi artar.

Doğum İzni Parası Nereden Alınır?

Doğum izni yardım parasının alınacağı yer, PTT şubeleri olarak belirlenmiştir. Doğum izni parasını çekebilmek için PTT’ye başvuru gerekir. Onaylanması sonucunda tek seferde toplam tutar çekilir. Bu para, herhangi bir başka banka hesabına aktarılamaz. Yalnızca PTT veznelerinden alınabilen bu nakit, doğum yapan kadının bizzat kendisine verilir. Nüfus cüzdanıyla çekilebilen para, doğum izni yapan kadının yakınlarına hatta eşine bile verilemez.

Doğum İzni Parasını Kimler Alabilir?

Doğum izni parasından yararlanabilecek kişiler, şu koşullardaki kişilerdir:

 • Doğumdan önceki 1 yıl 90 gün sigortası yatmış kadınlar
 • Doğum iznini tamamıyla kullanan ve bu sürede işyerinde çalışmayan kadınlar
 • Doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta izin kullanan kadınlar
 • Doğum izni yapabileceğine ya da yaptığına dair doktor raporu olan kadınlar

Doğum iznindeyken kadın eğer işyerinde çalışmışsa, çalıştığı günlerin ücretini işyerinden alabilir. Fakat bu durumda, doğum izni ödeneğinden yararlanamaz.

Doğum İzni Parası Her Çocuk İçin Verilir Mi?

Doğum izni parası çocuk başına değişiklik gösterir. Yani doğum izni parasından faydalanmak için çocuk sayısında kısıtlama yoktur. Çocuk başına alınan ödenek miktarı ise şu şekildedir:

 • İlk çocuğa 300 TL
 • İkinci çocuğa 400 TL
 • Üçüncü çocuğa 600 TL
  Şarkıcı Nasıl Olunur? Hangi Bölümü Okumalıdır? Kazancı Ne Kadar?

Bu ödenekler, çalışan ve çalışmayan annelere verilebilmektedir. Ama çalışan anneye bu yardımın yanında aynı zamanda, 202 TL emzirme parası da verilir. Maaş miktarına göre değişiklik göstermeyen bu para, süt parası olarak da bilinir.

Çalışan Annelere Verilen Diğer Yardımlar Nelerdir?

Çalışan kadınların doğum yapmaları durumunda başvurabileceği diğer destekler şunlardır:

 • İş göremezlik ödeneği
 • Emzirme parası

Kadının üç yardımdan da yararlanması durumunda alabileceği en düşük miktar 9.287 TL’dir. Bu tutar, asgari ücrete göre hesaplanmıştır. Kadının aylık geliri arttıkça bu miktar da artmaktadır. Ayrıca çocuğun kaçıncı olduğuna bağlı olarak da tutar değişir. İlk çocuğunu doğuran ve asgari ücretle çalışan bir kadın için bu paranın içinde şunlar yer alır:

 • 325 TL rapor parası ( İş göremezlik ödeneği hesaplamasına göre yapılır.)
 • 202 TL süt parası
 • 460 TL yarım gün çalışma parası
 • 300 TL ilk çocuk parası ( Bu tutar 2. çocuk için 400 TL, 3. çocuk için 600 TL olarak düşünülmelidir.)

Kamuya Bağlı Çalışan (4D) Kadınlar İçin Doğum İzni Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kamu çalışanı kadınlar için doğum izni parasına başvuru, kadının çalıştığı işyerine talep dilekçesini vermesi yoluyla gerçekleştirilir. Başvuru aşamaları şunlardır:

 • Doğum izni parası başvuru dilekçesi yazılarak personel birimine verilir.
 • Ödenekten yararlanacak kişi çalışan anneyse, dilekçenin kurumlara iletilmesi yeterli olur.
 • Eğer başvuru çalışan veya çalışmayan baba için yapılıyorsa, dilekçe personel birimine teslim edilmelidir.

Memur kapsamında yer alan bütün çalışanlar için doğum izni parası başvuru süreci aynı şekilde ilerlemektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.