Vinç Operatörü Nasıl Olunur? Ehliyeti Nasıl Alınır? Maaşı Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde popüler meslek gruplarından olan vinç operatörü nasıl olunur, ehliyeti nasıl alınır ve maaşı ne kadar sorusunu yanıtlayacağız. Özellikle yapıları yükselmesi ve inşaat sektörünün de ciddi durumlara gelmesi ile birlikte çok ciddi manada farklı alternatifleri getiriyor. Bizde elimizden geldiğince sitemiz içerisinde bu alternatiflere sizler için bakma yoluna gidiyoruz.

Vinç kullanmak, günümüzde aranan ve bunu gerçekten yasal prosedürlerine uygun olarak yapan kişilere uygun seçenekler sunuyor. Türkiye, özellikle bu anlamda dünya geneline nitelikli işçi gönderen bir ülke olduğundan dolayı ciddi manada fark yaratan unsurlardan birisidir. Şimdi bu meslek ile alakalı olarak elimizden geldiğince sizlere bilgiler sunacak ve fikir edinme yoluna gideceğiz.

Vinç Operatörü Nedir?

Vinç operatörü, yüksek teknolojili ve bir o kadar da tehlikeli yapı vinçlerini kullanmaya tam yetkili olan ve uzmanlaşmış kişilerin mesleki ünvanıdır.

Türkiye genelinde vinç, özellikle günümüz yüksek yapıları için olmazsa olmazlarda birisi olarak da dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz. Özellikle gelirlerinin yüksek olması nedeni ile bu alana eğilim ciddi manada fazla. Ancak prosedürlere baktığımız zaman da birçok farklı alternatif söz konusu. Detaylara da elimizden geldiğince kapsamlı olarak eğilim göstereceğiz.

Vinç Operatörü Nasıl Olunur?

Vinç Operatörü Ehliyeti Nasıl Alınır?

Öncelikle bir vinç operatörü olabilmek için ehliyet almanız gerekiyor. Kullanması uzmanlık gerektiren ve ciddi manada tehlike arz eden bir mekanik cihaz olduğundan dolayı bu alanda nitelikli kişiler dışında kimse kullanamaz. Hal böyle olunca da öncelik ehliyet olarak ön plana çıkıyor demek yanlış olmaz. Vinç operatörü ehliyeti nasıl alınır, şartları nelerdir sorusunun yanıtı aşağıdaki gibidir;

  • Vinç operatörü olmaya müsait olduğunu gösterir sağlık raporu.
  • Vinç operatörü olmaya uygunluğunu gösterir şekilde alınacak psikoteknik raporu.
  • Vinç operatörlüğü konusunda yetkili bir kurstan alınacak teorik ve uygulamalı eğitimleri tamamlamış olmak.
  • Vinç operatörü sınavında teorik ve uygulama sınavlarını başarı ile geçmiş olmak.
  Cerrah Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Ne Kadar Maaş Alır?

Bu şartlar sonrasında ehliyet alırsınız ve herhangi bir sorun olmaksızın bu meslek için gerekli en önemli adımı atmış olursunuz. Peki sonrasında neler oluyor?

Vinç Operatörü Nasıl Olunur?

Vinç operatörü nasıl olunur sorusundan daha ziyade şartları nelerdir sorusuna yanıt vermek bu anlamda çok daha önem arz eden konular arasındadır. Yakın bir zaman dilimi içerisinde bu konu ile alakalı şartlarda değişmeler meydana geldi demek yanlış olmaz. Şimdi bu anlamda operatör olabilmek için genel olarak şartlar aşağıdaki gibidir;

  • Bir vinç operatörünün ehliyetinin olmasından daha önemlisi tecrübesidir. Burada özellikle yükseklik tecrübesi son derece önemlidir. Örneğin vinç operatörü 180 metrede çalışacak bir inşaat daha önce en fazla 90 metrede çalışmış bir operatörü kolay kolay tercih etmeyebilir veya bu az tecrübeli operatörü yedek operatör veya vinçte ikinci operatör olacak tercih edebilir.
  • Vinç operatörlerinin yalnız başlarına çalışmaktan dolayı sorun yaşamaması önemlidir.
  • Vinç operatörlerinde yükseklik korkusunun olmaması gerekir. Kule vinçlerin altı sadece camla kaplıdır ve yüksekten korkan insanlar için gerçekten de hiç uygun bir çalışma ortamı değildir.

Vinç Operatörü Maaşı Ne Kadar?

Maaş, bir mesleki alanın tercih edilmesinde ki en önemli unsurlardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Meslekte yeni ancak gerekli şartları yerine getirmiş bir operatörün başlangıç maaşları ortalama 5000 TL dolaylarındadır. Tabi ki zaman içerisinde bu maaş şirketlerin büyüklüğüne göre de değişmektedir.

Yurtdışı şantiyelerine de uzman operatörler gönderen bir ülke olduğumuzu söylemiştik. Yurtdışında ise gelirleriniz aylık 15,000 TL dolaylarına kadar yükselebilir. Bu nedenle yurtdışı çok daha ciddi manada iyi bir alternatif oluyor.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.