2020 Bebekler için Mama ve Bez Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Bu makalemizde 2020 bebekler için mama ve bez yardımı ne kadar, nasıl alınır sorularına yanıt vermek istiyoruz. Sosyal bir devlet olma yolunda ilerleyen hükümet, maddi anlamda zor durumda olan vatandaşlara yardım eli uzatıyor. Öyle ki genç nüfus yoğunluğu açısından da sürekli doğuma teşvik durumu söz konusu. Teşvik ederken de yardım eli uzatmayı ihmal etmiyor devlet. Bu makalemizde bebekler için mama ve bez yardımı nedir? Mama ve bez yardımı nasıl alınır? Mama ve bez yardımı için gerekli belgeler neler? Mama ve bez yardımı için nereye başvuru yapılır? Mama ve bez yardımı ücreti ne kadar? Mama ve bez yardımı başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır? Bu ve bunun gibi birçok farklı soruya yanıt verme yoluna gideceğiz. Hemen başlayalım istiyoruz.

Bebekler için Mama ve Bez Yardımı Nedir?

Devlet T , zaman içerisinde genç nüfusun yükselmesine yönelik olarak halkı teşvik ederken özellikle de doğum konusunda alternatifler sunuyor. Mama ve bez yardımı, maddi olarak zor durumda olan ailelerin bebek masrafını azaltmak için yapılan bir promosyon yöntemidir.

Maddi olarak sıkıntıda olan ve geliri asgari ücret sınırında olan aileler, devletin sunduğu bu imkandan faydalanabilme şansına sahip olur. Gelir durumunu şartlar içerisinde belgeleyebilen aileler, devletin sunduğu bu imkandan faydalanma hakkına sahip olur. Başvurunuz, belgelerin incelenmesi akabinde değerlendirilerek tarafınıza destek sağlanır.

  Kızılay İzmir Depremi Yardımı Nasıl Yapılır?

Devlet Bez Yardımı

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

En çok sorulan sorulardan birisi de bu yardım için gerekli belgelerin neler olduğu yönünde. Öncelikle devlet, yardıma muhtaç olan aileleri en ince ayrıntısına varana kadar kontrol ederek seçiyor. Dolayısı ile başvuru belgelerinin bu noktada çok büyük önem arz ettiğini de söylemek gerekiyor.

Aşağıda sizlere sunacağımız belgeleri eksiksiz bir şekilde toplamalısınız. Bilhassa kişi başı gelir belgesi bu yardım için önemlidir. Asgari geçim gelirinin altında kalan aileler, yenidoğan bebekleri için bu yardımdan faydalanır. Devlet mama ve bez yardımı başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 1. Mama ve bez yardımı başvuru belgesi, (Başvuru yapacağınız kurumdan temin edilerek doldurulacak)
 2. T.C. kimlik kartı ya da nüfuz cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 3. Kişi başı gelir durumunu gösteren resmi belge,

Bu yardımdan faydalanabilmek için 2016 yılı ve sonrasında doğum yapmış olmanız gerekmektedir. Ayrıca doğrudan iletişim için cep telefonu numaranızın olması zorunludur.

Mama ve Bez Yardımı için Nereye Başvuru Yapılır?

Diğer önemli sorulardan birisini daha birlikte yanıtlama yoluna gidelim. Devletin sunduğu mama ve bez yardımı için nereye başvuru yapılır? Devlet, bu anlamda birkaç kurumunu yetkilendirerek halkın gereksinimlerine çözüm olmayı amaç edinmiştir. Bu yardımlar için başvuru yapmanız gereken alternatif merciler aşağıdaki gibi listelenmiştir;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK),
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri (Bakanlığa Bağlı Resmi Kurum Olmalı),
 • İkamet Edilen Mahalle Muhtarları,

bu anlamda mama ve bez yardımı başvurularınız için ilgili mercilerdir. Bu merciler aracılığı ile bir üst maddede yer alan belgeleri eksiksiz şekilde toplayarak başvurularınızı yapabilirsiniz.

Devlet Mama ve Bez Yardımı

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Yine önemli unsurlardan bir diğeri ile sizlerle birlikteyiz. Yukarıda sizlere mama ve bez yardımı için gerekli belgeler ve başvuru yapılacak birimler hakkında bilgiler sunduk. Şimdi gelelim başvuru süresinin ne kadar sürdüğüne.

  EBA Uzaktan Eğitim Programı Nasıl Kullanılır?

Gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde topladıktan ve gerekli mercilere dilekçe ile birlikte teslim etmek önemli bir aşamadır. Sonrasında ise devlet, bu belgelerin doğruluğunu kontrol etmek için 30 gün (1 ay) süre kullanır. Bu 1 ay içerisinde herhangi bir gün, dilekçede vermiş olduğunuz telefon numaranıza başvuru sonucunuz iletilir.

Başvuru sonucunuzun olumlu olması durumunda ise her ay düzenli olarak kimlik numaranız ile PTT hesabınıza para yatırılır.

Mama ve Bez Yardımı Süresi ve Ücreti Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca yürütülen bu proje kısa zaman içerisinde çok ciddi anlamda ilgi gördü. Yukarıdaki başvuru süreçlerini tamamladıktan sonra başvurunuzun onaylanması ile PTT hesabınıza para her ay aktarılır.

Mama ve bez yardımı alma süresi, şartlarda herhangi bir değişiklik yapılmadığı sürece 24 ay (2 yıl) olarak belirlenmiştir. Yani başvurunuzun onaylanması durumunda devlet tarafından 2 yıl boyunca mama ve bez için maddi yardım alacaksınız.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, maddi durumu zorda olan aileler için mama ve bez yardımı parası için 239 TL ödeme yapar. Bu rakamlar, dönemin alım gücüne göre arttırılabilir.

Mama ve Bez Yardımı Parası Nereye Yatar?

Devlet, vatandaşlarına sunduğu her türlü maddi yardım imkanı için kendine bağlı kurumlardan olan PTT ile çalışır.

Her ayın belirlenmiş belirli günlerinde PTT hesabınıza TC kimlik numaranız üzerinden bu ücret gönderilir. Para kimin TC numarası adına yatırılıyor ise PTT şubelerinden sadece o kişi bu yardım parasını çekebilir.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. blank Leyla dedi ki:

  Altı aylik bebeğim var bez ve mam alamıyorum bana yardım edin çok mağdurum eşim çalışmıyor

 2. blank zeynep yaman dedi ki:

  kiraciyim hamilelik boyunca cok sikintilar gecirdim esim hem beni hastanelere goturuyordu kanimda enfeksiyon vardi bebege gecti 40 gun yogun bakimda kaldi anne sutu veremedim hastaneee mama aldi ve suan cok zor durumdayim oglum 4 aylik babasi calismiyor kizima sut bez mama alamiyorum kiralarim birikmis faturalarim birikmis evde hic birsey kalmadi en azindan bu yardimi yapan kisilere sesleniyorum lutfen allah rizasi icin banada yapin