Çalışan Anne ve Baba için Doğum İzni Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte çalışan anne ve baba için doğum izni ne kadar sorusuna yanıt verecek ve fikir edinme yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde zaman ilerledikçe iş kanunu ile alakalı olarak devletin ciddi manada somut adımlar attığını biliyoruz. Özellikle artık doğum yapacak anne için sunulan haklar ile birlikte babalık izni gibi konular da devlet tarafından ciddi manada önemsenen konular oldu demek yanlış olmaz sanırım. Bu makalemizde de tam olarak bu konu üzerinde duracak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan sorabilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Doğum İzni Nedir?

Doğum izni, devlet tarafından düzenlenen yasalar ile birlikte doğum yapmış anneye ve çocuğu olan babaya yasal olarak belirli süreler ile verilmesi zorunlu olan izindir.

Türkiye genelinde özellikle bu kuralların başlıca uygulanma merci tahmin edebileceğiniz üzere devlet memurları olarak kendisini gösteriyor. Doğum izinlerinin kaç gün olduğu ile alakalı olarak ise kesin bilgiler edinemeyen okuyucularımız var. Devlet, özellikle doğum yapan anneye süt iznine varana kadar çok ciddi anlamda esnek seçenekler sunuyor. Tabi ki özel işletmelere de bunun için ekstra olarak maddi destek sağlıyor. Hal böyle olunca geçmişten günümüze olan çalışma düzenine dair tüm seçenekler ciddi manada değişiklik gösterdi de demek mümkün hale geliyor.

Anne ve Baba için Doğum

Çalışan Anne Doğum İzni Ne Kadar?

Çalışan anne doğum izni kaç gün sorusunun yanıtını merak eden ciddi manada okuyucumuz olduğunu da söyleyebiliriz. Tabi ki bu doğum izni süresince de maaş hesabınız devletin hesaplama teknikleri ile hesaplandıktan sonra ya size ya da işverene olmak sureti ile devlet tarafından sağlanır demek yanlış olmaz sanırım. Çalışan annenin doğum izninin kaç gün olduğu ile alakalı olarak soruların yanıtı aşağıdaki şekildedir;

  Dublör Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Tekil gebelik için annelere 16 hafta doğum izni tanınır. Bu da takribi 4 aylık bir süreye tekabül ediyor. Bu iznin 8 haftası doğum öncesi, 8 haftası doğum sonrası kullanılabilir. Ancak doğum öncesinde 5 hafta daha fazladan çalışıp bu 5 haftayı doğum sonrası iznine aktarma şansınız da söz konusudur. Ancak her ne olursa olsun son 3 hafta kala doğum iznine ayrılmak zorundasınız. Dolayısı ile maksimum 5 hafta doğum sonrasına aktarma şansınız oluyor.

Çoğul gebeliklerde ise bu süreç 20 hafta olarak kendisini gösteriyor. Yine bunun 10 haftası doğum öncesi, 10 haftası doğum sonrasıdır. Yine maksimum 3 hafta doğum sonrasına aktarma gibi bir şansınız olacak. Ayrıca istenmesi durumunda çalışan anne, bu izin süresinin sonunda 6 ay ücretsiz izin alma hakkına da sahiptir.

Çalışan Baba için Doğum İzni Ne Kadar?

Aslında babalık izni demek daha uygun olur bunun için. Netice itibari ile doğumu yapan kadın. Esas olarak da izin kullanması gereken kişi anne oluyor. Ancak babalık sevincini yaşaması için erkekler adına da devlet tarafından ciddi manada somut adımlar atıldı. Bu anlamda bir ikilem yaratma durumu da ortadan kalktı demek yanlış olmaz.

4857 sayılı İş Kanunu kapsamında geçen “İşçiye; evlenmesi ya da evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde ise beş gün ücretsiz izin verilir” madde uygulanır.

Ancak devlet, kendi bünyesinde çalışan ve baba olan memurlarına 10 günlük bir izin sağlar. Tabi ki istenmesi durumunda erkekler de yine ücretsiz izin kullanabilme gibi bir hakka sahiptir. Dolayısı ile babalık izni de resmi olarak 5 gün şeklinde belirlenmiştir ve günümüzde bu şekli ile uygulamaya tabidir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.