2021 Ehliyet (Sürücü Belgesi) Sorgulama

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte 2021 ehliyet (sürücü belgesi) sorgulama ile alakalı olarak bilgiler sunacağız. Bilindiği üzere devlet, zaman içerisinde dünya standartlarında kimlik ve ehliyet modeline geçti. Zaman içerisinde insanların çok daha fazla belge taşımak zorunda olmaması için ise ehliyeti kimlik kartına yükleme işlemi adında yeni bir uygulama yapma yoluna gidildi demek yanlış olmaz.

İçişleri Bakanlığı nezdinde alınan bu kararlar ile birlikte aslında insanların ekstradan ehliyet çıkarmaları gibi bir durum söz konusu olmuyor. Yeni ehliyet alanlar, 2021 ehliyet harç ücretleri yatırıldıktan sonra sürücü belgelerinin direkt olarak kimlik belgelerine yüklenmesini talep etme şansına sahip oluyor. Bu da çeşitli avantajları beraberinde getiriyor. Şimdi ise bu ehliyet sorgulama ile alakalı olarak bazı konularda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

2021 Ehliyet (Sürücü Belgesi) Nasıl Sorgulanır?

Sürücü belgesi ile alakalı olarak zaman içerisinde yeni çipli kart modeline geçildi. Ehliyet harçlarını yatırdıktan sonra yapmanız gereken direkt olarak bir trafik şube müdürlüğüne giderek yeni ehliyet kartınızı talep etmek. Bu talebi yaptıktan sonra trafik müdürlüğünce sizlere 15 günlük bir geçici sürücü belgesi verilir ve bu belge bir A4 kağıt üzerine yazılı olarak sizlere teslim edilir.

Bu da demek oluyor ki ehliyet kartınız basıldıktan itibaren 15 günlük zaman içerisinde ikametinizin bulunduğu adreste sizlere teslim edilir. Eğer ki ikamet adresiniz yanlış ise kısa süre içerisinde nüfus müdürlüklerine giderek bu yanlışlığı düzeltmeniz gerekiyor. Aksi takdirde ehliyetinizi alamazsınız. Çok uzun bir süredir adres değişikliği yapmıyor iseniz nüfus müdürlüklerince idari yaptırım cezasına da çarptırılma ihtimaliniz ciddi olarak yüksek.

2021 Ehliyet (Sürücü Belgesi) Sorgulama

2021 Sürücü Belgesini Kimlik Kartına Yükletme

Aslına bakarsanız son derece pratik ve bir o kadar da ilgi çekici uygulamalardan birisi. Günümüzde insanların cüzdanlarında birbirinden farklı kimlik kartı taşımamaları için İçişleri Bakanlığı nezdinde alınan yeni bir proje ortaya çıktı. Bu proje kapsamında artık TC kimlik numaranız üzerinden ehliyet bilgilerinizin de direkt olarak tüm sistemlerde sorgulanması mümkün hale geliyor. Ehliyet kartınızı ekstradan yanınızda taşımak yerine sadece TC kimlik kartınız ile birlikte tüm sorgulardan sorunsuz bir şekilde geçme şansınız oluyor.

  Deprem Bölgeleri için Sığınma (Toplanma) Alanları

Bunun için yapmanız gereken genel işlemler de son derece basit ve tamamen ÜCRETSİZ diyelim. Birçok kişi bu işlemin ücretli olduğunu düşünüyor ancak ne yazık ki bu tamamen yanlış bir bilgi. Hemen sizlere detaylıca bilgiler sunacak olursak;

  • Randevu Al – NVI linkine tıklayarak devlet birimleri randevu alma linkine gidin.
  • Burada çıkan seçenekler içerisinde TCKK’YA SÜRÜCÜ BELGESİ EKLEME RANDEVUSU sekmesine tıklayın.
  • Buradan istediğiniz tarih ve saat için nüfus müdürlüklerinde randevunuzu ayarlayın.
  • Randevu bilgileriniz mail adreslerinize ve telefon numaranıza SMS olarak gelecektir. Ayrıca devlet kademelerine giderken HES kodu alma zorunluluğu söz konusudur. Ne olursa olsun yanınızda HES kodunuzu bulundurun.
  • Randevu aldığınız gün ve saatte nüfus müdürlüğüne gidin ve TC kimlik kartına ehliyet yükleme talebinizi iletin. Bu işlem için ehliyetiniz de kimliğiniz de yanınızda olsun.
  • Sistem üzerinden sizin imzanıza yönelik olarak yapılan bu işlemin ardından herhangi bir sorun olmadan yüklemeniz yapılır ve ehliyet belgeniz sizden alınarak imha edilir.
  • TCKK’ya sürücü belgesi ekleme işlemi tamamen ÜCRETSİZ olarak yapılır. Bu konu ile alakalı olarak insanların söylediklerini çok aldırmamanız önemle tavsiye edilir.

Devlet, yakın bir zaman dilimi içerisinde bu konu ile alakalı olarak daha yeni adımlar atacak ve insan hayatını ciddi manada kolaylaştıracak gibi görünüyor. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan bizlere sorarak kapsamlı bilgiler de edinebilirsiniz.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.