2020 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Başvurusu ve Şartları

İşsizlik maaşı başvurusu yapacak olan bireylerin kendi istek veya kusuru nedeniyle işten çıkarılmamış olması gerekmektedir. Bireylerin İŞKUR üzerinden başvuru yaparak işsizlik maaşı almaları mümkündür.

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı sigortalı çalışanların kendi istekleri ve iradeleri dışında işsiz kalmaları halinde devlet tarafından yapılan destektir. Bireylerin iş bulanan kadar temel ihtiyaçlarını karşılamak için verilen işsizlik maaşı İŞKUR tarafından verilmektedir. İŞKUR aracılığıyla devlet tarafından verilen maaş, bireylerin İŞKUR aracılığıyla iş bulmaları halinde kesilmektedir. Buna bağlı olarak bireylerin iş bulanan kadar belirlenen süre dahilinde bakım giderleri için işsizlik maaşı alma hakları bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir?

İşsizlik maaşı verilen kişiler daha önce sigortalı olarak bir işte çalışmış olan bireylerdir. Bireylerin daha önce sigortalı bir işte çalışması ve kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalınmış olması gerekmektedir. İşsizlik maaşı kapsamında bireylere işsiz kaldıkları dönem boyunca belli kurallara göre ödeme yapılmaktadır. Bireylerin gerekli şartları sağlaması ile işsizlik ödeneği ve İŞKUR üzerinden verilen diğer hizmetlerden faydalanma hakları bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İşsizlik maaşı almak için gerekli şartlar arsında yer alan en önemli şart bireyin kendi isteği ve sahip olduğu kusuru ile işten çıkarılmamış olmasıdır. Bu şartın yanı sıra bireylerin sahip olması gereken diğer şartlar şu şekildedir.

 • Hizmet akdi sona erdirildiği günden önce son 120 gün hizmet akdine sahip olmak
 • Hizmet akdi fes edilmeden önce son üç yıl içinde 600 gün işsizlik sigorta primi ödemiş olmak
 • Hizmet akdi fes edildikten sonra 30 gün içinde elektronik ortamdan veya İŞKUR şubelerinden direk başvuruda bulunmak
  2020 Giyim, Kömür ve Gıda Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Yukarıda belirtilen şartların taşınması halinde bireylerin işsizlik maaşı alma hakları bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusu için bireylerin elektronik ortam üzerinden veya İŞKUR şubeleri üzerinden başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bireylerin başvuruda bulunmak için işten çıkarıldıktan sonraki 30 gün içinde işlem gerçekleştirmiş olmaları gerekmektedir. Bireylerin www.iskur.gov.tr internet adresine giriş yaparak işsizlik ödeneği talebinde bulunmaları gerekmektedir. Başvuru esnasında bireylerden kimlik bilgileri, çıkarıldıkları iş bilgileri ve iş yapma alanları ile ilgili bilgiler talep edilmektedir. Bireylerin başvuru formunu eksiksiz doldurmaları ve gerekli bilgilerin doğruluğunu onaylamaları ile başvurularını tamamlamaları mümkündür. Bireylerin İŞKUR üzerinden başvuru oluşturmaları ve bireysel ihtiyaçları için şahsi olarak işsizlik maaşı başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Herhangi bir vekaletname ile birey dışında herhangi birinin başvuruda bulunması mümkün değildir. Bireylerin İŞKUR şubeleri üzerinden başvuru yapmaları da mümkündür. İŞKUR şubelerinden yapılacak başvuru için önce sıra alınması ve ardından kurum tarafından verilen formun doldurulması gerekmektedir. Gerekli bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması ile bireylerin başvuruları görevliler tarafından sisteme aktarılarak gerçekleştirilmektedir.

İşsizlik Maaşı Kapsamında Kazanılan Haklar Nelerdir?

İşsizlik maaşı kapsamında sunulan hizmetler bireylerin iş bulma sürecinde ihtiyaç duydukları şeylerin karşılanmasını sağlar. İŞKUR tarafından sunulan hizmetleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • İşsizlik ödeneği; bireylerin çalıştıkları süre kapsamında belirlenen miktarda sunulan işsizlik maaşıdır.
 • Genel sağlık sigortası primleri; bireylerin sağlık hizmetlerinden devlet desteği ile faydalanmalarını sağlayan hizmettir.
 • Yeni iş bulma; İŞKUR kapsamında yapılan işsizlik maaşı başvurusu sırasında bireylere İŞKUR hesabı oluşturulmaktadır. Oluşturulan İŞKUR hesabı üzerinden bireylerin sahip oldukları niteliklere bakılarak iş tanımı yapılır. Yapılan iş tanımından yola çıkılarak bireylerin uygun işçi arayan kurum ile buluşturulması ve yeni bir iş sahibi olması sağlanır.
 • Meslek geliştirme, yetiştirme ve edindirme eğitimi; İŞKUR kapsamında yeni bir meslek edinilmesi için çalışmalar yapılmasının yanı sıra bireylerin sahip oldukları meslek alanında gelişimleri için İŞKUR bünyesinde eğitim hizmetleri verilmektedir. Eğitim hizmeti içeriğinde bireylerin mesleğin inceliklerini öğrenmeleri ve meslek alanında uzmanlaşmaları sağlanmaktadır.
  2020 Tavukçu Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Yukarıda belirtilen 4 hizmet, bireylerin uygun şartları taşımaları ve başvurularının kabul edilmesi halinde sunulmaktadır.

İşsizlik Maaşı

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Ödenir?

İşsizlik maaşı ödenen ücret bireylerin hizmet sürelerine ve iş niteliklerine göre farklılık göstermektedir. Bireylere ödenecek olan işsizlik maaşı, sigortalarının son dört aylık primi esas alınarak gerçekleştirilmektedir. Bireylerin günlük ortalama kazançları hesaplanarak bu tutarın %40’ı oranında ödenmektedir. Bu ödeme tutarı hesaplanırken bireylere asgari ücretin %80’i oranında kota uygulanmaktadır. Bireylerin sahip oldukları maaşın %40’ı asgari ücretin %80’ini geçmesi halinde bireylere kısıtlamalı ödeme yapılmaktadır. Bu kapsamda bireylerin alacakları maaş ödemelerini şu şekilde hesaplamak mümkündür.

 • Son 4 ay kapsamında asgari ücret ile çalışan bireylere 1177,20 TL işsizlik ödeneği miktarı belirlenmektedir. Bu ücrete 8,93 TL damga vergisi kapsamında kesinti uygulanarak bireylere 1168,27 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Son üç ay boyunca 3500 TL ile çalışan bireylere net 1389,37 TL ödeme yapılırken bu tutar,
 • Son üç ay 6000 TL ile çalışan bireyler için 2336,53 TL olmaktadır.

Bireylere verilecek olan işsizlik maaşının brüt asgari ücretin %80’inigeçmemesi gerekmektedir. Bireylere uygulanacak olan %80 oran 2020 itibari ile asgari ücretin brüt 2943 TL olarak hesaplanması yapılarak uygulanmaktadır.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Ödenir?

İşsizlik maaşı ödenen ay sayısı bireylerin çalıştıkları gün sayısı ile orantılı olarak yapılmaktadır. Bu kapsamda bireylere ödenecek olan işsizlik maaşı, son üç yıl içinde çalışılan iş günleri üzerinden hesaplanmaktadır. Yapılan hesaplamalar kapsamında bireylere verilecek işsizlik maaşının ödeme süresi şu şekildedir.

 • Son üç yıl içerisinde 600 gün sigortalı olarak çalışmış bireylere 180 gün,
 • 900 gün sigortalı çalışmış bireylere 240 gün ve
 • 1080 gün çalışmış bireylere 300 gün

Olacak şekilde işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır. Bireylerin belirtilen süreden az çalışması halinde işsizlik maaşından yararlanma hakları bulunmamaktadır.

İşsizlik Maaşı Neden Kesilir?

İşsizlik maaşı kesilme nedenleri arasında bireylerin süreç içerisinde İŞKUR tarafından sunulan işi haklı bir gerekçe göstermeden reddetmek bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bireylerin İŞKUR bünyesinde verilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme alanlarında verilen eğitimlerin reddedilmesi halinde de bireylerin kazandıkları işsizlik ödeneği iptal edilmektedir. Bireylerin işsizlik ödeneği almak için kayıt dışı çalışmaları ve bunun kurum tarafından tespit edilmesi halinde tekrar başlatılmamak üzere işsizlik ödeneği kesilmektedir. Bireylerin yaşlılık aylığı almaya başlaması ve emekliliklerinin gelmesi halinde de verilen işsizlik ödeneği ve ödenek dahilinde yer alan hizmetler kesilmektedir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı çekme işlemi gerçekleştirmek isteyen vatandaşların PTT’ye başvurmaları gerekmektedir. İşsizlik maaşı kapsamında gerekli şartları taşıyan ve işsizlik maaşı almaya hak kazanan bireylerin ödemelerini almaları için T.C. kimlik numaraları ile PTT Bank şubelerine başvurmaları gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Alınırken Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İşsizlik maaşı alınırken yapılması gerekenler bireylerin ödenek sürecinde ödeneğin kaydında yer alan bilgilerin değişmesine neden olacak işlem yapmaları halinde yapılacaklardır. Bu kapsamda bireylerin ikamet adresini değiştirmeleri, herhangi bir sosyal güvenlik kurumu tarafından yaşlılık maaşı almaya başlaması, silahaltına alınması, yetkili sağlık kuruluşu tarafından istirahatli sayılması, yurtdışına çıkması, yeni bir işte çalışmaya başlaması veya eski işinin iade edilmesi gibi durumlarda 15 gün süre içinde işsizlik maaşı aldığını belirterek İŞKUR’a başvurması veya Alo 170’i araması gerekmektedir.

  Sivil Memur Nasıl Olunur? Sivil Memur Maaşları Ne Kadar 2020?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.