Vhki Ne Demek, VHKİ Nedir, Ne İş Yapar? Vhki Görev Tanımı ve Görevleri

Vhki ne demek, KPSS tercih kılavuzunu inceleyen hemen herkesin aklına ilk gelen sorulardan biri oluyor hiç kuşku yok ki. Türkiye kamu kadro sisteminde önemli bir yeri olan VHKİ kadrosu ile ilgili olarak; Vhki ne demek? Vhki nedir? Vhki ne iş yapar? Vhki görev tanımı nasıl? Vhki görevleri neler? Vhki nerelerde görev yapar? Vhki hangi kurumlarda çalışır? Vhki açılımı ne? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız araştırma yazımızda. Ayrıca makalemiz içerisinde Vhki Maaşları ve Vhki Olma Şartları konu başlıklı araştırma yazılarımızın bağlantılarına ulaşabilir ve bu iki konu hakkında da tüm merak ettiğiniz soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Vhki Ne Demek?

Memur olmak isteyenler, KPSS tercih kılavuzunu incelediğinde çok sayıda VHKİ kadrosunun bulunduğuna dikkat etmiştir. Bunu gören hemen herkesin ilk aklına gelen soru doğal olarak vhki ne demek oluyor. Her yıl memur alımlarında her kurum tarafından mutlaka VHKİ alımı yapılır ve KPSS taban puanı genel ortalamaya göre bir hayli yüksek seyreder. Neredeyse her kamu kurumu VHKİ alımları yapılıyor olsa da vatandaşlar VHKİ kadrosu ile ilgili yeterli bilgiye sahip değil. Site editörlerimize Vhki ne demek, VHKİ nedir, ne iş yapar, Vhki açılımı nedir, nerelerde görev yapar gibi soruların çok sık sorulması da bunun bir göstergesi. Türkiye kamu kadrosu sisteminde önemli bir yere sahip VHKİ kadrosu ile ilgili olarak cevabını merak ettiğiniz tüm soruları sırasıyla cevaplamaya başlayalım.

VHKİ Maaşları – Vhki Ne Kadar Maaş Alır?

VHKİ Nedir?

VHKİ nedir sorusunu ilk olarak açılımını vererek cevaplamaya başlayalım. VHKİ açılımı Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni’dir. Geçmiş yıllarda Türk Kamu kadro Sisteminde ‘’Daktilo’’ kadrosu bulunuyordu. Teknolojini gelişmesi ve daktiloların yerini bilgisayarların alması ile birlikte daktilo kadrosunun yerini VHKİ kadrosu aldı. VHKİ kadrosu, kamu kurumlarında resmi evrak düzenleme ve yazma ile görevli pozisyona ve bu pozisyonda görev yapan kişinin taşıdığı unvandır. VHKİ en kısa olarak, bilgisayara veri girme ve kontrol işlemlerini istenilen süre içerisinde kendi başına yapma bilgi ve becerisine sahip personel olarak tanımlanabilir. VHKi unvanını taşıyabilmesi için memurların bilgisayar operatörü sertifikası almış olması gerekir.

Vhki Olma Şartları – VHKİ Nasıl Olunur?

VHKİ Ne İş Yapar?

VHKİ nedir sorusuna genel hatlarıyla cevap verdikten sonra şimdi de VHKİ ne iş yapar, görev tanımı nedir sorularını cevaplamaya başlayalım. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda veri hazırlama ve kontrol işletmeni unvanı için herhangi bir görev tanımı yapılmamıştır. Bu sebeple vhki görevleri, çalıştıkları kurum ve görev yaptıkları birime göre değişiklik gösterebilmektedir. Vhki unvanı ve kadrosu genel idare hizmetleri sınıfı kapsamındadır.

  Emeklilik Kadın ve Erkek Yaş Tablosu 2020

Kanunda her ne kadar Vhki görev tanımı yapılmamış olsa da ilgili kurum amirleri ve yöneticileri VHKi görevleri için genel bir tablo oluşturmuştur. Kurumdan kuruma, birimden birime bazı ufak farklılıklar gösterse de Vhki görevleri şu şekildedir;

  • Görev yapılan birimde yazışma işlerini yürütmek
  • Ofis programlarına, görev yaptıkları birimlerdeki ilgili yazılım ve programlara iyi seviyede hakim olmak
  • Resmi evrakları bilgisayar ortamında hazırlamak, imzalanmasını, arşivlenmesini takip ve kontrol etmek
  • Daha önceden belirlenmiş usul ve esaslara göre alfabetik veya sayısal belgeleri bilgisayara kaydetmek
  • Evrak giriş bilgilerinin belirlenen standartlara uygun olup olmadığını kontrol etmek
  • Kaynak belgelerin sırasını korumak
  • Kaynak bilgilerinde tespit ettiği hata ve eksikliklerin giderilmesi için ilgili belgeleri kaynağa geri göndermek
  • Çalışma ve görev alanlarına giren, amirlerinin verdiği diğer görevleri yapmak

VHKİ Nerelerde Görev Yapar?

VHKi kadrosu düz memur kadrosundan farklıdır. Düz memur kadrosunun geniş bir görev tanımı varken vhki görev tanımı masa başı, bilgisayar ortamı ile sınırlıdır. Ancak devlet memurları kanununda vhki görev tanımı yapılmadığı için bazı kurumlarda görev ve sorumlulukları konusunda bazı sıkıntılar yaşandığı da biliniyor. Personel açığı olan bazı kamu kurum amirlerinin vhki memuru personelini bilgisayar ortamı haricindeki fotokopi, evrak dağıtımı gibi bazı görevleri verdiği bilinmektedir. Fotokopi, evrak dağıtımı gibi işler aslında vhki görev ve sorumlulukları arasında bulunmaz. Ancak ilgili kanunda vhki görev tanımı yapılmamış olması bu gibi durumların yaşanmasına sebep olmaktadır.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Zabıt Katibi Maaşları Ne Kadar?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.