Bilgisayar İşletmenliği Nedir – Bilgisayar İşletmeni Nedir, Ne İş Yapar?

Bilgisayar İşletmenliği nedir, özellikle KPSS tercih kılavuzunu inceleyenlerin en çok sorduğu soruların başında yer alıyor. Bilgisayar işletmenliği önemli bir devlet memuriyeti kadrosudur. Bu memuriyet kadrosu ile ilgili olarak; bilgisayar işletmenliği nedir? Bilgisayar işletmeni nedir? Bilgisayar işletmeni ne iş yapar, nerelerde çalışır? Bilgisayar işletmeni nasıl olunur, olma şartları neler? Bilgisayar işletmeni ne kadar maaş alır? Bilgisayar işletmeni ne mezunudur, nasıl yükselir? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız araştırma yazımızda.

Bilgisayar İşletmenliği Nedir?

Bilgisayar işletmenliği hemen her kamu kurumunda bulunan bir memur kadrosudur. En basit ve anlaşılabilir ifadeyle özel sektördeki bilgi işlem personeline karşılık gelmektedir. Bilgisayar işletmeni temel olarak kamu kurumlarındaki bilgisayarların birinci seviyedeki basit tamir ve onarımını yapmakla sorumludur. Bilgisayarın kurulumundan son kullanıcıya ulaşıp hizmet verilmesine kadar aşamalar sorumlulukları kapsamına girer.

Bilgisayar İşletmeni Ne İş Yapar?

Bilgisayar işletmenliği kadrosu hakkında verdiğimiz bu genel bilgilerin ardından şimdi de bilgisayar işletmeni ne iş yapar konusuna açıklık getirelim.  Bilgisayar işletmeninin görev ve sorumlulukları;

 • Çalıştığı kurumdaki bilgisayarların basit bakım ve onarımlarını yapmak
 • Sorumluluğundaki veri ve evrakları dijital ortama aktarmak
 • Kuruma ait internet sitesinin tüm işlemlerini yapmak
 • Kurumda dijital ortamda saklanan verilerin güvenliğini sağlamak ve kontrol etmek
 • Ofis programlarını bilmek, bu programlarla hazırlanması gereken belge, doküman, sunum ve benzeri şeyleri hazırlamak
 • Kuruma ait programları öğrenmek ve bu programları eksiksiz olarak kullanmak
 • Kurumun bilgi işlem faaliyetlerini yürütmek

VHKİ Nedir, Ne İş Yapar – Vhki Görev Tanımı ve Görevleri

VHKİ Maaşları – Vhki Ne Kadar Maaş Alır?

Bilgisayar İşletmeni Olma Şartları Neler?

Bilgisayar işletmeni olma şartları iki başlık altında değerlendirilebilir. Bilgisayar işletmeni olmak için öncelikle devlet memuru olmak için aranan şartları taşımak gerekiyor. İkinci olarak ise bilgisayar işletmeni kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyor olmak gerekiyor. Devlet memur olabilmek için 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. Maddesinde sayılan şartlara haiz olmak gerekir. İlgili kanun maddesine göre memur olabilmek için

 • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak
 • Kamu görevini yapmaya engel teşkil edecek devamlı surette bir akıl sağlığı problemi bulunmamak. Bu şart engelli vatandaşlarımızı kapsamamaktadır. Engelli vatandaşlarımızın memur kadrolarına atanması Devlet Memurları Kanunun 53. maddesiyle düzenlenmektedir.
 • Şayet varsa, bilgisayar işletmeni alımı yapan söz konusu kurumun kendi kanununda ve mevzuatında yer alan özel şartları taşımak
 • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak. Askerlikle ilişi bulunmamak tabiri askerliğini yapmış, erteletmiş, askerlikten muaf veya henüz askerlik çağına gelmemiş kişileri ifade etmektedir.
 • Kasten işlenmiş bir suçtan dolayı 1 yıl veya üzerinde hapis cezasına çaptırılmamış olmak
 • Affa uğramış dahi olsa anayasal düzene, anayasal düzenin işleyişine ve devletin güvenliğine karşı işlenmiş suçlardan hüküm almamış olmak
 • Affa uğramış, para cezasına çevrilmiş, ertelenmiş veya hükmün açıklanması geri bırakılmış olsa dahi; rüşvet, zimmet, irtikap, dolandırıcılık, sahtecilik, kaçakçılık, hileli iflas, hırsızlık, güveni kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma, suç kaynaklı geliri aklamak suçlarından hüküm almamış olmak gerekir.
  Detaylı Parsel Sorgulama 2020

Bu şartlara ek olarak kadroya özel şartlar gerekir. Bilgisayar işletmeni kadrosu için aranan özel şart ise üniversitelerin ilgili ön lisans programından mezun olmak veya bilgisayar işletmeni sertifikasına sahip olmak gerekiyor.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Zabıt Katibi Maaşları Ne Kadar?

Bilgisayar İşletmeni Nasıl Olunur?

Şimdi de adım adım bilgisayar işletmeni nasıl olunur tarif etmeye başlayalım. Bilgisayar işletmeni olabilmek için ilk şart öncelikle gerekli mezuniyet şartını taşımaktır. Bildiğiniz üzere memur kadrolarına atanabilmek için KPSS sınavına girmek ve barajın üstünde bir puan almış olmak gerekiyor. Bilgisayar işletmenliği kadrosu hemen her kamu kurumunda bulunan bir kadrodur. Bazı kamu kurumlarının memur alımı faaliyetleri merkezi yapılırken, bazı kurumlar kendileri kurdukları komisyonla alım yapmaktadır. Bunu daha anlaşılır olması için örnekle açıklayalım. Sağlık Bakanlığı personel alımını merkezi sistemle yapmaktadır. Yani sağlık bakanlığında memur olmak isteyenler başvurularını il veya ilçe sağlık müdürlüklerine yaparlar. Başvuru yapan adaylar tüm Türkiye genelinde değerlendirmeye alınır. Adalet Bakanlığında ise durum farklıdır. Buradaki alımlar kurulan komisyonlar aracılığı ile yapılır. İzmir ve yakın çevresindeki Adalet bakanlığı taşra teşkilatına memur alınacaksa komisyon bölgedeki en büyük yerleşim yerinde kurulur. Tüm adayların komisyonun kurulduğu ile bizzat başvuru yapması gerekmektedir.

Bilgisayar işletmeni olabilmek için son aşama ise şayet varsa mülakat kısmıdır. Merkezi alım haricindeki bilgisayar işletmeni alımı faaliyetlerinde genellikle mülakat yapılmaktadır. Adaylar bu mülakatlarda mesleki bilgi, genel kültür, kendini ifade edebilme gibi konu başlıklarında komisyon adayları tarafından sınava tabi tutulur. Başarılı olan adaylar bilgisayar işletmeni olarak atanmak için hak kazanır.

Bilgisayar İşletmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Bu mesleğe yönelmek isteyenlerin belki de en çok merak ettikleri konu bilgisayar işletmenliği maaşı ne kadar olduğu hususu şüphe yok ki.  Yeni atanmış bilgisayar işletmeni maaşı günümüz itibariyle yaklaşık olarak 3050 TL’dir. Bu maaş tutarına eş ve çocuk yardımı başta olmak üzere hiçbir ek ödeme dahil edilmemiş çıplak haldeki maaş tutarıdır. Söz konusu ek ödemelerle birlikte yeni atanan bilgisayar işletmeni maaşı 3500 TL civarına kadar yükselebilmektedir. Bilgisayar işletmeni maaşına yapılan ek ödemeler hangileri, bu ek ödemelerin miktarı ne kadar kimler alabilir gibi detayları aşağıda bağlantısı bulunan geniş kapsamlı makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

  Koronavirüs Testi Nasıl Yapılıyor? Sonuç Ne Kadar Sürede Çıkıyor?

Bilgisayar İşletmeni Maaşları


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.