2020 Güncel Vaiz Maaşları Ne Kadar?

2020 vaiz maaşları miktarı yapılan enflasyon zammı sonrasında 4.892 TL ile 4.907 TL arasında değişiklik göstermektedir. Vaizlerde camilerin olmazsa olmaz meslek gruplarından birisidir. Günümüz camilerinde vaiz, imam ve müezzin olmak üzere 3 ayrı meslek sınıfı olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Vaiz maaşlarında ¼ derece maaş 4.415 TL idi. Yapılan %5,44 oranında 2020 enflasyon farkı zammı ile birlikte 4.907 TL’ye yükselen vaiz maaşları, derece ve kıdem doğrultusunda değişiklik göstermektedir.

Vaiz Maaşlarını Etkileyen Faktörler

Vaizlik maaşını neler etkiler sorusunun yanıtı, devlet kurumlarında görev alan vaizler için kıdem, evli ya da bekar olma durumu, çocuk sayısı ve hizmet yılı olarak verilebilir. Bu kapsamda hizmet yıllarına göre alınması öngörülen net maaş miktarları şu şekildedir:

 • 24 yıl ve üzeri hizmet yılına sahip ¼ derecesindeki vaiz, 2019 yılında 4. 500 TL maaş alacaktır.
 • 23 yıl ve üzeri hizmet yılı bulunan 1/3 derecesinde görev alan vaiz, 2019 yılında 4. 440 TL maaş alacaktır.
 • 22 yıl ve üzeri hizmet yılı bulunan 1/2 derecesinde görev alan vaiz, 2019 yılında 4. 430 TL maaş alacaktır.
 • 21 yıl ve üzeri hizmet yılı bulunan 1/2 derecesinde görev alan vaiz, 2019 yılında 4. 425 TL maaş alacaktır.
 • 20 yıl ve üzeri hizmet yılı bulunan 2/3 derecesinde görev alan vaiz, 2019 yılında 3. 300 TL maaş alacaktır
 • 19 yıl ve üzeri hizmet yılı bulunan 2/2 derecesinde görev alan vaiz, 2019 yılında 4.290 TL maaş alacaktır.
 • 18 yıl ve üzeri hizmet yılı bulunan 2/1 derecesinde görev alan vaiz, 2019 yılında 4. 180 TL maaş alacaktır.
 • 17 yıl ve üzeri hizmet yılı bulunan 3/3 derecesinde görev alan vaiz, 2019 yılında 4. 250 TL maaş alacaktır.
 • 16 yıl ve üzeri hizmet yılı bulunan 3/2 derecesinde görev alan vaiz, 2019 yılında 3. 240 TL maaş alacaktır.
 • 15 yıl ve üzeri hizmet yılı bulunan 1/3 derecesinde görev alan vaiz, 2019 yılında 750 TL maaş alacaktır.
 • 14 yıl ve üzeri hizmet yılı bulunan 4/3 derecesinde görev alan vaiz, 2019 yılında 4. 130 TL maaş alacaktır.
 • 13 yıl ve üzeri hizmet yılı bulunan 4/2 derecesinde görev alan vaiz, 2019 yılında 4. 130 TL maaş alacaktır.
 • 12 yıl ve üzeri hizmet yılı bulunan 4/1 derecesinde görev alan vaiz, 2019 yılında 4. 120 TL maaş alacaktır.
 • Mesleğe yeni başlayan ve 9/1 derecesinde bulunan bir vaiz 2019 yılında 3. 750 TL maaş alacaktır.
  Halkbank Bireysel Emeklilik İptali (Cayma) İşlemi Nasıl Yapılır?

Vaizlik Maaşında Çalışma Alanı Farkları

Vaizlik maaşında görev yerinin önemi kurumda çalışma ve camide görev alma olarak değişiklik gösterir. Kurum vaizleri yaptıkları faaliyetler üzerinden ücretlerini alırken, cami vaizleri standart ücrete tabidir. Bunun yanında yapılan faaliyetler kapsamında görev alınma, halkı bilgilendirme çalışmaları gibi etkinliklerin il Diyanet İşleri Başkanlığı’na bildirilmesi halinde ek ücret alınabilmektedir. Bilgilendirme çalışmaları sırasında ihtiyaç duyulan materyaller ve yapılan harcamalar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından karşılanmaktadır.

Vaizlik Mesleği Çalışma Saatleri

Vaiz kaç saat çalışır sorusunun yanıtı belirsizdir. Haftanın, biri cuma olmak üzere 5 günü vaaz vermekle sorumlu olan vaizler, öğlen veya akşam namazlarından sonra vaaz vermekle yükümlüdür. Bunun dışında müftünün olmadığı yerlerde müftü yerine vekalet eden vaizler için çalışma saatleri karmaşık olabilmektedir. Genellikle her namaz vakti imamla birlikte namaz kıldıran vaizler, namaz vakitleri dışında ilçe müftülüğünde bulunmak zorundadır. Genellikle devlet memuru olarak sabah namazı ve yatsı namazı haricinde 8 saat boyunca görevlerinin başında olmakla mükelleftirler. Halk tarafından çıkmaza girilen konularda sorulan sorulara yanıt vermek için  belirli günler ilan eden vaizler bulunduğu gibi, müftü yerinde olduğu sürece camide kalan ve cemaatle vakit geçiren vaizler de bulunmaktadır.

Kurumlarda görev alan vaizler için de aynı çalışma saatleri geçerlidir. Diyanet işlerine bağlı binalarda görev alan vaizler, üslerinden birinin yerinde olmaması durumunda onun işlerini yürütme ve telefonlara bakma gibi görevleri yerine getirmekten sorumludur.

Vaizlik Mesleği İş Tanımı

Vaiz ne iş yapar, sorusunun yanıtı şudur:

 • Her türlü vasıtadan yararlanarak toplumu dini konularda bilgilendirmek, rehberlik hizmeti sunmak vaizin görevleri arasındadır.
 • Ramazan ayı ve dini günler haricinde haftada beş defa biri Cuma olmak üzere müftülükçe belirlenen yerlerde vaaz vermek vaizin görevlerindedir.
 • Aile ve rehberlik bürosunda fetva hattında ve irşat programlarında görev almak vaizin sorumluluğudur.
 • Görevli bulunduğu bölgenin dini, kültürel yapısı, sosyal özellikleri kapsamında fert ve toplum davranışları üzerine analizlerde bulunarak ihtiyacı belirlemek ve aksaklıkları gidermek için çalışmalarda bulunmak vaizin görevleri arasındadır.
 • Bulunduğu bölgenin ihtiyaçları kapsamında sosyal yardım projeleri hazırlamak ve yardım edeceklerle yardıma ihtiyaç duyanları birleştirmek vaizin sorumluluğudur.
 • Görevlendirmelerin çıkması halinde şehir içinde ve çevre şehirlerde seminer ve konferanslara katılmak vaizin sorumluluğudur.
 • Gerektiğinde Kur’an kursları ve eğitim programları düzenlemek vaizin görevleri arasında yer alır.
 • Vaizlik, bulunulan vilayete göre baş vaiz, uzman vaiz gibi mertebelere ayrılabilir, ancak tüm vaizler görev ve sorumluluklarını yerine getirmek zorundadır.
  İlk Yardım Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar?

Vaizlik Mesleği İçin Gerekli Şartlar

Vaiz olacak kişide bulunması gerekli özellikler 657 sayılı kanun çerçevesinde belirlenen vaizlik şartlarını taşımaktır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Dört yıllık dini yükseköğrenim mezunu olmak,
 • Erkek adaylar için ihtisas kursunu başarı ile bitirmiş olmak,
 • Başbakanlıkta en az 2 yıl çalışmış olmak,
 • Memuriyette adaylığı kalkmış olmak,
 • Devlet memuru olmak,
 • Diyanetin düzenlediği vaizlik sınavının yazılı ve sözlü aşamalarını geçmiş olmak

Bu şartları karşılayan adaylar vaiz maaşı almaya hak kazanacaktır.

İLGİLİ KONULAR:

İmam Maaşı Ne Kadar?

Müezzin Maaşı Ne Kadar?

Vaizlik Mesleği Atanma Durumu

Vaiz olarak atanmak için öncelikle Kpss’ye girmek gereklidir. Gerekli puanı alan adayların ardından Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen yazılı alan sınavına girer. Bu sınavda elemelerin sonucunda başarılı kabul edilen adaylar ardından sözlü mülakata girerler. Mülakat sonucuna göre atamalar gerçekleştirilir. Meb’e bağlı çalışan mesleklerden de vaizliğe kaydırmaların yapılması, vaizlik mesleğine atanmayı güçleştirmiştir. Vaiz adayların yapılan tüm sınav ve mülakatlardan yüksek puanlar almaları gereklidir.

Vaizlik Mertebeleri

Vaiz türleri 3 adet olarak mevzuatta belirlenmiştir:

 • Uzman Vaizler: Göreve yeni başlayanlara yardımcı olmak ve topluma irşat hizmetlerinde bulunmak bu vaizlerin görevleridir. Eğitimler düzenlemek ve eğitimlerde konuşmacı olarak rol almak görevlerini yerine getirmekle yükümlüdürler.
 • Baş Vaizler: Hutbe ve vaaz hazırlama, olağanüstü durumlarda irşat ve bilgilendirme hizmetlerinde bulunmak, etkinlikleri düzenlemek bu vaizlerin görevleri arasındadır.
 • Cezaevi Vaizleri: Görevlendirildikleri ceza infaz kurumlarında Cuma hutbelerini okumak, tutuklu ve hükümlülerin dini konularda merak ettikleri sorulara yanıt vermek gibi görevleri yerine getirirler. Müftülük tarafından belirlenen program dahilinde her hafta cuma günü cezaevinde vaaz verme yükümlülükleri bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Belediye Memur Maaşları Ne Kadar?

2020 Yılı İmam ve Vaiz Maaşları

İmam ve vaizler arasındaki maaş farkı aksi düşünülse de vaizlerin daha fazla ücret aldıkları maaşlardır. İmamlar 25 yıldan fazla hizmet yılına eriştiklerinde vaiz maaşlarıyla aralarındaki  fark 1000 TL’yi bulabilir. Görev tanımı anlamında da farkları bulunan bu iki meslek grubunda boş zamanlarında müftü yerine ikamet etme görevi vaizlere verilirken, namaz kıldırma görevi imamlara aittir. İş  tanımları yaklaşık olsa da vaiz maaşları daha yüksektir.

  2021 Hemşire Maaşları Ne Kadar?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.