Türkiye ile Yunanistan Akdeniz Gerilimi Neler Getirecek?

Bu makalemizde insanların çokça merak ettiği Türkiye ile Yunanistan Akdeniz gerilimi neler getirecek sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Bildiğimiz gibi Türkiye, sondaj gemileri ile birlikte Akdeniz ve Karadeniz sularında kaynak arama çalışmalarına başlamıştı. Hatta Fatih sondaj gemimiz Karadeniz açıklarında 3 Milyar metreküp doğalgaz kaynağı buldu ve diğer gemilerimiz de Akdeniz açıklarında aramalarına devam ediyor.

Türkiye’nin resmi sınırları olmayan ve Yunanistan sınırları içerisinde yer alan bölgede NAVTEX ilan ederek kaynak arama çalışmalarına başlaması dünya gündemine oturdu. Milli sondaj gemilerimiz, Akdeniz açıklarında yaptığı çalışmalar ile birlikte bir anda uluslararası gerilim durumu ortaya çıktı. Günümüze kadar devam eden bu gerilim ile alakalı olarak da her ülke kendine yakın gördüğü ülkelerin yanında yer alıyor.

Türkiye ile Yunanistan Ne Yapacak?

Bizim kıyımıza 3 KM olan ancak Yunanistan kıyılarına 100 KM olan adaları vakt-i zamanında Yunan hükümdarlığına bırakmış olmamızın sonuçları. Türkiye, kara sularındaki adaletsiz dağılımın artık bitmesi için böyle bir adım attı ve Yunan kara sularının bu bölgesinde Türkiye‘nin her türlü hak iddia edebileceğini söyleyerek NAVTEX ilan etti.

Bunun üzerine Yunanistan savaş gemileri, sondaj gemilerimizin olduğu alana doğru gittiğinde çok kapsamlı bir Türk donanması ile karşılaştı ve gerilim orada kaldı. Akabinde ülkeler arası siyasi söylemler de süreci yönlendiren en büyük etkenlerden birisi oldu. Türkiye, NATO aracılığı ile geçtiğimiz günlerde ÖN KOŞULSUZ olarak Yunanistan ile görüşmeyi kabul etti. NATO bunu resmi olarak açıkladı ancak Yunanistan buna yanaşmadı.

Nitekim an itibari ile Türkiye‘nin görüşme talebi de reddedilmiş oldu. Türkiye, an itibari ile kara sularında bulunduğu Yunanistan ile çok ciddi bir kriz halinde. Nitekim bizi sürekli tehdit eden Yunan yetkililerine ülkemiz yetkililerince de cevap hiçbir zaman gecikmedi.

  Navtex Nedir? Navtex İlan Etmek Ne Anlama Gelir?

Türkiye ile Yunanistan Akdeniz Gerilimi

Hangi Ülke Haklı?

Resmi anlaşmalar ve çizilen sınırları dikkate aldığımızda Yunanistan haklı konumda İDİ. Ancak NATO aracılığı ile görüşmeyi kabul etmediklerinden dolayı TÜRKİYE karşısında haksız duruma düştüler.

Vakt-i zamanında Kurtuluş Savaşı akabinde düzenlenen sözleşmeler ile birlikte kara sularının sınırları çok adaletsiz bir şekilde çizildi ve ülkemiz yetkilileri de buna imza atmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu çizilen sınırları kabul etmediğini açık bir şekilde söyledi. Üstelik geçtiğimiz dönemde Türkiye sınırlarını da kapsayan bölgede petrol bulup ülkemize haber vermeden diğer Avrupa ülkelerini bu petrole ortak etmesinin ardından gelen bir tepkiydi bu.

Nitekim Türkiye, akabinde gidip Libya ile kara suları anlaşması yaparak Yunanistan ve diğer çıkarcı ülkelerin bu petrolü taşımasına engel olmayı başardı. Petrol, şuan o bölgede sıkışmış durumda ve ülkemizin bu noktada ki en büyük talebi ise o petrolün paylaşılması gerektiği. Türkiye, hakkı olan petrolü istiyor. Aksi takdirde NAVTEX ilan ettiğimiz Yunan kara sularında herhangi bir petrol çıkması durumunda Türkiye’de bunu Yunan ülkesine vermeyecek.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.