Transkript Nedir, Nasıl Alınır, Ne İşe Yarar

Transkript nedir, nasıl alınır soruları özellikle yüksek öğrenim hayatını devam ettiren gençlerin cevabını en çok merak ettikleri ve hakkında bilgi sahibi olması gereken konulardan sadece bir tanesi. Transkirpt nedir, transkript ne demek, transkript nasıl alınır, transkript nerden alınır, transkript ne işe yarar, transkript e Devlet’ten alınıyor mu gibi konu hakkında bilmeniz gereken tüm bilgi ve detaylar yazımızın devamında.

transkript nedir ne işe yarar

 

Transkript Nedir

Yazımıza transkript nedir, Transkript ne demek sorularını cevaplandırarak başlayalım. Transkiript yani Türkçe adıyla Not Döküm Belgesi en basit ifadeyle üniversite karnesidir. Yüksek öğrenim hayatı boyunca bir öğrencinin aldığı ve hali hazırda kayıtlı olduğu dersleri, aldığı notları, not sistemini, derslerin kredi miktarlarını, bu derslerin hafta kat saat olduğunu, proje gerektirip gerektirmediğini, eğitim dilini içeren bir resmi belgedir. Transkript, bir nevi öğrencinin tüm yüksek öğrenim hayatının röntgenini çeken, geniş kapsamlı bir üniversite karnesidir denebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar

En Kolay Kredi Veren Bankalar

Transkript Ne İşe Yarar

Transkript yüksek öğrenim hayatı boyunca veyahut yüksek öğrenimin tamamlanmasının ardından pek çok yerde ve alanda talep edilmektedir ve bu yüzden son derece önemli bir belgedir. Özellikle eğitim bursu veren kuruluşlar başvuranlardan bu belgeyi talep etmekte. Bursun yanı sıra yüksek lisans, staj veya muafiyet başvurularında, ayrıca askerlik tecil işlemlerinde kurum ve kuruluşlar sizden transkript belgesi talep eder. Tüm Bunların yanı sıra transkript mezuniyet belgesi yerine de geçmektedir.

İLGİLİ KONU:

Öğrenci Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Transkript Nasıl Alınır

Transkript belgesi, öğrenim görülen üniversitenin öğrenci işleri servisinden alınabilmektedir. Günümüzde pek çok üniversite transkript belgesi vermek için öğrencilerden ücret talep etmektedir. Mezunsanız ya da okulunuzdan farklı bir şehirdeyseniz transkript başvurusunu üniversitenin resmi sitesinde kendi öğrenci sayfanız üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak belgeyi almak için öğrenci işlerine bizzat gitmeniz gerekmektedir.

  Veteriner Nedir? Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Transkript E Devlet’ten Alınıyor Mu

Özellikle mezun olanların, konu ile ilgili olarak en çok sordukları soru transkript e devletten alınıyor mu şüphesiz. Teknoloji çağını yaşadığımız şu günlerde, neredeyse tüm devlet hizmetleri elektronik ortama taşınmışken, ne yazık ki 2017 yılı itibariyle transkript e devletten hala alınamıyor. E devlet üzerinden sadece transkript başvuru yapılabiliyor ama belgeyi almak için okula gitmek gerekiyor.

E Devlet üzerinden transkript başvurusu yapmak için BURAYA tıklayın.

GÖZ AT:

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Nasıl Alınır

Askerlik Sorgulama

Sorularınızı Bize Yazın

Transkript (Not Döküm Belgesi) konusu ile ilgili olarak, transkript nedir, transkript ne demek, transkript ne işe yarar, transkript nasıl alınır, transkript e devletten alınır mı gibi tüm temel soruları detaylı bir şekilde cevaplandırdık. şayet konu ile ilgili aklınıza takılan sorunun cevabını makalemizde bulamadıysanız veyahut farklı bir konu hakkında bir sorunuz olması halinde yorumlar kısmına yazarak bize iletin. Her biri alanında yetkin yazar ekibimiz tüm sorularınızı çabuk ve en güncel bilgiler ışığında doğrulukla cevaplayacaklardır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ahmet dedi ki:

    Lise 4 u bitirdim ama alttan 3 dersim var dersleri veremedim askere gittim geldim okula gittim bana transkript belgesi verdiler bu belgeyle universiteye gidebilirmiyim ama altta 3 dersim var hala yardimci olurmusunuz.

    1. admin dedi ki:

      Sizin durumunuzda olanlar için YÖK geçici kayıt sistemini oluşturdu. Üniversiteyi kazanan ama alttan dersi olduğu için mezun olamayanlar yerleştirildikleri bölüme geçici kayıt yaptırabiliyor. Ancak 2018 yılına kadar bu tüm dersleri vererek lise diplomanızı almanız gerekiyor aksi takdirde geçici kaydınız silinir.