Sosyal Medya Düzenlemesi ile Alakalı Bilinmesi Gerekenler

Bugün ki makalemizde çokça merak edilen konulardan birisi olan sosyal medya düzenlemesi ile alakalı bilinmesi gerekenler ile alakalı olarak bilgi edinme yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde özellikle sosyal medya kullanım istatistikleri dünya geneline göre kıyaslama yaptığımızda çok ciddi anlamda yükselme gösterdi. Tabi ki sosyal medya şirketlerinin istatistiklerini incelediğimizde de Türkiye her zaman için ilk 10 içerisinde yer alan ülkelerden birisi.

Ancak zaman içerisinde siyasi ve devletsel açıdan sosyal medya şirketlerinin ülkemiz prosedürlerine uymadıklarını biliyoruz. Öyle ki hükümet, TBMM için hem insanların güvenliği hem de veri gizliliği açısından Sosyal Medya Tasarı Paketi sundu. Bu tasarı paketi de TBMM kapsamında görüşülerek yasalaştı ve akabinde meclis tatile girdi. Ancak insanlar merak ediyor, şimdi ne olacak?

Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir?

Sosyal medya düzenlemesi, dünyaca kullanılan sosyal medya sistemlerinin insanlar ile alakalı veri analizi, reklam yönetimi, şikayet yönetimi gibi konularda anayasal olarak hükümlere bağlanması demektir.

Devlet, bildiğimiz üzere özellikle terör nitelikli paylaşımlar ile alakalı olarak Facebook ve Twitter gibi şirketler ile ciddi anlamda itilafa düşmüştü. Şirketler ile devlet birimleri arasında istişareler yapılsa da şirketler bu anlamda ülkemize rest çekebiliyordu. Ancak günümüzde dünyanın en çok sosyal medya kullanan ülkelerinden birisi durumundayız. Artık bu durum biraz daha tersine döndü ve Türkiye devleti, sosyal medya sistemlerini de belli bir kurala bağlamak istedi. Bu yasa tasarısı da bu düzene bağlama noktasında çok önemli projelerden birisi olarak dikkat çekiyor.

Sosyal Medya Düzenlemesi Neleri Değiştiriyor?

Instagram, Facebook, YouTube, TikTok, WhatsApp gibi uygulamaları içerisine alan kapsamlı bir düzenlemeden bahsediyoruz öncelikle. Sosyal medya projelerinin zaman içerisinde insanlar arasında çok farklı amaçlar ile kullanıldığını da biliyoruz. Devletin sosyal medya sistemlerine müdahale edememesi ve bu anlamda yaptırım uygulayamaması ciddi bir sorun anlamına geliyordu ve şirketler bu anlamda devlete kafa tutuyordu. Şimdi bu düzenleme ile birlikte birçok şirket ciddi anlamda tedirgin oldu ve planlarını yeniden gözden geçirmek durumunda kaldı. Genel olarak bu yasal düzenleme ile birlikte bizleri bekleyen yenilikleri inceleyelim.

  • İlk olarak ülkemizdeki dijital mecralarda günlük 1 Milyon tekil ziyaretçi ve üzerinde ziyaretçi alan projelerin tamamı SOSYAL MEDYA sistemi olarak kabul edilecektir.
  • Ülkemiz genelinde kullanıma açık olan tüm sosyal medya sistemlerinin Türkiye sınırları içerisinde temsilci (ofis) bulundurması zorunlu hale getirildi. Aynı zamanda bu temsilcilerin ve TÜRK vatandaşı olması da ayrıca önem arz eden bir konu. Bunu bir nevi sosyal medya elçisi gibi düşünebilirsiniz.
  • Temsilci bulundurmayı reddeden sosyal medya şirketleri ülkemizde hala yayın yapmaya devam ediyorsa 1 Milyon TL ile 30 Milyon TL arası para cezasına çarptırılacak. Yine temsilcilik açılmaz ise reklamları durdurma ve bant genişliği düşürme cezaları uygulanabilecek.
  • Türkiye’de yaşayan tüm sosyal medya kullanıcıları, rahatsız oldukları içerikleri ilgili şirketlere şikayet edebilecek. Tüm sosyal ağ sistemleri şikayet altyapılarını ülkemizde maksimum 48 saat içerisinde cevap vermek üzerine düzenleyecek. Cevap vermeyen şirketlere ise 5 Milyon TL ceza kesilecek.
  • Hukuka aykırı paylaşımlar, sosyal medya şirketleri tarafından kapatılmaz ve bu içerikler bir zarara yol açar ise tüm zarar ilgili sosyal medya şirketlerince karşılanacak.
  • Kamu kurumları içerisinde ki hızlı haberleşme sistemlerinde WhatsApp ve Telegram gibi uygulamalar yasaklandı. Kamu kurumları, iş için tüm yazışmalarında BİP, PTTMessenger gibi yerli uygulamaları kullanacaklar.
  2020 Bekçi Maaşları Ne Kadar ? Güncel Bekçi Maaşları

Kısacası sosyal medya sistemleri artık kafalarına göre değil, belirlenen yasalara göre ülkemizde yayın hayatını sürdürmek zorunda olacak. Yakında ne gibi adımlar atılacağını da bekleyip göreceğiz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.