Polis Nasıl Olunur

Polis nasıl olunur, polis olma hayalini kuran çok sayıda gencimizin cevabını merak ettiği soruların başında geliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü her yıl, polis memuru olarak istihdam etmek için binlerce genci Polis Meslek Yüksekokullarına (PMYO) öğrenci olarak alıyor. Polis alımları ve polis olma konusu ile ilgili olarak; Polis nasıl olunur? Kimler polis olabilir? 2020 polis olmak için gerekenler nelerdir? Polis olma şartları nelerdir? 2020 polislik başvuruları ne zaman? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların cevapları yazımızda. Sizde polis olmak istiyorum, nasıl polis olurum diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

polis nasıl olunur

Polis Nasıl Olunur – PMYO Polis Alımları 2020

Emniyet Genel Müdürlüğü, personel ihtiyacını karşılamak maksadıyla her yıl lise mezunu ve üniversite mezunu erkek ve bayan gencimizi Polis Akademisi – Polis Meslek Eğitim Merkezilerine (POMEM) öğrenci olarak alıyor. Emniyet teşkilatı, ihtiyacı olan polis memurlarını Polis Akademisi bünyesindeki Polis Meslek Yüksekokulları (PMYO) vasıtasıyla yapıyor. Polis Meslek Yüksekokulları, lise mezunu polis adayı öğrencileri ön lisans seviyesinde 2 yıllık mesleki eğitime tabi tutuyor. 2 yıllık eğitim süresince polis adaylarının yemek, barınma ve sağlık giderleri devlet tarafından karşılanır. Polislik başvuru şartları neler, polis olmak için gerekenler neler, polis olmak için başvuru nereye, ne zaman nasıl yapılır yani kısacası polis nasıl olunur adım adım tarif etmeye başlayalım.

İLGİLİ KONU:

POLİS MAAŞI NE KADAR – POLİSLER NE KADAR MAAŞ ALIR?

2020 Polis Olmak İçin Gerekenler

2020 Polis Meslek Yüksek Okulları Taban Puanları
Bilindiği üzere yüksek öğrenime geçiş sınav sistemi olan YGS ve LYS kaldırıldı ve 2020 yılında uygulanmayacak. Artık yeni sistemin adı Yükseköğrenim Kurumları Sınavı (YKS) oldu. YKS aynı gün içinde 2 otum halinde yapılacak ve bu oturumların adı Temel Yeterlilik Testi (TYT) oldu. Adayların PMYO başvurusu 80 sorudan oluşan TYT birinci oturumdan aldıkları puan ile yapılacak. Geçmiş yıllarda polislik taban puanları hakkında önceden bir tahminde bulunmak mümkündü. Yüksek Öğrenim Kurumu TYT sınavından 150 ve üzeri puan alan adayların ön lisans eğitim kurumlarına kayıt için başvurabileceğini açıkladı. Ancak PMYO taban puanları için şuan da bir öngörüde bulunmak pek mümkün değil.

  2021 Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadar? Özel ve Devlet Hastanesi

Polis Olma Yaşı Kaç?
Polis olma yaşı, ilgili yönetmelikteki karmaşık tarif yüzünden polis olmak isteyenlerin bir miktar kafasını karıştırabiliyor. Bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için polis olma yaşı kaçtır 2020 yılını baz alacak şeklide açıklayalım.
2020 yılında PMYO başvuru yapacaklar adaylar 1 Ekim 2020 tarihinde önce, 21 Aralık 1993 tarihinden sonra doğmuş olmalıdır. Doğumu bu 2 tarih arasında olanlar polis olmak için başvuruda bulunabilir. Mahkeme kararıyla yaş düzeltmesi olanların, düzeltme yapılmadan önceki doğum tarihi dikkate alınır.

Kamuoyunda, özellikle internet sitelerinde polis olma yaşı uzadı, uzayacak, polis olma yaşı 35 oldu, olacak tarzında çok sayıda içerik olduğu dikkat çekiyor. Polis olma yaşının uzatılması ancak kanun değişikliği ile mümkün. Hali hazırda hükümetin polis olma yaşını uzatma yönünde herhangi bir çalışması söz konusu değil.

GÖZ AT:

ASTSUBAY OLMA ŞARTLARI – NASIL ASTSUBAY OLUNUR ?

ASTSUBAY MAAŞLARI NE KADAR – ASTSUBAY MAAŞLARI

2020 PMYO Başvuruları Ne Zaman?

2020 PMYO başvuru tarihi ne zaman henüz netlik kazanmış değil. Yukarıda PMYO başvurularının TYT puanı ile yapılacağını belirtmiştik. TYT sınavı 23 Haziran 2020’de yapılacak. TYT sınav sonucunun açıklanma tarihi ise 31 Temmuz 2020 olarak duyuruldu. Bu da demek oluyor ki PMYO başvuru tarihi 2020’in Ağustos ayı içerisinde olacak. 2020 PMYO başvuru tarihi hakkında bir açıklama yapıldığında güncel olarak siz okurlarımızla paylaşacağız.

PMYO’lar Nerede?

Emniyet Genel Müdürlüğü, yıllar içinde polis alımları ve polis okulları ile ilgili köklü değişikliklere gitti. Bir dönem 29’a kadar yükselen polis okullarının büyük bölümü kapatıldı. Bunun sebebi ise yapılanmada getirilen yeni anlayış sonrasında POMEM denen Polislik Eğitim Merkezi sistemine geçiş yapılması. Bugün hali hazırda 5 adet PMYO mevcut.

  2020 AÖF Harç Parası Ne Kadar, Hangi Bankaya Yatırılıyor?

Bu beş PMYO’dan iki tanesi İki tanesi karma kalan diğer 3 tanesi ise sadece erkek polis adayları için eğitim verir. Karma eğitim veren PMYO’lar, İstanbul Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksek Okulu ve İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu’dur.

İLGİLİ KONULAR:

UZMAN ÇAVUŞ NASIL OLUNUR- UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI

UZMAN ÇAVUŞ NE KADAR MAAŞ ALIR – UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI

Polis Olmak İçin Gereken Şartlar, Kimler Polis Olabilir?

Polis olmak için başvuru yapacak adayların ilgili kanuna göre bazı şartları taşımaları gerekiyor. İlgili kanuna göre PMYO Başvuru Şartları;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Lise ve dengi okullardan mezun olmak
 • ÖSYM tarafından 2020 yılında yapılan Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavında, TYT puan türünde açıklanacak olan taban puanın üstünde bir puan almış olmak
 • Sınavın yapıldığı yıl içinde, 1 Ekim tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş olmak. Sınavın yapıldığı yıl içinde 31 Aralık itibariyle 26 yaşından gün almamış olmak
 • Bayanlar için en az 162 cm, erkekler için en az 167 cm boyunda olmak. Beden kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmak
 • Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen sağlık durumu koşullarında olmak
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde sebebiyle daha önce tedavi görmemiş olmak veya hali hazırda tedavi görmüyor olmak
 • Sağlık sebepleri hariç olmak üzere daha önce polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak
 • Silah taşıma ve silahlı görev yapma açısından hukuki bir engeli bulunmamak
 • Kamu haklarını kullanmaktan men edilmemiş olmak
 • Eğitim öğretim yılının başladığı yıl itibariyle herhangi bir siyasi parti üyesi olmamak
 • Yapılacak olan güvenlik soruşturması neticesinde olumsuz bir duruma sahip olmamak
 • Kişinin ve evli ise eşinin, genel ahlak kurallarına aykırı mahiyette, yazılı, sesli, görüntülü eseri üretmek veya satmak, kumar, uyuşturucu ve uyarıcı madde sebebiyle soruşturma veya kovuşturmaya uğramamış olmak. Bu sayılan suçlardan dolayı hüküm almamış, idari yaptırıma uğramamış olmak
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı, hükmün açıklanması geri bırakılmış dahi olsa 1 yıldan fazla hapis cezası ile cezalandırılmamış olmak
 • Affa uğramış, para cezasına çevrilmiş, hükmün açıklanması geri bırakılmış olsa dahi; devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, rüşvet, irtikap, zimmet, dolandırıcılık, hırsızlık, cinsel saldırı, hürriyetten yoksun bırakma, hırsızlık gibi yüz kızartıcı ve haysiyet kırıcı suçlardan dolayı hüküm almamış olmak, soruşturma ve kovuşturma altında bulunmamak.
  Mobbing Nedir? Nasıl Yapılır? Cezası Nedir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

GARDİYAN NASIL OLUNUR- GARDİYAN OLMA ŞARTLARI

GARDİYAN NE KADAR MAAŞ ALIR – GARDİYAN MAAŞLARI

PMYO Fiziki Yeterlilik Parkuru – Polislik Spor Mülakatı

Yazımızın bu noktasına kadar, kimler polis olabilir, polis olma şartları neler gibi konulara ayrıntılı değindik. Bu saydığımız şartları taşıyan ve safhaları başarıyla geçen polis adayları fiziki yeterlilik açısından değerlendirilmek içim spor mülakatına tabi tutulurlar. PMYO Fiziki yeterlilik parkuru spor mülakatında adaylar hız, çeviklik, kondisyon, dayanıklılık gibi kriterler açısından polis almaya uygun olup olmadıkları değerlendirilir. Bayan ve erkek adatylar aynı parkurda spor mülakatına tabi tutulurlar. Ancak süre, taşınan ağırlık gibi parkurda bayan ve erkeler arasında ufak farklılıklar söz konusudur.

Fiziki yeterlilik parkurunda hangi istasyonlar var, parkur kaç saniyede tamamlanmalı gibi spor mülakatı ile ilgili tüm bilmeniz gerekenleri aşağıda yer alan  PMYO -POMEM fiziki yeterlilik parkuru ile ilgili videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

POMEM –  PMYO Parkur- Fiziki Yeterlilik Testi

Sorularınızı Bize Yazın

Polis nasıl olunur başta olmak üzere polis alımı ve PMYO başvuru şartları ile ilgili olarak; polislik başvuruları ne zaman, kimler polis olabilir, PMYO taban puanları nelerdir, polis olmak için boy ve kilo şartları neler başta olmak üzere akıllara gelebilecek tüm soruları yanıtlamış bulunuyoruz. sizde polis olmak istiyorum diyorsanız ve polis nasıl olunur aklınıza takılan bir soru varsa yorumlar kısmından bize yazın. Tecrübeli yazar ekibimiz konu hakkındaki tüm sorularınıza özenle, hızlı ve doğru şekilde yanıt vereceklerdir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Emre dedi ki:

  Merhaba adım emre soy adım çetinkaya açık öğretim lisesinde okuyorum polis olmak çok istiyorum lisemi bitirmeden polis olma şansım varmıdır. Bunu öğrenmek istiyorum cevabınızı acele bekliyorum iyi günler diliyorum…

  1. admin dedi ki:

   Polis memuru olmak için Polis meslek yüksek okuluna girmeniz gerekiyor. Öncelikle liseden mezun olmalı sonra sınav için başvuru yapmalısınız.

 2. Zeynep dedi ki:

  Sordugum sorulara cvp verecekmısınız cvp verılmıyor

 3. Zeynep dedi ki:

  Ben acık öğretim okuyorum kredi tamamlamama az kaldı polis sınavına girmek istiyorum hangi sınava gırmem gerekiyor ve kaç puan almam lazım puanı alırsam nereye başvuru yapmam lazım bayanla r için sistem farklımı

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Polis alımları ile ilanlar Polis Akademisi’nin resmi internet sitesinde yayımlanıyor. resmi siteyi takip ederek alım ilanlarını görebilir ve başvuru şartlarını öğrenebilirsiniz.

 4. gulay dedi ki:

  kolumdada bircok iz var bu sorun olur mu acaba

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. söz konusu izler kendinizin kasıtlı olarak sebep olduğu izler ise sorun olacaktır.

 5. Cem tannur dedi ki:

  Benim ensemde doğum lekem var ve konuşmamda ufak bi pelteklik var s z gibi harfleri tam çıkaramıyorum bu sıkıntı olur mu bi bilginiz yoksa araştırirmisiniz lütfen iyi günler

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Doğum lekeleri herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. İlgili kanun ve yönetmeliklerde polis olma şartları arasında; dilde pelteklik, kekeleme, konuşma zorluğu olmaması şeklinde bir madde var. Bu konuda kararı ise mülakat komisyonu vermekte. Sözlü mülakat esnasında adaylara çeşitli sorular sorulup cevaplar istenirken dilde pelteklik, kekemelik gibi problemler olup olmadığı da değerlendirilir. Hafif bir peltekliğinizin olduğunu belirtmişsiniz. Çok dikkat çekici bir seviyede değilse sorun olmayacaktır ancak bu konuda son kararı ancak mülakat komisyonu verebilir.

 6. Hakan dedi ki:

  bilgiler için teşekkürler