Koronavirüs (Covid-19) İlaçları Kullanılmalı Mı? Zararı Var Mı?

Bugün ki makalemizde çok sorulan koronavirüs (Covid-19) ilaçları kullanılmalı mı, zararı var mı sorusuna yanıt verecek ve fikir edineceğiz. Bilindiği üzere Çin’den tüm dünyaya yayılan ve ülkemiz genelinde çok ciddi anlamda sıkıntı yaratmaya başlayan bir hastalık olarak da dikkatleri çekiyor. Şimdilerde ise hastalığın günlük vaka olarak çok ciddi anlamda can sıktığı ve toplumu olumsuz etkilediği günlerden geçiyoruz.

Pozitif vaka sayılarının artması ile birlikte hal böyle olunca tedavi şekilleri ile alakalı olarak da insanların ciddi anlamda kafalarında soru işaretleri olduğunu biliyoruz. Koronavirüs (Covid-19) ilaçları ile alakalı olarak internet üzerinde çok ciddi manada şehir efsaneleri çıktı demek yanlış olmaz. Şimdi elimizden geldiğince sizleri bu konuya dair bilgilendireceğiz.

Koronavirüs (Covid-19) İlaçları ve İsimleri Nelerdir?

Öncelikli olarak devlet, yaptığı anlaşma gereği bu hastalık için ilaçları Çin menşei olarak getirtmektedir. Yani Çin’de uygulanan tedavide kullanılan ilaçlar bu anlamda tercih edilmektedir. Etken maddesi FAVİPİRAVİR olan ilaçlar, bu hastalığın ciğerlere nüfuz etmesini ciddi anlamda etkileyen faktörlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Peki herkese farklı ilaçlar veriliyor, nedeni nedir? Devletin bu anlamda ilaç stokları söz konusudur ve tamamen ücretsiz olarak test sonucu pozitif olan kişilere bunu sunar.

Stok bittikten sonra sürekli olarak yeni ilaçlar, aynı özellikle ancak farklı ticari isimler ile sunulur. Günümüzde koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlar ve isimleri genellikle aşağıdaki gibidir;

  • Favicovir
  • Raviran
  • Convolyn
  • Loqular
  • Favira
  • Favimol

olmak üzer hap konseptinde tam olarak 6 farklı ilaç sizlere reçete edilebilir. Bu ilaçların özellik olarak hepsi birbiri ile aynıdır ve etken içeriği FAVİPİRAVİR olarak bilinir. İnsanlar internet üzerinde her ne kadar olumsuz yorumlar yapsa da bu ilaç, aslında insanların olumsuz bahsettikleri ilaç değildir.

  Sıfır Otomobil Nasıl Alınır? Ne Kadar Sürede Teslim Edilir?

Covid-19 İlaçları

Favipiravir etken maddesinin koronavirüs hastalığı ile mücadele ve hastalığın ciğerlere doğru ilerlemesini ciddi anlamda durdurduğu kanıtlanmıştır. Hal böyle olunca da bu ilaçları Sağlık Bakanlığı uzmanlarının da testleri sonucunda güvenli bir şekilde kullanma şansına sahip oluyorsunuz. Peki bu ilaçların insan vücuduna ne gibi etkileri söz konusu? Hemen sizleri bu anlamda bilgilendireceğiz.

Koronavirüs (Covid-19) İlaçlarının Yan Etkileri Nelerdir?

Aslına bakarsanız kullandığımız tüm ilaç türlerinde ki yan etki sorunsalı bu ilaçlar için de geçerlidir. Yani ilaçlar, her insanda yan etki göstermez ya da her insana aynı sorunları yaşatmaz. Dolayısı ile buna göre değerlendirme yapmak en sağlıklısı olacaktır. İlaçları kullanan koronavirüs vakalarında genellikle görülen yan etkiler aşağıdaki gibidir;

  • Halsizlik,
  • Eklem ve genel vücut kemiklerinde ağrı,
  • İshal,
  • Baş dönemesi,

genel olarak karşımıza çıkan konulardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Ancak birçok kişi bu ilaçların KALP KRİZİ GEÇİRTTİĞİ yönünde bir kanıya sahip. Türkiye genelinde ki birçok uzman, bu konuda ortak görüş bildiriyor ki an itibari ile bu ilaçlar kaynaklı hiçbir can kaybı yaşanmamıştır. Dolayısı ile koronavirüs salgını ile mücadele noktasında en etkin ilaçlardan birisi olarak dikkat çeker ve her ne olursa olsun aksatmadan kullanılması çok önemlidir.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.