ATT Mesai Saatleri Ne Kadar, Çalışma Koşulları Nelerdir ?

2020 yılında ATT mesai saatleri 12 çalışma saati vardiyaya göre düzenlenmektedir. 112 acil sağlık istasyonu kapsamında 24 saat nöbet tutan çalışanlar, 48 saat dinlenmektedir. Tabi ki bu standartlar Sağlık Bakanlığı ya da il sağlık müdürlüklerince düzenlenebilir.

Devlet memurlarının günlük olan net mesai süresi 8 saat olmaktadır. Buna göre ATT çalışanları 24 saatlik nöbet tutarak 3 günlük mesaisini doldurmuş olmaktadır. Kalan 48 saatlik süre ise dinlenme süresi olmaktadır. Vardiyalı olarak görev alan ATT personelleri ayda 7 ya da 8 defa nöbet tutmakta ve aylık mesailerini tamamlamaktadır. Öte yandan hastanede görev alan acil tıp teknisyenleri için ise hastanenin çalışma saat prensipleri dikkate alınmaktadır. Hastanede görev alan ATT görevlileri tüm sağlık çalışanları gibi nöbet tutmaktadır. Mesai saatlerini aşan her nöbetçi ise bu noktada mesai ücretini de almaktadır.

Paramedik Mesai Saatleri

Paramedik ATT mesai saatleri çalışılan kuruma göre değişmektedir. Acil tıp teknisyenleri 12 çalışma saati ile vardiyalı olarak görev almaktadır. ATT alanında görev alan personeller, 24 saat nöbet tutmaktadır. 24 saatlik nöbetten sonra 48 dinlenme süresi bulunmaktadır. Paramedik maaşları ise tutulan mesaiye göre değişmektedir. Paramedik olarak görev alan kişilerin mesai saatleri ise haftalık yapan programlara göre belirlenmektedir. Buna göre paramedik mesai saatleri:

 • 12 saat çalışma vardiyasına göre çalışmaktadır.
 • 24 saat nöbet ve sonrasında 48 saat istirahat yapılmaktadır.
 • 24 saatlik nöbette 3 günlük mesai tamamlanmaktadır.

ATT Puanları

Acil tıp teknisyeni puanları üniversite ve okullara göre belirlenmektedir. Buna acil tıp teknisyeni bölümü için puan aralıkları ise:

 • Marmara Üniversitesi acil tıp teknisyenliği puanları 354,101 puan,
 • İstanbul Bilgi Üniversitesi acil tıp teknisyenliği puanları 353,119 puan,
 • Ankara Üniversitesi acil tıp teknisyenliği puanları 352,943 puan,
 • Dokuz Eylül Üniversitesi acil tıp teknisyenliği puanları 350,658 puan,
 • Mersin Üniversitesi acil tıp teknisyenliği puanları 346,974 puan,
 • Erciyes Üniversitesi acil tıp teknisyenliği puanları 345,088 puan,
 • Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi acil tıp teknisyenliği puanları 343,593 puan,
 • İstanbul Medipol Üniversitesi acil tıp teknisyenliği puanları 343,593 puan,
 • İstanbul Aydın Üniversitesi acil tıp teknisyenliği puanları 338,919 puan,
 • Pamukkale üniversitesi acil tıp teknisyenliği puanları 336,522 puan gerektirmektedir.
  Trafik Polisi Ne Kadar Maaş Alır? Nasıl Olunur? **2022

Lise Mezunu Olan Acil Tıp Teknisyenlerinin Maaşları 2019

Lise mezunu ATT maaşları 2020 senesi için 12. Derecenin 2. Kademesine bağlı olarak maaş almaktadır. Lise mezunu olan ve ATT mesleğine henüz başlayan acil tıp teknisyenleri için 3.600 TL olarak belirlenmiştir. Bu maaşlar ise döner sermaye, eş ve çocuk yardımı da eklendiğinde artmaktadır. Acil tıp teknisyenliği döner sermayeye göre değişmektedir. Bunun için de personelin görev yaptığı hastane ve sağlık merkezine göre belirlenmektedir. Büyük şehirlerde ve özellikle yoğun hastanelerde acil tıp teknisyeni döner sermayesi 750 TL oranlarına göre değişmektedir. Öte yandan döner sermayenin de maaşa eklenmesi durumunda lise mezunları için acil tıp teknisyenliği maaşları 4100 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Eş ve çocuk yardımı ise:

 • Çalışmayan eş için yapılan eş yardımı ise 251,68 TL iken 2019 senesinde 278,58 TL olmuştur.
 • 6 yaşından küçük olan çocuklar için çocuk yardımı 58,98 TL iken 2019 senesinde 65,28 TL olmuştur.
 • 6 yaşından büyük çocuklar için çocuk yardımı 29,49 TL iken 2019 senesinde 32,64 TL olmuştur.

Paramedik Avantajları

Paramedik mesleğinin avantajları ise maaş ve çalışma koşulları dışında hastane öncesi acil bakım ile insanların hayatını kurtarmaktadır. Genellikle kritik durumda olan hasta ya da yaralıların ilk müdahalesini yapmaktadır. Paramediklerin görevi ise hastane öncesi acil bakım, hastalanma durumlarına müdahale ve nakil sırasında bakım olmaktadır. Paramedikler, hastanın sorunlarını tespit ederek, hızlı bir değerlendirme ile ilk müdahaleleri yapmaktadır.  Sağlık alanında iş bulma şansı diğer bölümlere göre de oldukça yüksek olmaktadır. Acil tıp teknisyeni alanında görev almak için üniversite sınavına girmek ve acil tıp teknisyenliği bölümünü kazanmak ve okulu bitirmek gerekir. Öte yandan acil tıp teknisyenliği oldukça zor ve çalışma saatleri uzun bir bölüm olsa da hastalara ilk müdahaleyi yapan ve hayatlarını kurtaran kişilerdir. Bundan dolayı da duygusal tatmini oldukça yüksektir. ATT olan kişiler hem özel hastanelerde hem de devlet hastanelerinde görev alabilmektedir.

  Koronavirüs Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Devlette Acil Tıp Teknisyenleri Maaşları Ne Kadar Oldu?

Devlette acil tıp teknisyenliği 2020 senesindeki enflasyon oranlarına göre maaşlarında artış söz konusu olmuştur. Sağlık meslek lisesi ya da üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler ATT alanında görev almaktadır. Buna göre çalışan kişilerin kademelerine ve mezun oldukları okula ve devlet ya da özel hastanede çalışma durumuna göre maaşlar belirlenmektedir. Bu detayın dışında ise yüksek okul mezunları 10. Derecenin 2. Kademesinden meslek hayatına daha düşük maaşla başlar ve kademe arttıkça maaş da artmaktadır. Buna göre kademe farkları da maaşları direkt olarak etkilemektedir. Derece ve kademelere göre lise mezunu ve üniversite mezunlarının alacakları maaşlar da belirlenmektedir.

Üniversite Mezunu Olan Acil Tıp Teknisyeni Maaşları 2020

Üniversite mezunu olan ATT maaşları 2020 senesi için ilk kademede 4.100 TL olarak belirlenmiştir. 2 senelik yüksek okul bitirmiş olan acil tıp teknisyenleri ise 10. Derecenin 2. Kademesinden görev almaktadır. İlgili üniversite bölümlerinden mezun olmuş ve işe yeni başlayacak olan acil tıp teknisyenleri 4100 TL olarak maaş almaktadır. Bunun dışında lise mezunu olan acil tıp teknisyenleri ise üniversite mezunu olan acil tıp teknisyenleri de döner sermaye, eş ve çocuk yardımı ödemeleri de almaktadır. Bu detaylar maaşın artmasını sağlamaktadır. Döner sermaye dışında eş ve çocuk yardımları gibi tüm ödemeler ile beraber acil tıp teknisyenlerinin maaşları genel itibari ile 5.200 TL olarak belirlenmiştir.

Acil Tıp Teknisyenleri Ne Kadar Maaş Alır?

Acil tıp teknisyenleri maaşları enflasyon oranlarına göre her sene Ocak ve Temmuz aylarında zamlanmaktadır. ATT olarak görev alan acil tıp teknisyenleri hastalara ilk müdahaleyi yapan kişilerdir. Öte yandan ATT olarak görev alan kişiler, hastaların hastaneye ulaşana kadar sağlık durumlarını kontrol etmek ile yükümlüdür. Bunun dışında acil tıp teknisyenlerinin maaşları özel sektör ve kamu alanlarına göre de değişmektedir. Acil tıp teknisyenleri bu noktada genel olarak 3 Bin ve 4 bin TL arasında maaş almaktadır. Bu maaşlara eş ve çocuk yardımı da eklenmektedir.

  2020 Devlet Yardımları Nelerdir? Ücretleri Ne Kadar?

Devlette Acil Tıp Teknisyenleri Maaşları Ne Kadar Oldu?

Devlette acil tıp teknisyenliği maaşları 2020 senesinde zamlanmıştır. Sağlık meslek lisesi mezunları ya da üniversite mezunları bu alanda görev alabilmektedir. Devlette çalışan acil tıp teknisyenlerinin alacağı maaşlar ise:

 • Kişinin liseden mezun olması,
 • Kişinin 2 senelik bölüm bitirmesi,
 • Kişinin 4 senelik üniversite bitirmesi,
 • Kademesi,
 • Eş ya da çocuk yardımına göre belirlenmektedir.

Lise mezunu olan memurlar, 12. Derecenin 2. Kademesinden meslek hayatına giriş yapmaktadır. Bu detayın dışında yüksek okul mezunu olan kişiler ise 10. Derecenin 2. Kademesinden meslek hayatına giriş yaparlar. Bu detaylar alınacak olan maaşları direkt olarak etkilemektedir.

ATT NEDİR, GÖREVLERİ NELERDİR, NE İŞ YAPAR?

ATT – PARAMEDİK MAAŞLARI NE KADAR?


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. enes bera erman dedi ki:

  att bölümünü asla tavsiye etmiyorum. bölümü düşünen kardeşlerim intihar etmeyin
  çünkü att tercih etmek tamamen kafanıza sıkmakla aynı. size başlıca bi kaç sebep sıralamak istiyorum
  1-mezun olduktan sonra kpss ile atanıyorsunuz ve puan çok yüksek
  2- bu yükseek puanı alabilmeniz için türkçe mat fen ve sosyal grubu derslerini görmelisiniz ancak son 2 sene staj göreceğiniz için bu dersleri almayacaksınız
  3- özel sektörde iş imkanı neredeyse 0. resmen özelde çalışabilmek için torpil yaptırmanız gerekiyor.
  4- 4 sene boyunca çoğu işinize bile yaramayacak sağlık dersleri görüyorsunuz (farmakoloji,acil sağlık sistemi vs.) bu dersleri gereksiz bulmamın sebebi ise staj süresince zaten gerekli iletşim bilgilerini ve ilaç isimlerini öğreniyorsunuz
  5- att olarak özel sektörde alabileceğini para günümüz şartları ile en fazla 3000 tl (ki ben henüz 3000 tl kazanan görmedim)
  6- hemşirelik gibi mezun olduktan soonra devlette att kadar yüksek olmayan puanlarla iş bulma olanağınız varken gidip de att yazmayın
  7- hemşirelik mesleğine özel sektörde her zaman ihtiyaç duyulur ve özel sektörde çalışan bi hemşirenin aldığı para 5000 tl ye kadar çıkabiliyor.(lise arkadaşım 3600 tl ye yoğun bakım hemşiresi şuanda)
  8- sektördek att olarak çalışan insanar emekli olmayı düşünmüyor. emeklilik yaşı gelip geçmesine rağmen ben 68 yaşında çalışan att bi amcayla muhabbet ettim. bu durum her yerde var arkadşlar.
  9- özlede att nin çalışma şartı çok zor(parasını bile alamadığınız bitmek bilmeyen nöbetler, hastanelerle yaşanan idari sıkıntılar, siz sırf att’siniz diye hamallık bile yaptırma hakları olduğunu düşünüyorlar
  9- yine de herşeye rapmen att okumak istediniz. eyvallah ama şunu unutmayın, sosyal hayat 0 olmak zorunda. çünkü bir yandan sağlık derlserini çalışıp gereksiz bilgileri ezberleyip, bir yandan da türkçe mat fen sosyal derslerini kasmak zorundasınız. kısacası eğlenceli, hareketli bir lise hayatınız olmayacaktır.
  10- benim gibi hareketli bi lise hayatı yaşayacaksanız da en azından 2 sene üniversite sınavına hazırlanmayı göze alabilirsiniz
  11 – arkadaşlar körü körüne att diye tutturmayın çünkü bu mesleğin bir level üstü olan paramedik bölümünü üniversitede okuyabilirsiniz. paramedik kazanmak için sağlık çıkışlı olmanıza gerek yok. iyi bir anadolu lisesine giderseniz hatta iyi olmasına da gerek yok bir anadolu lisesine gider ve adam gibi çalışırsanız paramedik bölümü garanti olarak gelecektir
  12- ancak yine de paramdeik bölümünü de tavsiye etmem çünkü onun da atama puanları att kadar yüksek ve iş imkanı da att kadat zorlu. 4 sene boyunca düzenli şekilde ders çalışırsanız kesinlikle hemşirelik bölümüne gidebilirsiniz.
  evet tüm bunlara rağmen inatla att okucam att olcam diyen varsa da e denir ki, geçmiş olsun

  1. blank erkan akkus dedi ki:

   görüşünüz için teşekkürler.

  2. blank mağdur okuyan dedi ki:

   abi valla ben bunu önceden görseydim şimdi yanmazdım… çok geç

 2. blank Ulaş dedi ki:

  Merhaba ambulans da şöför ile sağlıkçının mesai saatleri aynımıdır yoksa farklılık oluyo mu

  1. blank erkan akkus dedi ki:

   hemen hemen aynı olabiliyor. paramedik daha fazla çalışabiliyor.

 3. blank Naz dedi ki:

  Merhaba. Ben Almanyada yasiyorum ve bi kac ay sonra türkiyeye dönüs yapicaz. Evli iki cocuk annesiyim. Burda almanyada hemsirelik buranin adiyla daha dogrusu tip asistanligi yaptim. Türkiyede att olarak calismak istyorum. Tecrübeliyim. Att bölümünden diplomam olmasi gerekiyormu orda bu isi yapabilmek icin? Almancam ve türkcem cok iyi. Tesekkürler

 4. blank keygulsarang dedi ki:

  hastane ya da ambulansta çalışmayı kim seçiyor.yani ben ambulansta çalışmak istiyorum .çalışabilir miyim?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba. Bu atandığınız kurumun hangi bölüme çalışmak üzere alım yaptığı ve ilgili idarecilerin yaptığı görevlendirme ile alakalıdır. Sizin ambulansta çalışmayı istemeniz tek başına yeterli olmayabilir, uygun kadro da olması gerekiyor.