2021 Uzman Çavuş ve Polis Eğitimde Maaş Alıyor Mu?

Bu makalemizde 2021 Uzman Çavuş ve Polis eğitimde maaş alıyor mu sorusuna araştırarak yanıt vermeye çalışacağız. Bilindiği üzere ülke genelinde özellikle son birkaç sene içerisinde en çok ön plana çıkan mesleki alanlardan birisi uzman çavuşluk ve polislik olarak dikkat çekiyor. Ancak ister istemez mesleğe girerken bu anlamda birçok kişinin kafasında soru işareti söz konusudur.

Jandarma, bilindiği üzere zaman içerisinde İçişleri Bakanlığı kapsamına dahil edildi ve artık uzun dönem askerlik Jandarma olarak yapılmıyor. Jandarma’da bir nevi içişleri asayiş birimi oldu. Polisler ile aynı statüye geldiler ancak tabi ki askeriye standartları sabit şekilde ilerliyor. Polislik ve uzman çavuşluk eğitim süreçleri bilindiği üzere farklıdır. Bizde buna yönelik olarak sizlere elimizden geldiğince sorular soracağız ve yanıt vereceğiz.

Uzman Çavuş Eğitimde Maaş Alıyor Mu?

Bu anlamda geçmişten günümüze uygulanan belli başlı standartlar olduğunu söylememiz gerekiyor öncelikle. Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tüzükleri gereğince iki birim arasında ki uygulama şekilleri de ciddi anlamda farklılık gösteriyor diyebiliriz.

Uzman çavuşlar, eğitime başladıkları an itibari ile maaşları bağlanır. Memuriyetin genelinde olduğu gibi tüm uzman çavuşlar ilk maaş dönemlerinde çift maaş alırlar ve eğitim sürecinde de maaşlarını almaya devam ederler. 2021 uzman çavuş maaşları ile alakalı olarak sitemiz içerisinde sizlere bilgiler sunmuştuk. Bu bilgiler tamamen bakidir ve buna yönelik olarak alternatifli seçenekler söz konusu değildir. Maaş ne ise ilk andan itibaren bağlanır ve eğitim sonu da meslek içerisi de dahil olmak üzere maaşlarını alırlar.

Uzman Çavuş ve Polis Eğitimde Maaş Alıyor Mu?

Uzman Çavuş ve Polis Eğitimde Maaş Alıyor Mu?

Polisler Eğitimde Maaş Alıyor Mu?

Uzman çavuşlar için uygulamanın tam aksine polisler, daha uzun süre eğitim almalarına karşın bu anlamda ne yazık ki herhangi bir şekilde maaş almazlar. Polisler, günümüzde Meslek Yüksekokulu olarak 2 sene olmak üzere eğitim alırlar ve alınan bu eğitim, yatılı olarak verilen bir eğitimdir. Uzman Çavuşlar’da ise eğitim süresi 3 ay olarak biliniyor.

  Pasaport Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır? Ücretleri Ne Kadar?

Polisler, eğitimleri süresince harçlık alırlar ancak bununla alakalı olarak resmi maaşlarını göreve başlayana kadar almazlar. Polis okulları kapsamında birçok kişi eğitim aşamasında elendiğinden dolayı böyle bir yola gidildiği biliniyor. Tabi ki uzman çavuşlukta da eğitim esnasında istifalar ya da elenmeler söz konusu olabiliyor. Ancak polislerin daha uzun süren eğitimleri boyunca sadece 500 TL dolaylarında bir harçlık ile aylık olarak idare etmeleri gerektiği gerçeği ortada.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.