2020 Yeşil Kart Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yeşil kart yardım parası sorgusunun e-Devlet kapısı üzerinden yapmak mümkündür. Bunun için kişilerin bir e-Devlet şifresine ihtiyacı vardır. e-Devlet şifresi bulunmayanlar PTT şubelerine müracaat ederek 2 TL karşılığında şifre temin edebilir. Şifresini hatırlamayanlar ise e-Devlet giriş sayfası üzerinde bulunan “Şifremi Unuttum” seçeneği ile şifresini yenileyebilir. Fakat bunun için kişilerin cep telefonu numaralarının sistemde kayıtlı olması gerekmektedir. Aksi hâlde kişiler PTT şubelerine müracaat ederek 4 TL hizmet bedeli karşılığında şifre yenileyebilir.

e-Devlet üzerinden yeşil kart yardım parası sorgulamak için kişilerin izlemesi gereken yol ise şöyledir:

 • https://www.turkiye.gov.tr/ sitesine girin.
 • C. kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • “Kurumlar” kısmından “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” sayfasına geçiş yapın.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan hizmetler arasından “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” hizmetine girin.
 • Açılan sayfada şahsınıza yapılan bütün sosyal yardımları görüntüleyebilirsiniz.

Yeşil Kart Sahiplerine Hangi Yardımlar Yapılmaktadır?

Yeşil kart sahiplerinin yararlandığı yardım türleri aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Doğum ve süt yardımı,
 • Eğitim için sosyal yardım,
 • Gebelik yardımı,
 • Yaşlılık maaşı,
 • Dulluk maaşı,
 • Engelli maaşı,
 • Elektrik yardımı,
 • Asker ailesine yardım,
 • Silikozis aylığı,

Süt ve Doğum Parası Ne Kadar?

Süt parası yardımı 180 TL tutarında olmakla birlikte yalnızca bir kez yapılmaktadır. 2. çocuk için 300 TL, 3. çocuk için 450 TL, fazlası durumunda her çocuk için 150 TL tutarında ödeme yapılmaktadır. Doğum parası da süt parası gibi bir defaya mahsus olmak üzer yapılmaktadır. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL tutarındadır. Süt ve doğum parasına başvurmak isteyen yeşil kartlılar iller için Aile Bakanlığı Merkezi’ne, ilçelerde ise kaymakamlıklara başvurulmaktadır.

Yaşlılık Aylığı Koşulları Nelerdir?

Yaşlılık maaşı almak isteyen kişilerin bazı şartları karşılıyor olması gerekmektedir. İlgili kurum tarafından belirlenen yaşlılık maaşı şartları aşağıdaki gibidir:

 • 65 yaşını aşmış olmak,
 • Nafaka almamak (kişi nafaka almaya hak kazanmış olsa dahi yaşlılık aylığı alamaz),
 • Bakım evinde kalmıyor olmak,
 • SGK ya da Bağ-Kur kapsamında maaş almıyor olmak,
 • Hane gelirinin ortalamasının asgari ücretin üçte birini aşmamış olması (2020 yılında asgari ücretin üçte biri 701 TL’ye tekabül etmektedir).
  Detaylı Parsel Sorgulama 2020

Kişinin bu şartları karşılıyor olması durumunda 2020 yılı için 672 TL yaşlı aylığı alması mümkündür. Yaşlılık aylığında illerde ve ilçelerde bulunan sosyal yardımlaşma vakıflarından başvurulabilir. Ayrıca yaşlı aylığının yatırıldığı kurum PTT’dir. Kişiler PTT Kart çıkartarak PTT şubelerinde sıra beklemeden yaşlılık maaşlarını çekebilir.

Silikozis Aylığı Nasıl Alınır?

Silikozis aylığı başvurusunda bulunmak isteyen kişiler öncelikle aldığı sağlık raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmelidir. Başvuruların akabinde silikozis aylığı almaya hak kazanan kişilere yapılan ödeme tutarları da kişilerin hastalık derecelerine göre değişiklikler göstermektedir. Silikozis hastalarının rahatsızlık derecelerine göre belirlenen yeşil kart yardım parası tutarları aşağıdaki gibidir:

 • Hafif silikozis belirtisi (%14 ile %34 arası) gözlenen kişilere yapılan aylık yardım tutarı 1.169 TL’dir.
 • Orta silikozis belirtisi (%35 ile %54 arası) gözlenen kişilere yapılan aylık yardım tutarı 1.326 TL’dir.
 • Yüksek silikozis belirtisi (%55 ve üzeri) gözlenen kişilere yapılan aylık yardım tutarı 1.477 TL’dir.

Dulluk Maaşı Almak İçin Gereken Koşullar Hangileri?

Dulluk maaşı almak isteyen kişiler için belirlenen öncelikli şart kişinin eşinden ayrılmamış olmasıdır. Ancak eşi vefat eden kişiler dul maaşı olanağından yararlanabilmektedir. Boşanmış kişiler nafaka alabilmektedir. Dulluk maaşı için belirlenen diğer şartlar ise şunlardır:

 • Resmî nikah şarttır, imam nikahı geçerli sayılmamaktadır.
 • Kişinin SGK kapsamında çalışmıyor olması gerekmektedir.
 • Eşinin vefatından sonra tekrar evlenip resmî nikah kıyan kadınların dul maaşından yararlanması söz konusu değildir. Ayrıca kişi resmî nikah olmadan bir erkekle aynı evde yaşadığı tespit edilen kadınların dulluk maaşı kesilir.

Eşi vefat eden kadınlara dulluk maaşı kapsamında verilen aylık tutar 2020 yılı için 325 TL olarak belirlenmekle beraber dulluk maaşı iki ayda bir 750 TL olarak verilmektedir. Dul maaşının yatırıldığı aylar ise; şubat, nisan, haziran, ağustos, ekim ve aralık aylarıdır.

  Anadolubank Kimin? Sahibi Kim?

Yeşil Kart Yardım Parası Başvurusu

Engelli Maaşı Hangi Bankadan Ödenmektedir?

Engelli maaşının yatırıldığı kurum PTT şubeleridir. Engelli maaşından yararlanmak isteyen 18 yaşını aşmış kişilerin en az %40 engelli olduğuna dair rapora ihtiyacı vardır. Engelli kişilere ödenen bu aylıkların tutarlarında kişilerin engel oranlarına göre değişiklikler gözlenmektedir. %40-69 oranında engelli vatandaşlar 537 TL alırken, %70 ve üzeri oranında engeli bulunan vatandaşlar ise 805 TL engelli aylığı almaktadır. Engelli maaşı sorgulaması yapmak isteyen kişiler 144 numaralı çağrı merkezini arayabilir ya da sorgulamasını e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilir.

Elektrik Yardımı Tutarı Ne Kadar?

Yeşil kart sahiplerine elektrik yardımı kapsamında Devlet tarafından ödenen para hane içerinde bulunan kişi sayısına göre değişiklikler göstermektedir. Elektrik yardımı yalnızca yeşil kart sahipleri için değil, aynı zamanda sosyal yardımlardan yararlanan her aile için yapılmaktadır. Hane sayılarına göre yapılan elektrik yardımı ödemeleri aşağıdaki gibi listelenmektedir:

 • 1-2 kişilik haneler için 75 kw elektrik 53,27 TL.
 • 3 kişilik haneler için 100 kw elektrik 71,02 TL.
 • 4 kişilik haneler için 125 kw elektrik 88,78 TL.
 • 5 ve fazlası kişilik haneler için 150 kw elektrik 106,53 TL.

Ayrıca evde makineye bağlı yaşayan kronik hastalar da elektrik yardımı alabilmektedir. Devlet tarafından kronik hastalara 200 TL fatura desteği verilmektedir. Bu durumda elektrik faturası 250 TL gelen kişiler bu yardımdan faydalanmaları durumunda 50 TL elektrik faturası öderler.4

Asker Maaşı Yardımı Kaç Para?

Askere alımların akabinde ailesine yapılan aylık yardımın tutarı 2020 yılı için 275 TL olarak belirlenmiştir. Fakat bu yardım her ay değil, iki ayda bir 550 TL olarak ödenmektedir. Ödemeler PTT üzerinden şubat, nisan, haziran, ağustos, ekim ve aralık aylarında yapılmaktadır. Bu yardımdan eşi ya da çocuğu askere gittikten sonra maddi sıkıntılar yaşamaya başlayan kişiler yararlanabilmektedir.

Tüberküloz ve SSPE Hastaları İçin Yapılan Yardım Tutarı Ne Kadar?

Tüberküloz ve SSPE hastalarının aldığı yardım tutarının belirlenmesinde memur maaşları ve 10 bin gösterge rakamı göz önünde bulundurulmaktadır. SSPE maaşı olarak bilinen bu devlet yardımının tutarı ise 2020 yılı için 1460 TL’dir. Ayrıca tüberküloz hastaları bakım yardımı kapsamında ek olarak 600 TL’lik bir yardımdan daha faydalanabilmektedir. Tüberküloz ve SSPE hastaları için yapılan yardım PTT üzerinden ayın 25’inde yapılmaktadır. Tüberküloz ve SSPE hastalarının bu yardımdan faydalanmak için kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmaları gerekmektedir.

Yeşil Kart Para Yardımı Nasıl Belirlenir?

Yeşil kart sahiplerine yapılan para yardımının değerlendirilmesinde aktif rol oynayan kurumlar; vakıflar ve mütevelli heyetleridir. Bahsi geçen kurumların, kişilerin yeşil kart para yardımı başvuruları üzerine yaptıkları inceleme akabinde yapılacak yardım tutarı belirlenir. Dolayısıyla yeşil kartlılara yapılan nakit yardım tutarı da başvuru sahiplerinin ihtiyaç sebepleri gibi hususlara göre değişiklikler göstermektedir. Bahsi geçen nakit para desteği aylık olarak verildiği gibi 6 ayda bir olarak verildiği durumlar da gözlenebilmektedir. Bu kararı veren yetkili merci mütevelli heyetleridir.

  Dünyagöz Hastanesi Muayene Ücretleri 2020

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.