2020 Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı Ne Kadar, Kaç Ay Alınır ?

2020 yılında kentsel dönüşüm taşınma yardımı almak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapmak gerekiyor. Riskli evlerden taşınacak olan kiracıların nakliye masrafları böylece devlet tarafından karşılanmış oluyor. Kentsel dönüşüm taşıma için verilecek olan desteğin bin TL olacağı açıklandı. Kiracılara yapılan bu yardım türü sayesinde, maddi durumu iyi olmayan kişiler mağdur kalmamış oluyorlar.

Kentsel dönüşüm sayesinde riskli alanlar yıkılıyor ve yerine güvenli alanların inşa edilmesi sağlanıyor. Deprem, sel ve diğer doğal afetler yüzünden zarar gören yapıların halen kullanılır durumda olması risk taşıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu duruma bir el attı ve kentsel dönüşüm projesini başlattı. Yapılan yardımlar proje kapsamında insanların mağdur olmalarının önüne geçiyor.

2020 Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı almak için kiracıların 6306 sayılı kanun ile tahliye edilmiş olmaları şartı aranıyor. Bilindiği üzere 2012 senesinden bu yana, kentsel dönüşüm süreci hızla ilerlemektedir. Bu dönüşüm sayesinde doğal afet için risk altında olan yapılardan insanların tahliye edilmesi sağlanmıştır. İnsanlar kentsel dönüşüm sayesinde sağlıklı, güvenli ve huzurlu bir ortamda yaşayabilirler. Kentsel dönüşüm taşıma yardımı da yapılarak, kentsel dönüşüme tabi olan bir konutun tahliye edilmesi sırasında mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

  2020 Devlet Yardımları Nelerdir? Ücretleri Ne Kadar?

2020 Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı için gereken evraklar eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra başvurular yapılmalıdır. Bu yardımlar konutlar için geçerli olduğu gibi iş yerleri için de geçerli olmaktadır. Başvuruların değerlendirmeye alınması için gerekli belgelerin tamamlanması gerekiyor. Bu belgeler arasında:

 • Başvuru formu (kurumdan alınabilir),
 • Nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi,
 • Riskli yapı belirten yazı aslı,
 • Kamu bankalarından bir tanesinden açılmış olması şartı ile, vadesiz hesap cüzdanı fotokopisi,
 • Nüfus kayıt örneği aslı (Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış olmalı ve ıslak imzalanmalıdır.)
 • Son 3 aya ait (en geç) doğalgaz, su ya da elektrik fotokopisi (Faturalar mutlaka kiracının adına kayıtlı olmalıdır.) yer alır.

2020 Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı için İş yeri ve Kiracılarına Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı için iş yeri kiracılarına gereken evraklar eksiksiz olarak tamamlanmadan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Başvuru evrakları arasında:

 • Yeni taşınılmış olan adresten vergi levhası,
 • Başvuru formu,
 • Vadesiz hesap cüzdanı fotokopisi,
 • Riskli yapı belirtme yazısı,
 • Riskli bina adresini gösteren vergi levhası,
 • TC kimlik aslı ve fotokopisi yer alır.

2020 Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı Miktarı Ne Kadar?

Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı miktarı yardım almak isteyen kişilerin bulunduğu şehre göre değişiyor. Büyük şehirlerde ikamet edenlerin aldığı miktar daha fazla iken, küçük şehirlerde ikamet edenler daha az para alıyor. Buna göre:

 • Ankara, İzmir ve İstanbul’da ikamet edenler 4,800 TL,
 • Adana, Bursa, Konya, Antalya’da ikamet edenler 4,525 TL,
 • Diğer illerde ise ortalama 3000 TL olup 1500 TL’ye kadar inmektedir.

2020 Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımından Faydalanmak için Şartlar Nelerdir?

Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı şartları yalnızca 1 defaya mahsus olarak yapılır. Ev sahibi ya da kiracı olabilirsiniz. Eğer ev sahibi iseniz ve evin adresinde ikamet etmiyorsanız, yardımdan faydalanmanız mümkün değildir. Yardım almak isteyen kişiler yardım süresini 18 ay ile 36 ay arasında değişen şekilde bölebilirler. Yardımdan faydalanmak için başvurunuz sırasında gerekli olan belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde tamamlamanız gerekir. Muhtaç durumda bulunmayan ev sahipleri taşınma yardımından faydalanamazlar.

  Instagram Üzerinden Nasıl Para Kazanılır? Ürün Satılır?

2020 Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımını Kira Yardımı ile Aynı Anda Alabilir miyim?

Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı ile Kira Yardımı aynı anda alınması mümkündür. Riski binaların yıkılması için, yoğun kentsel dönüşüm çalışmalarına bir katkı da kira yardımı ile geliyor. Başvurularını yapan kişiler bu iki yardımdan da aynı anda faydalanabiliyorlar. Kentsel dönüşüm taşınma yardımı 1 kere yapılıyor. Buna karşın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen kira yardımında vade söz konusu. Belirlenen en yüksek yardım miktarı 960 TL.  Elbette mu miktarlar her yıl değişiklik gösteriyor bu nedenle güncel olarak takip edilmesinde yarar var.

2020 Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımından İstanbul’dan Göç Eden Kişiler Faydalanabiliyor mu?

Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımından İstanbul’dan göç edenlerin faydalanması mümkündür. 2019 yılından bu yana İstanbul’un artan nüfusuna karşı bir önlem olarak çeşitli politikalar izlenmiştir. Bu politikalardan bir tanesi de, maddi imkansızlıklardan dolayı İstanbul’u terk edemeyen kişilere yapılan para yardımı. Bu yardım sayesinde insanlar durumları kötü olsa da memleketlerine göç etmek için teşvik edilmiş oluyorlar.

Göç eden kişilerin yardım alması için, bulundukları belediyelere ilgili evraklarla birlikte başvuru yapmaları yeterli oluyor. Memlekete dönmek isteyen kişilere yardım, taşınma yardımında olduğu gibi tek sefer için yapılıyor. Ödeme miktarı ise, başvuru yapan kişinin göç edeceği mesafeye göre değişiklik gösteriyor. Ortalama bu miktar bin 500 TL ile 2 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

2020 Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı Ödemeleri Ne Zaman Yapılıyor?

Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı ödemesi için ilk olarak yapılan başvuruların olumlu değerlendirilmiş olması zorunluluğu bulunuyor. Olumlu değerlendirilen başvurular 1 ile 3 ay sonrasında hesabınıza yansıyor. Ödemeler banka hesap numarasına nakit yapılıyor. Ödemeleri belediyeler üstleniyor. Ücret hesaplamasında evde bulunan kişilerin sayısı, yeni eve taşınılacak olan adres, gidilecek mesafe gibi etkenler etkili oluyor.

  Asayiş Polisi Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

2020 Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı Başvurusu Yapmak İstiyorum

Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı başvurusu yapmak isteyen kişiler, internet bağlantılarını kullanarak başvuru yapamazlar. Başvurular yalnızca bizzat olarak yapılmalıdır. Başvuru sırasında, eğer başvuru yapan kişi kiracı ise, ev sahibinin bulunması zorunlu değildir. Başvuru yapmak isteyen adayların, kendileri için sıralanmış belgeleri tamamlamış olmaları gerekiyor. Eğer konu hakkında daha fazla detaylı bilgi almak isterseniz, belediyelerin kentsel dönüşüm ile ilgilenen birimlerine başvuru yapabilirsiniz.

2020 Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımından Faydalanabilecek Olan Riskli Alanlar Nereler?

Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımına dahil alanlar bakanlık tarafından yetki verilmiş, üniversiteler ya da diğer lisanslı kuruluşlar tarafından belirlenmektedir. Alanın deprem açısından risk teşkil etmesi ve dayanıksız olması halinde riskli alan içine dahil edilir. Bölgesel alanların dışında kalan yerlerin de yardımdan faydalanması mümkündür. Bunun için konutun riskli ya da hasarlı olduğunun tespiti yapılması gerekir.

Bölgesel alanların özellikle İstanbul’da olduğu biliniyor. Mehmet Özhseki, kentsel dönüşüm kapsamına hiç kimsenin mağdur edilmeyeceğini ve kaçak ile çarpık yapılaşmanın önüne geçileceğini belirtti.

2020 Kentsel Dönüşüme Özel Kredi Desteği

Kentsel dönüşüme krediler sayesinde kentsel dönüşümden faydalanarak konut almak isteyen kişiler avantajlardan faydalanmış oluyorlar. Kredi destekleri hem kamu hem de anlaşmalı olan özel bankalardan çekilebiliyor. Gerekli koşulları sağlayan kişiler bu destek kapsamında en fazla 100 bin TL’ye kadar kredi kullanmış oluyorlar.

Kendi yapısını yıktırıp yerine yenisini yaptırmak isteyen kişiler inşalarını tamamlayabilirler. Devlet destekli olan yardımlar müteahhitler tarafından da aynı şekilde alınabilecektir.

Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır?

TAŞINMA YARDIMI NE KADAR, GEREKLİ BELGELER, NASIL ALINIR?

Bimer’e Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bimer Başvuru Sorgulama


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.