YouTuber Nasıl Olunur? YouTuber Ne Kadar Para Kazanır?

Günümüzün en ideal meslek gruplarından birisi haline gelen YouTuber nasıl olunur sorusuna yanıt vermek amacındayız. Hayat artık teknoloji de ve genç yaşlardan itibaren teknolojik alanlara yönelik ülkemiz genelinde büyük oranda arttı. YouTube video içerik üreticisi de artık bir meslek grubu olmaya başladı. Bu yazımız içerisinde nasıl YouTuber olunur? YouTuber ne kadar para kazanıyor? YouTuber olmak için neler gerekli? YouTube kanalı nasıl açılır? YouTuber nasıl para kazanıyor gibi sorulara yanıt vermek istiyoruz.

Nasıl YouTuber Olunur?

Süreç sanıldığından biraz daha karmaşık. Yani kanalımı açtım, YouTuber oldum gibi bir durum kati surette söz konusu değildir. YouTuber olabilmek için bir kanal açmanız, iyi bir izlenme yakalamak için iyi ekipmanlar elde etmeniz gerekir.

Daha önemlisi, insanların ilgisini çekebilecek bir konsept belirleyerek o konsept üzerine gitmek gerekir. Sonrasında YouTuber olma aşamaları aşağıdaki gibidir;

  1. YouTube kanalınız için bir içerik belirleyin.
  2. İçerik belirlemenin ardından insanların aklında kalacak bir isim belirleyin.
  3. Belirlediğiniz isim ile GMAİL hesabınızı kullanarak ücretsiz YouTube kanalınızı oluşturun.
  4. Kaliteli videolar çekmek için bilgisayar ve kamera ekipmanları hazırlayın.
  5. Haftada en az iki kez kanalınıza özgün videolar yükleyin.

Tabi ki bunlar yine aşama. Ancak YouTube videoları yaparken kapak fotoğrafları için grafik tasarım, video düzenlemeleri için ise montaj programlarını öğrenmeye ihtiyacınız var. Kısacası zorlu ve meşakkatli bir süreç sizleri bekliyor olacak.

YouTuber Ne Kadar Para Kazanır?

YouTuber Ne Kadar Para Kazanıyor?

En çok merak edilen konulardan birisi olarak niteleyebileceğimiz YouTuberlar ne kadar para kazanıyor sorusuna gelelim. Aslında bu gelirleri kimse net olarak bilemez ve tahmin edilemez. Ancak Türkiye’de son dönemde YouTube içerik üreticisi olarak ön plana çıkan yüzlerce isim olduğunu söyleyebiliriz.

  Playstation 5 (PS5) Nerden Alınabilir? Fiyatları Ne Kadar?

Enes Batur ne kadar kazanıyor? Google verilerine baktığımızda en ciddi sorulardan birisi bu. Ya da Reynmen YouTube kazancı ne kadar? Arkadaşlar gelirler video izlenme rakamlarına göre kendisini gösterir. Video reklamların tıklanmasına ya da görüntülenmesine göre para kazanırsınız.

Google Adsense sistemi, dijital reklamcılığın tek markasıdır. YouTube reklamları da Adsense sisteminden yayınlanır. Adsense, 1000 görüntülemeye ücret sunar. Reklam tıklama ücretleri ayrıdır. Ancak 1 Milyon izlenmeye ulaşmış olan bir video, tıklamalar hariç ortalama 1500 TL dolaylarında bir rakam kazandırır.

Eğer ki vergi sınırına ulaştı iseniz bu rakamdan bir de vergi kesintisi olur. Video tıklamaları ile birlikte bu rakamlar daha ciddi şekilde artar. Ruhi Çenet ne kadar para kazanıyor? Kendisi tüm para kazanma detaylarını hazırladığı bir video ile izleyicileri ile buluştu ve para kazanma mantığını anlattı.

YouTuber Olmak için Neler Gerekli?

Aslında çok karmaşık bir süreç değil. Ancak yine de büyüyen bir kanal olmak istiyorsanız ne olursa olsun biraz yatırım yapmanız gerekiyor. Onun dışında biraz da özgün fikirlere ihtiyacınız var. Artık o kadar çok kanal var ki ister istemez büyümek için özgün fikirlere ihtiyaç duyarsınız. Hemen birkaç fikir sunalım sizlere.

A-) Özgün Fikir

Öncelikle çok hızlı büyüyen bir kanal olma amacınız var ise özgün bir fikre, kanal konseptine ihtiyacınız var. Enes Batur, Reynmen, Orkun Işıtmak, Kafalar, Burak Oyunda ya da bu gibi YouTube kanalları kendi fikirleri ile çok ciddi anlamda büyüdü.

Sizlerde öncelikle sağlam bir fikir bulun ki izlenme açısından diğer kanallara rakip olun. Mutlaka izlenme ve abone kazanırsınız. Hızlı büyümek için özgün fikir şart.

B-) Kaliteli Ekipman

Bu işe giriş yapacaksanız ve uzun vadede daha fazla yatırım yapmak istemiyorsanız işin başında kaliteli ekipmanlar edinin. Kaliteli bir bilgisayar, kamera, mikrofon, aksiyon kamerası ya da bu gibi aklınıza gelebilecek ekipmanlar.

  Devletten Çalışan Anneye 1500 TL Bakıcı Desteği

Tabi ki ilk etapta gideriniz olacaktır. Telefonunuz ile de videolar çekerek başlayabilirsiniz. Ancak iyi bir başlangıç, gelecekte daha iyi sonuçları da beraberinde getirecektir.

C-) Montaj ve Grafik Tasarım Bilgisi

Yine YouTube üzerinde ya da diğer internet sitelerinde ki kaynakları kullanarak grafik tasarım ve montaj bilgisi edinmelisiniz. YouTube videolarınız için video önü görselleri için Photoshop ile grafik hazırlamanız gerekecek. İlk etapta yine PhotoScape gibi programlar ile başlayabilirsiniz.

Zaman içerisinde intro v.b. hazırlamak için Adobe AfterEffects tarzı programları da öğrenmeniz gerekecek.

D-) Google Adsense ve YouTube Studio Kullanımı

Google Adsense, YouTube videolarınızda sizlere reklam yayınlama imkanı sunan sistemdir. Günümüz web sitelerine de reklam veren yegane sistemdir. Türkiye’de ki tüm markalar, dijital reklamcılık konusunda sosyal medya sistemleri dışında Google’ı kullanır. Google Adsense kullanımını bilmek gerekir.

Ayrıca video yüklemek, video düzenlemek ve hatta telif hakları yönetimini de bilmek için YouTube Studio kullanımını kavramak da yine önemlidir.

YouTube Kanalı Nasıl Açılır?

YouTube Kanalı Nasıl Açılır?

Son derece basit. Artık tüm Google hizmetlerini kullanabilmeniz için GMAİL hesabına ihtiyacınız var. YouTube kanalı açmak için de yine bir GMAİL hesabı yeterlidir. www.youtube.com adresine girdiğinizde sağ üst köşede OTURUM AÇ kısmı yer alır.

Buradan GMAİL bilgileriniz ile giriş yaparak oturum açın. Sonrasında ise yine aynı sağ üst köşede resme tıklayarak KANALIM sekmesine girin. Kanalınız artık aktif. İsim, profil resmi, açıklamaları vb. tüm noktaları değiştirerek kanalınızı düzenleyin. Sonrasında ise video yükleyerek aktif edin.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.