2019 Yeni Çipli Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır ?


  2019 Yeni Çipli Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır ?

  Yeni çipli kimlik kartı çıkarmak için internet üzerinden, telefon kullanarak ya da direkt olarak Nüfus Müdürlüklerine giderek randevu alabilirsiniz. Türkiye’nin tüm şehirlerinden alınan randevular, Nüfus Müdürlüklerinin müsait  olma durumlarına göre verilmektedir. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan yeni çipli kimlik kartı projesi kapsamında  kimliklerini değiştirmek isteyen vatandaşlardan cüzi bir ücret talep edilir.

  Online Çipli Kimlik Başvurusu

  İnternet üzerinden çipli kimlik başvurusu yapmak için https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresine gidilmelidir. Karşınıza çıkacak mavi tanıtım ekranında sağ ortada bulunan bölümde, Randevu Al butonu görülecektir. Bu butona tıklanmasının ardından kimin adına başvuru yapıldığı seçilmektedir. Seçenekler şöyle sıralanmıştır:

  • Kendi adıma
  • Babamın adına
  • Annemin adına
  • Kardeşimin adına
  • Eşimin adına
  • Kızımın adına
  • Oğlumun adına
  • Vasisi olduğum birey adına

  Bu seçeneklerden size uygun olanı seçebilirsiniz. Bunların dışında biri için randevu almanız mümkün değildir. Bu seçimin ardından sağ tarafta doldurulması gereken boşluklar görülecektir. Burada Sizin Kimlik Bilgileriniz kısmı bulunmaktadır. Bu kısımda sizden istenen T.C. kimlik numaranız, adınız ve soyadınız olacaktır. Bu bilgileri girdikten sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

  Sonraki sayfada sizden çipli kimlik için hangi şehirden başvuru yaptığınız sorulmaktadır. Bunun için size uygun şehir, semt ve uygun saati seçmelisiniz. Nüfus Müdürlükleri  çipli kimlikler konusunda randevu sistemi ile çalıştığından, uygun saati sizin seçmeniz ve seçtiğiniz saatte orada olmanız beklenir.

  Yeni Kimlik Başvuru sunun sitede karşılaşacağınız son aşamasında ise, kartınızın basıldıktan sonra hangi adrese gönderileceğini seçmeniz gereklidir. Bu adres Nüfus Müdürlüğünde kayıtlı olan adresiniz olabileceği gibi, başka bir adres belirleme hakkınız da bulunmaktadır. Ardından onayla tuşuna bastıktan sonra karşınıza, girdiğiniz bilgiler doğrultusunda son defa kontrolleri yapacağınız bir ekran gelecektir. Bir yanlışlık olmadığını düşünüyorsanız tekrar onayla butonuna basarak randevunuzu kesinleştirebilirsiniz.

    Belediye Memur Maaşları Ne Kadar Oldu?

  Telefon Yoluyla Çipli Kimlik Randevusu Almak

  Telefonla arayarak çipli kimlik için randevu almak istiyorsanız, ALO 199 hattını kullanabilirsiniz. Bu hattı arayarak çipli kimlik için randevu alabilme iken, çalıntı ve kayıp işlemleri için de bu hattı kullanabilirsiniz.

  ALO 199 kimlik hattı, yoğun randevu talebi nedeniyle 24 saat hizmet vermesine rağmen kolay ulaşılan bir hat değildir. Bu nedenle gece saatlerinde aranması tavsiye edilir. Aradığınızda sizinle görüşecek görevli, çipli kimlik başvurusunda bulunanın siz olmanız halinde sizden T.C. kimlik numarası, ad, soyad gibi bilgiler isteyecektir. Bunun dışında görevliye hangi ilde oturduğunuz, hangi semtte bulunduğunuz ve semtinizde/ semtinize yakın hangi Nüfus Müdürlüğü binasına giderek kimlik başvurusunda bulunmak istediğinizi bildirmeniz gereklidir.

  Sonraki aşamada görevli, semtinizde seçtiğiniz Nüfus Müdürlüğünün müsait saatlerini size bildirecek, bu saatlerden dilediğinizi seçmenizi isteyecektir. Bu durumda yapmanız gereken, özellikle yoğunluğa yakalanmak istemiyorsanız sabah saatlerini seçmek olmalıdır. Kalabalık ortamlardan hoşlanmıyorsanız sabah saatlerinde binanın sakinliğinden faydalanarak çipli kimlik işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

  Yeni Kimlik Başvurusunda İstenen Belgeler

  Çipli kimlik çıkarırken istenen evraklar şöyle sıralanabilir:

  • Eski nüfus cüzdanı
  • Uluslar arası aile cüzdanı
  • Pasaport
  • Sürücü belgesi
  • Memur cüzdanı
  • Basın kartı
  • Avukat kimlik kartı
  • Askeri kimlik kartı
  • Muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi

  Bu belgeler hazırlandıktan sonra başvuru yapılmalıdır.

  Nüfus Müdürlüğüne Giderek Çipli Kimlik İçin Randevu Almak

  Kimlik randevusunu Nüfus Müdürlüğünden almak için bizzat oraya gidilmelidir. Gidilen Nüfus Müdürlüğüne, istenen saate alınabilen randevular için herhangi bir ücret gerekmemektedir. Gittiğiniz Nüfus Müdürlüğü, sizden en uygun saatlerden arasından seçim yapmanızı isteyecektir. Yapacağınız seçim doğrultusunda belirtilen saatlerde orada bulunmanız gerekir. Bunun yanında sitede belirtilen yakınlar adına da direkt olarak randevu alınabilmektedir. Bunun için yakınlık derecesini söylemeniz yeterlidir. Nüfus Müdürlüklerinden de belirtilen yakınlık derecelerinin haricinde randevu alınamamaktadır.

    2019 Vhki Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

  Çipli Kimlik Kartının Ücreti

  Yeni kimlik kartları için ödenecek tutar kartın alım sebebine göre değişiklik göstermektedir. Buna göre;

  • Kanuni bildirim süresini aşan durumlarda, doğum nedeniyle alınacak kimlik kartları için 16 TL,
  • Eski kimlik kartı ile değiştirme halinde ödenecek tutar 16 TL,
  • Yeni kimlik kartı daha önce alınmış, ancak kaybedilmişse, tekrar çıkarmak için ödenmesi gereken tutar 32 TL’dir.

  18 Yaşından Küçüklerde Çipli Kimlik Kartı Teslimi

  18 yaşından küçüklerin çipli kimlik kartı alması için biometrik verisi alınamamaktadır. Dolayısıyla 18 yaşından küçüklere verilen kimlik kartlarının içerisinde parmak izi, parmak damar ağı görüntüsü ve el ayası izi gibi bilgiler bulunmaz.

  18 yaşından küçükler, kimlik kartlarını almak için kendi başlarına başvuru yapamazlar ve teslim edilen kimliği alamazlar. Bunun için anne, baba veya ergin bir abla/ ağabeyin çocuğun yanında bulunması gereklidir. Vekaletname ibraz edilmesi halinde, çocuğun vekili ya da vasisi de kimliği alabilmektedir. Evliliğin bitmesi halinde, çocukların kimlik kartları, mahkeme kararı ile vekalet verilen kişi tarafından alınabilir. Bunun  dışında büyükanne, büyükbaba dahil başka bir kişinin, çocuklar adına kimlik başvurusunda bulunması ya da onlara gönderilmiş kimliği alması söz konusu değildir.

  Yeni Çipli Kimlikleri E-İmza Amacıyla Kullanımı

  Kimliği e-imza amacıyla kullanmak, kartın üzerindeki elektronik giriş sayesinde mümkündür. Kart sahibinin kimlik kartında yer alan nitelikli elektronik sertifikası ile kanuni geçerliliği olan bu imza uygulaması sayesinde kişi, banka işlemlerinden hukuki işlemlere kadar zorlanmadan imza ile ilgili işlerini halledebilecektir. Elektronik ortamda gerçekleştirilen işlemlerde, hukuki bağlayıcılığı bulunan ıslak imza kullanımına eş bir şekilde elektronik imza kullanılabilir.

  Kartın temaslı yonga kısmında bulunan elektronik imza uygulaması, kart sahibinin talebi ile aktive edilmektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir Elektronik Sertifika Hizmeti Sağlayıcısı ile elektronik imza sertifikası kartın üzerine yüklenir. Bu sayede kart, elektronik imzaya açık hale gelir ve online hizmetlerde kullanılabilir.

    2019 Güncel Sözleşmeli Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

  Yeni Çipli Kimlikleri Seyahat Belgesi Olarak Kullanmak

  Kimliklerin seyahat belgesi olarak kullanımı kartın ön ve arka yüzlerinde bulunan numaralar sayesinde mümkündür. Hem ön, hem arka yüzde bulunan temassız yonga üzerindeki bilgiler, Uluslar arası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ICAO 9303-3 standartlarına uygun olması nedeniyle, uluslararası uçuşlarda kimlik kartı, seyahat izni yerine de geçmektedir. Bu özellik, özellikle vize muafiyeti olmayan ülkelere gitmek isteyen vatandaşlar için yararlıdır. Vize muafiyeti durumunda belirlenen seyahat belgesi gerekliliği, kimliklerin bu amaçla da kullanılabilmesi nedeniyle ortada kalkmıştır.

  15 Yaşından Küçüklerin Çipli Kimlik Kartı Başvurusu

  15 yaşından küçükler için çipli kimlik kartı kartta herhangi bir biometrik veri olmaması nedeniyle en geç 20 yaşında yenilenmelidir. Bunun yanında girilecek bir sınav olması halinde, kartın daha erken yenilenmesi gerekecektir. Bu çocuklardan parmak izi ya da el damar ağı örneği gibi biometrik veriler alınmaz. Bu nedenle kimliklerin kullanımı kısa süreli olacaktır.

  15 yaşından küçüklerin kimlik başvurularını aileleri yapmalı, kimlik alımını da aileleri gerçekleştirmelidir. Başvurunun alınması sürecinde online ya da telefon başvurusu adımında, çocuk yerine velisi görevli ile muhatap olmalıdır. Çocuk kendi adına randevu alamaz. Alınan randevunun ardından çipli kimlik, PTT tarafından aileye teslim edilir.

  Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

  Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

  Seçmen Kaydı Nasıl Yapılır?

  Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.