Türkiye için Sokağa Çıkma Yasağı Geldi

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte Türkiye için sokağa çıkma yasağı gelirse ne olur sorusuna hep birlikte yanıt vermek istiyoruz. Türkiye’de an itibari ile coronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağı talep eden birçok insan var. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, her akşam 23:45 sıralarında Twitter hesabından güncel bilançoları açıklıyor. Her geçen gün ciddi manada yaygınlaşan bu hastalık ile alakalı olarak devlet çeşitli önlemler aldı. Alınan bu önlemler ile birlikte bu hastalık en son Türkiye sınırları içerisine girdi. Ancak şimdilerde çok büyük bir yaygınlaşma seviyesi ile karşı karşıya. Nitekim bu anlamda en büyük önlemin evden çıkma yasağı olduğunu düşünen de bir kesim var. Bu anlamda hemen detaylara inerek analiz yapalım.

Sokağa Çıkma Yasağı Nedir?

Sokağa çıkma yasağı, devlet tarafından resmi gazetede genelgenin yayınlanması ile birlikte Türkiye genelinde yaşayan herkes için ilan edilen ve evden çıkmamayı gerektiren yasaktır.

Sokağa çıkma yasağı, Türkiye sınırları içerisinde bu zamana kadar genellikle darbe döneminde kendisini göstermiştir. Nitekim bu dönemde de askerler sokağa inmiş ve yasağı delenlere çok ciddi manada işkenceler yapılmıştır. Günümüzde koronavirüs kapsamında alınacak önlemler içerisinde halkın sokağa çıkma yasağı talebi yoğun. Ancak devlet, bu anlamda en son çare olarak bu yasağı uygulamayı ve insanların kendi karantinalarını yapmalarını bekliyor. Ancak haberlerde de görebileceğiniz üzere insanlar bunu çok fazla ciddiye almıyor gibi görünüyor. Dolayısı ile sokağa çıkma yasağı ya da diğer adı ile evden çıkma yasağı bu anlamda bir çözüm gibi görünüyor.

Sokağa Çıkma Yasağı Nedir?

Türkiye için Sokağa Çıkma Yasağı Gelirse Ne Olur?

Sokağa çıkma yasağı, birçok farklı manada kendisini gösteren ve ülke yaşantısını ciddi manada olumsuz etkileyebilecek durumlardan birisidir. Hayat durur, ekonomi durur, ticaret durur ve etkileri siyasi anlamda olduğu kadar sosyal anlamda da çok ciddi manada olumsuz olur. Türkiye sokağa çıkma yasağı konusunda ciddi manada esnek davranıyor ve bunu en son çare olarak görüyor.

  2020 Ziraat Bankası Çiftçi Destekleme Parası Sorgulama

Sokağa çıkma yasağının olumlu ve olumsuz etkileri ile alakalı olarak doğrudan fikir edinmek çok önemlidir. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu anlamda en son çarenin sokağa çıkma yasağı olacağını söyledi. Biz şimdi maddeler halinde neler olabileceğini hep birlikte göreceğiz.

  • Öncelikle ticaret durur. Marketlerde, petrollerde ya da birçok farklı noktada alışveriş yapılamaz. İşletmeler ciddi manada sıkıntı yaşar. Devlet, vergi ödemelerini alma konusunda da sıkıntı yaşar.
  • Sosyal yaşantı durur. İnsanlar kendilerini eve kapatarak psikolojik anlamda da en olumsuz şekilde etkilenir. Dolayısı ile psikolojik manada da olumsuz etkilerini gözetmek gerekir.
  • Polis ve asker sokaklara iner. Sokağa çıkma yasağının tam olarak uygulanması için eski dönem OHAL süreçlerinin bir benzeri daha hafif standartlarda yaşanır.
  • Her türlü faaliyet durur ve her ne olursa olsun insan yaşantısına dair faaliyetlerinin tamamı yok olur.
  • Kişilerin gelirleri, iş imkanları, işyerlerinin gelirleri ve yine istihdam imkanları yok olur ve ekonomik anlamda ciddi bir kriz ortamı doğar.
  • İnsanlar OHAL ilanı ile alakalı olarak marketlere hücum eder. Hastanelere, eczanelere hücum eder ve kısa süreli bir kargaşa durumu hakim olabilir ve bunu kontrol altına almak için emniyet güçlerinin müdahalesi gerekebilir.

Çok fazla olumsuz seçenek açığa çıkar ve bu süreç ile alakalı olarak detaylar kendisini gösterir. Olumsuzlukları kadar sosyal açıdan bazı olumlu seçenekleri de kendisini gösterir. Hava kirliliği kısa süre de olsa ortadan kalkar. Deniz kirliliği yok olur ve her ne olursa olsun bir süreliğine de olsa insanların birbirlerine karşı yarattığı karmaşa da ortadan yok olur. Enflasyon konusu ciddi manada düşer ancak ekonomik faaliyetler bu noktada ciddi manada karmaşık hale gelir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Başarılı dedi ki:

    Yazılan olumsuz sonuçlardan daha kötüye gidilebileceğini düşünmekdeyim bu yasak gelmezse.Sanki onbinlerce insanın hastalanması ülkeye ekonomik zarar vermiyormu ,yada psikolojik….milllet intihar etmiş korkudan bunlar hala eve kapanmanın psikolojik boyutundalar.Bence resmen bu virüsün yayılması beklendi belkide…ufak tefek önlemler bile ilk vakada alınabilirdi.hiç birşey yapamadınız sadece ilk vakanın görüldugu sehirde yasak uygulaydınız.Vaka sayısı bile galiba saklanıyor antalya gibi yerlerde baksanıza sözde bir haftadır nerdeyse artış yokmuş.Erdoğana oy veriyordum ama ilk defa pişman olasım geldi bu yıl.yazık oldu gerçekten,aklıma zerre birşey gelse yapacağım inş.