Süt Parasında Zaman Aşımı

Devlet tarafından bir süredir yeni doğum yapmış kadına veya eşine Süt Parası (Emzirme Ödeneği) adı altında yapılan ödeme hakkında en çok merak edilen konulardan biri de Süt Parasında zaman aşımı olup olmadığı. Bu makalemizde Süt Parası almaya hak sahibi olanların bu ödeneği almalarında bir zaman sınırı olup olmadığı ve hangi şartlar sağlandığı takdirde alınabildiğine yönelik akıllara takılabilecek soruları geniş kapsamlı olacak şekilde cevaplayacağız.

Devlet, bir süredir doğum ve çocuk sayısını artırabilmek maksadıyla çok sayıda tedbir alıyor ve hala almaya devam etmekte. Bu kapsamda yapılan teşviklerden biri de Süt Parası. Kamuoyunda yaygın olarak bilinen adı Süt Parası olan Emzirme Ödeneğinin hak sahiplerine ödenmesi, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16. Maddesinde düzenleniyor.

Bu kanun maddesinde süt parası alabilmek için öncelikle doğum yapan annenin veyahut eşinin doğumun gerçekleştiği tarihte SSK ya da Bağ-Kur’lu olması gerekiyor.  En az 120 gün prim ödemesinin bulunması, geçmişte prim veya prime yönelik borcun bulunmaması aranan diğer şart.  Bebeğin doğumdan sonra hayatta kalması ve doğumun gerçekleştiği tarihte çiftin resmi nikah altında bulunması istenen son şart. Bu şartları sağlayan çiftler Süt Parası almaya hak kazanmış oluyor.

Süt Parasında Zaman Aşımı Var mı?

Süt Parası hakkında verdiğimiz bu genel bilgilerin ardından süt parasında zaman aşımı var mı sorunu yanıtlayalım şimdi de. Hak sahiplerinin Süt Parası başvurusunu hemen doğum sonrasında yapmaları gibi bir zorunlulukları bulunmuyor. Ancak başvuru işlemlerinin en geç doğumu takip eden 5 yıl içinde yapmaları gerekiyor. Doğumdan 5 yıl sonra yapılan başvurular zaman aşımı gerekçesi ile kabul edilmemekte.

Sigortası Olmayanlar Süt Parası Alabilir mi?

Daha önce SSK veya Bağ-Kur’lu olup doğum esnasında herhangi bir sosyal güncesi olmayanlar belirli şartlar altında Süt Parası alabiliyorlar. Daha önceden SSK veya Bağ-Kur’lu olan anne sigorta kapsamı dışına çıktıktan sonra 10 ay içinde doğum yaparsa Süt Parası alabiliyor. Erkeklerde ise bu zaman 15 ay olarak belirlenmiş. Sosyal sigorta kapsamından çıkmış erkeğin eşi çıkıştan 15 ay sonraya kadar doğum yaptığı takdirde Süt Parası alabiliyor. Sigortalı çalışanlar için aranan şartlar sigortasız olanlar için de söz konusu.  En az 120 gün prim süresi ve geriye dönük herhangi bir prim borcunun olmaması Süt Parası almak için aranan şartlar.

  Süt Parası Almak İçin Gereken Şartlar

Süt Parası almak için bahsettiğimiz bu tüm şartları taşıyanlar hak sahibi oluyor. Peki Süt Parası için nasıl başvurulur ve Süt Parası nasıl alınır. bu konuyla ilgili olarak tüm merak ettiklerinizi bu makalemizde https://www.onlinesorgula.gen.tr/ziraat-bankasi-sut-parasi-nasil-alinir-259.html bulabilirsiniz.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. halill dedi ki:

  Sut pasaiis vereceginiz uc kurus para adami bindereden su getirtiyorsunuz siz gidinde suriyelilere bedavadan para vermeye devam edin size verdig oylarin tumu haram zikkim olsun 120 gun prim sarti koyyyorsunuz suriyeliler gun gectikce tyrkiyede dahada cogaluyorlar ikiz bebeklerim var mama parasi bulamiyorum hakkim haram olsun size ve basimizdakilere

 2. blank nerimankino dedi ki:

  Neriman kino 27/7/2015te dogum yaptim sut parssi hak i talebim varmi haklarimi kulanmak istiyom

  1. blank admin dedi ki:

   Merhaba Neriman Hanım. Emzirme ödeneği 15 mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için veriliyor. Sizin durumunuzda emzirme ödeneği için istenen diğer şartları sağlıyorsanın emzirme ödeneği alabilirsiniz.