Ölüm Parası Nedir? Ne Kadar? Nasıl Başvurulur?

Bugün ki makalemizde sizlere ölüm parası nedir, ne kadar ve nasıl başvurulur gibi soruları cevaplamak sureti ile en kapsamlı şekilde bilgiler sunacağız. Bildiğimiz gibi devlet, zaman içerisinde özellikle sosyal yardımlaşma konusunda çok ciddi adımlar atıyor diyebiliriz sanırım. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında kaymakamlık aracılıkları ile insanlara çeşitli yardımlar ulaştırılıyor. Bizde bu anlamda sizleri sitemizden bilgilendirme yoluna gidiyoruz. İnternet üzerinde ciddi anlamda araştırılan ve merak edilen ölüm parasına yönelik olarak tüm merak ettiklerinizi sizlere sunacağız. Sorularınızı yorum alanlarımızdan bizlere sorabilir ve fikir edinme yoluna gidebilirsiniz.

Ölüm Parası Nedir?

Ölüm parası, sigortalı olarak çalışan birinin vefat etmesi akabinde en yakınlarına devlet tarafından cenaze masraflarını karşılamaları için sağlanan sosyal ödenektir.

Türkiye genelinde özellikle son dönemde bu yardım hakkında bilgi sahibi olan ve başvuru yapan insanların rakamsal artışı fazla diyebiliriz. Ölüm yardımı parası ile alakalı olarak elimizden geldiğince sizlere bilgiler sunma yoluna gidiyoruz. Tabi ki devlet bunun için belli başlı şartlar belirledi. Birçok kişi bu şartlar hakkında bilgi sahibi olmadığından dolayı yine bilgi sahibi olabilmeniz açısından sizlere bilgiler sunacağız. Ölüm parası (yardımı) kimlere verilir?

Ölüm Parası (Yardımı) Alma Şartları Nelerdir?

Ölüm yardımı ya da parası ile alakalı olarak devlet, vefat eden kişinin en yakınlarına ve hatta sadece birinci derece yakınlarına bu ödemeyi yapar. Tabi ki bununla alakalı olarak da üzerinde durulması gereken birkaç önemli başlık olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım. Ölüm yardımı kimlere verilir sorusunun yanıtını maddeler halinde etraflıca inceleyecek olursak;

  • Herhangi bir iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda vefat etmiş olanlara,
  • İş göremezlik, engelli ya da yaşlılık geliri almakta olan çalışanlara,
  • Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken ölen sigortalının hak sahiplerine verilir.
  • 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirilmiş olanların hak sahiplerine cenaze ödeneği verilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmayacaktır.
  En Kazançlı YouTube Kanal ve İçerik Fikirleri

Genel olarak ölüm yardımı ya da diğer bir adı ile cenaze ödeneği almak gibi bir amaç içerisinde iseniz bu seçeneklere tam uyumluluk sağlamak son derece önemlidir. Ölüm parasına yönelik olarak sigortalı olma şartı yukarıdaki en son maddede belirtilen kıstaslara göre aranmayacaktır.

Ölüm Parası (Yardımı) Kimlere Verilir?

Devlet, bu yardım ödeneğinden faydalanmak isteyen kişileri analiz ederken özellikle yukarıdaki şartları karşılayarak vefat eden kişinin birinci derece yakını olmasını dikkate alır. Yani bu paraya başvuru yapacak kişi öncelikle vefat eden sigortalının eşi, sonrasında çocuğu olmak durumundadır. Öncelik bu iki yakınlık derecesine ait olacaktır.

İkincil olarak vefat eden şahsın kardeşleri de yine bu ödeneğe tabi olabilir. Ancak sigortalı fakat kimsesiz kişiler olduğunda ve cenazenin bu kişiler dışında gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırıldığının belgelenmesi durumunda masraflar gerçek veya tüzel kişilere ödenir. Dolayısı ile devletin bu anlamda her şekilde sigortalı vefat edenlere şartları karşılamak sureti ile yardımlar yaptığını biliyoruz.

Ölüm Parası (Yardımı) Ne Kadar?

Ölüm parası yardımı, devlet tarafından belirlenen standartlar ile sunulmakta ve miktarı insanlar tarafından ciddi şekilde merak edilmektedir. 2019 yılında ölüm yardımı parası TÜFE dengesince hesaplanmış ve 751 TL olarak hesaplanmıştı.

2020 ölüm parası yardımı ise 801 TL olarak belirlenmiştir. Bu ödeneği almak isteyen kişiler, gerekli evrakları da tedarik etmek sureti ile en kısa süre içerisinde SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) merkezlerine başvurarak ölüm parası yardımından faydalanma haklarını talep edebilirler.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.