Hangi Tazminatlarda Gelir Vergisi İadesi Yapılıyor

Gelir vergisi iadesi yapılan tazminatlar; ikale sözleşmesi kapsamında olan tazminatlardır. Ayrıca 27.03.2018 tarihinden önce karşılıklı olarak sonlandırılmış olan sözleşmelere ilişkin tazminatlardır. 7162 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 89. maddesine göre gelir vergisi iadesi yapılan tazminatlar belirlenmiştir.

Vergi dairelerine giderek, vergi daireleri ile posta yolu ile iletişim kurarak veya İnteraktif Vergi Dairesi aracılığı ile elektronik ortamdan başvuru yaparak iade talebinde bulunulabilmektedir. Gelir vergisi iadeleri işveren tarafından değil, çalışan tarafından yapılmaktadır. İade taleplerinin değerlendirmesi başvuru sırasına göre yapılmaktadır. Bu süreçte başvuru durumu ile ilgili telefon aracılığı ile gerekli bilgilerin alınması mümkündür. Çalışan kendisi veya vekalet verdiği avukatı ile bu işlemleri halledebilmektedir.

Gelir Vergisi İadesi Yapılan Tazminatlar Nelerdir?

Gelir vergisi iadesi talep edilebilecek tazminatlardan başlıca olanları şunlardır:

 • İş kaybı tazminatlarında iade talep edilebilmektedir.
 • İş sonu tazminatları için gelir vergisi iadesi istenebilmektedir.
 • İş güvencesi tazminatları için gelir vergisi iadesi yapılabilmektedir.
 • Gelir vergisi iadesi talep edilebileceklerden biri de bonus ödemeleridir.
 • Hizmet ödülleri için gelir vergisi iadesi istenebilmektedir.
 • Hizmet primlerinin gelir vergileri iade edilmektedir.
 • Ek ödemeleri için alınan gelir vergileri iade edilebilmektedir.

Gelir Vergisi İadesinin Talep Edilebilmesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Gelir vergisi iadesi için gerekli belgeler şöyledir:

 • Gelir vergisi iade talebi için başvuru dilekçesi gereklidir. Bu belge başvuru yapılacak olan kurumdan veya gelir idaresinin web sitesinden temin edilebilmektedir.
 • Kesintiyi yapma sorumluluğu bulunan işveren den temin edilmesi gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bunlar; karşılıklı sonlandırma sözleşmesi, ikale sözleşmesi, iş akdinin sonlandırılmasına ilişkin sözleşmeler gibi evraklardır.
 • İkale sözleşmeleri için yapılmış ödemelere ilişkin yapılan kesintilerin ne kadar olduğunu gösteren bir belge gereklidir. Ücret bordrosu isimli bir belgedir.
 • Gelir vergisi iadesi talep edilecek olan tazminatın işveren tarafından ödendiğini kanıtlayan bir belge talep edilmektedir. Herhangi bir dekont, makbuz veya hesap ekstresi kabul edilmektedir.
 • Eğer gelir vergisinin iadesi için gerekli talep bir avukat aracılığı ile oluşturulacak ise; vekaletname ile işlem yapılması gereklidir.
  İnternetten Vergi Borcu Sorgulama ve Kredi Kartı ile Ödeme 2020

Gelir Vergisi İadesi Hangi Tarihten Sonra Yapılamamaktadır?

Gelir vergisi iadesi tarihi 27 Mart 2018’dir. Bu tarihe kadar düzenlenmiş olan sözleşmelere ilişkin gelir vergisi iade talebinde bulunulabilmektedir. Bu tarihten sonra düzenlenmiş olan ve ek tazminat ödemesi de bu tarihten sonra yapılan tazminatlara ilişkin iade taleplerinde bulunmak mümkün değildir.

Gelir Vergisi İade Talebi İçin Zaman Aşımı Süresi Var Mıdır?

Gelir vergisi iadesinin zaman aşımı süresi; 5 yıl olarak belirlenmektedir. Zaman aşımı için baz alınan tarih, ikale sözleşmesinin imzalandığı tarihtir. Gelir vergisi tevkifatının yapıldığı zamanı takip eden yılın başından itibaren 5 yıl sayılmaktadır. Buna bir örnek vermek gerekir ise; 2014 yılındaki gelir vergisi tevkifatları için başvuruda bulunulması gereken son tarih 31.12.2019’dur. 2015 yılı için ise 31.12.2020’dir. Bu tarihten sonra herhangi bir iade başvuru kabul edilmemektedir ve bütün aide hakları kaybedilmektedir.

Vergi Dairesinden Gelir Vergisi İadesi Nasıl Yapılır?

Vergi dairesi aracılığı ile gelir vergisi iadesi yapmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıdadır:

 • Gerekli evrakların temin edilmesi gereklidir.
 • Bağlı bulunulan vergi dairesine gerekli belgeler ile beraber gidilmelidir.
 • Vergi dairesinde sıra geldiğinde görevliye belgelerin teslim edilmesi gereklidir. Sonrasında bir başvuru dilekçesi doldurulmak üzere kişiye verilmektedir.
 • Başvuru dilekçesi de doldurulduktan sonra başvuru işleme alınmaktadır.
 • Vergi dairesine gidilmemesi durumunda alternatif olarak gerekli belgelerin vergi dairesine postalanması da mümkündür.
 • Ek tazminat niteliğinde olan ve ikale sözleşmesi kapsamına giren bütün tazminatlar için gelir vergisi iadesi talep edilebilmektedir.

İnteraktif Vergi Dairesi’nden Gelir Vergisi İadesi Talebi Nasıl Oluşturulur?

İnteraktif Vergi Dairesi’nden gelir vergisi iadesi yapmak için takip edilmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • https://ivd.gib.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfanın sol köşesinde bulunan kullanıcı girişi kısmından sisteme giriş yapılması gereklidir. T.C. kimlik numarası, vergi numarası veya kullanıcı kodu ile beraber şifre girilerek sisteme giriş yapılabilmektedir. Ayrıca e-devlet şifresi ile giriş butonuna tıklayarak, e-devlet şifresi ile de giriş yapabilmek mümkündür. İnteraktif Vergi Dairesi şifresinin unutulması durumunda şifremi unuttum butonuna tıklanmalıdır. Kayıt ol butonundan da sisteme kayıt olmak mümkündür.
 • En uygun giriş yöntemi seçilerek İnteraktif Vergi Dairesi’ne Giriş butonuna tıklanması gereklidir.
 • Ardından açılan sayfadan işlemlerim menüsü seçilmelidir.
 • Açılan alt menüden İkale Sözleşmesi veya Karşılıklı Sonlandırma Sözleşmesi Kapsamında Gelir Vergisi İade Talebi tıklanmalıdır.
 • Çıkış tazminatları ile ilgili doldurulması gereken bir form açılmaktadır ve bu form doldurulmalıdır.
 • Gelir vergisi iade başvurusu için gerekli belgelerin eklenebileceği bir alan bulunmaktadır. Belgeler de eklendikten sonra başvuru işlemi tamamlanmaktadır.
  Online Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama

İkale İşlemleri İle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

İkale işlemleri ile ilgili önemli noktalar aşağıda belirtilmiştir:

 • 03.2018 tarihinden önce düzenlenmiş sözleşmeler madde hükmünden yararlanabilmektedir.
 • Ek tazminat niteliğindeki tazminatlar için iade talep edilebilmektedir.
 • Gelir vergisi tevkifatı yapılan tazminatlarda iade talebinde bulunulabilmektedir.
 • Mesai ücreti, normal ücret, resmi tatil ücreti, yol ücreti, yemek ücreti, yıllık izin ücreti, sosyal yardım, sigorta ödemeleri gibi ödemeler için gelir vergisi iadesi talep edilememektedir.
 • Kıdem tazminatlarının gelir vergisi iadesi yapılamamaktadır.
 • Zaman aşımı süresi aşılmadan gerekli taleplerde bulunulması gereklidir.
 • İşveren kendisinin bağlı olduğu vergi dairesi üzerinden gelir vergisi iadesinin talebini oluşturmalıdır.

Gelir Vergisi İadesi Dava Açarak Alınabilir Mi?

Gelir vergisi iadesi için dava açmak bir çözüm değildir. Gelir vergisi iadesi amacı ile dava açılması durumunda iade gerçekleşmemektedir. Aksine iade tutarı, ceza ve uygulanan faiz tutarı geri talep edilmektedir.

Davadan Vazgeçilir İse Gelir Vergisi İadesi Alınabilir Mi?

Davadan vazgeçenler için gelir vergisi iadesi almak mümkündür. Ancak sulh yolu ile alınabilen bir iade olduğu için hali hazırda süregelen bir davanın olmaması gereklidir. Dolayısı ile davadan feragat edildikten sonra hazırlanan feragatnamenin bağlı bulunan vergi dairesine götürülmesi gereklidir. Sonrasında gelir vergisi iadesi almak için başvuruda bulunulabilmektedir. Ancak davadan vazgeçmek istemeyenler, davayı geri çekmeden de iade alabilme olasılığına sahip olmaktadırlar. Dava sonucuna göre lehlerine bir durum ile karşılaşır iseler; gerekli iadeyi alabilmektedirler. Ancak davanın lehlerine bir sonucunun olmaması durumunda, kendilerine herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

Gelir Vergisi İadelerinde Faiz Ödemesi Yapılır Mı?

Gelir vergisi iade faizi bulunmamaktadır. Hukuki herhangi bir işlem başlatmadan, sadece iade talebinde bulunulduğunda tutar faizsiz verilmektedir. Ancak mahkeme sonucunda olumlu bir karar çıkması halinde, iade edilecek olan tutar faizi ile beraber iade edilmektedir. Yine de dava sonucunun ne çıkacağı kestirilemediği için faiz beklentisi ile davaya devam etmek de risk taşımaktadır.

  2020 Uçuş Ekibinin Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Gelir Vergisi İadesi Alındıktan Sonra Dava Açılabilir Mi?

Gelir vergisi iadesini alıp dava açmak, verilen iadeyi yetersiz bulmak gibi durumlardan kaynaklanabilmektedir. Ancak gelir vergisi iadesini alanların sonradan dava açması halinde, kendilerine verilen tutar geri alınmaktadır.


] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.