Hacizlik Bir Kişinin Kredi Notu Nasıl Yükselir? Sıfırdan Not Yükseltme

Bu makalemizde hacizlik bir kişinin kredi notu nasıl yükselir, sıfırdan not yükseltme konusu üzerinde önemli bilgiler sunacağız. Günümüzde bankacılık sicili ile alakalı olarak tüm seçenekler devlet tarafından denetleme altına alındı. İnsanların ciddi borçlar nedeni ile büyük sıkıntılar yaşaması günümüzde çok fazla tercih edilen bir seçenek değil ne yazık ki.

Hal böyle olunca zaman içerisinde BDDK kolları sıvadı ve insanların da kendi sicillerini takip edebilecekleri Findeks kredi notu sistemini geliştirdi. Kredi notunuz, bankacılık siciliniz ile doğrudan alakalıdır ve her ne olursa olsun fark yaratan seçeneklerden birisi olarak da kendisini gösteriyor. Peki hacizlik olan bir kişinin kredi notu nasıl düzelir? Sıfırdan kredi notu yükseltmek için yapılması gerekenler nelerdir? Bu anlamda sizlere önemli bilgiler sunacak ve fikir edineceğiz.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesinin en önemli nedenlerinden birisi zamanında borçları ödememe ve borçların ödemesini geciktirme üzerine kuruludur. Bununla birlikte gelirinize oranla fazla borçlanırsanız da kredi notunuz ciddi manada düşer ve bu anlamda sıkıntı yaşarsınız. Hal böyle olunca devlet, puan sistemi konusunda bankalara katı olmaları gerektiğini emrediyor. Ne olursa olsun insiyatif alınmaması ile alakalı da bir kural söz konusudur.

 • Kredi ya da kredi kartı borçlarınızın gecikmesi ya da ödenmemesi,
 • Gelirinizden daha fazla banka borcunuzun olması,
 • Kullanmadığınız birçok bankada açık bulunan vadeli ya da vadesiz hesaplar,
 • Sürekli kredi ya da kredi kartı başvurusu yapma ve bu başvuruların olumsuz sonuçlanması,

genel itibari ile kredi notunuz üzerinde ciddi manada olumsuz etkileri beraberinde getiren seçeneklerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Hal böyle olunca seçenekleri bu şekilde değerlendirmeniz gerekiyor. Şimdi sizlere daha detaylı bilgiler sunalım.

Hacizlik Bir Kişinin Kredi Notu Nasıl Yeniden Yükseltilir?

Hacizlik olmak, bankacılık siciliniz için en olumsuz durumlardan birisi olarak dikkat çeker. Herhangi bir nedenden dolayı banka hesaplarınıza haciz gelmesi durumunda ciddi şekilde sıkıntılar yaşamanız da muhtemel diyebiliriz. Hacizlik olduğunuzda aynı zamanda bankaların KARA LİSTE adını verdiği listeye dahil olursunuz. Dolayısı ile tüm kredi kartlarınız, kredili mevduat hesaplarınız bankalar tarafından kapatılır. Peki hacizlik ya da kredi notu sıfır olan bir kişinin kredi notu yeniden nasıl yükseltilir?

 • Öncelikle hacizlik oldu iseniz bankaların karalistesinden çıkma süreniz 5 yıl olarak belirlenmiştir. Bu süreç içerisinde herhangi bir kredili ürün kullanmanız mümkün olmaz.
 • Akabinde bankalar size güvenebilmek için vadesiz hesaplar açarlar.
 • Vadesiz hesaplar ile birlikte 1000 TL değerinde bir kredi kartı edinin. Nakit ile sizlere bu kredi kartını sunan bankalar vardır.
 • Ay içerisinde sürekli kredi kartınızdan harcama yapın ve borcunuzu ödeyin. Her ay düzenli harcama ve borç ödemesi yapın.
 • 6 aylık bir zaman dilimi içerisinde ham kredi puanınız yeniden oluşur.
 • Zaman içerisinde bankalarda ki özel müşteri temsilcileri ile birlikte kendinize bir kredi notu yükseltme planı çizin.
 • Düzenli ödemelerinizi ve harcamalarınızı asla aksatmayın.
 • 1 sene sonunda ise çok sağlam bir kredi notuna sahip olabileceğinizi unutmayın.
  2021 ATT Mesai Saatleri Ne Kadar, Çalışma Koşulları ve Maaşları

Genel itibari ile hiç kredi notunuz oluşmadı ise bir bankaya giderek maaşınızı beyan edip bir kredi kartı alın. Çok küçük harcamalar yapıp her ay gününden önce ödemelerinizi tam ve öncesinden yaparsanız çok kısa süre içerisinde kredi notunuz oluşur. Bu sayede herhangi bir sorun olmaksızın bankacılık sicilinizdeki tüm olumsuzluklar ortadan kalkar. Seçenekleri en ince ayrıntısına kadar değerlendirme şansına da sahip olabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.