Evlilik Parası Nasıl Alınır?

Kamuoyunda yaygın olarak Evlilik Parası veya Çeyiz Parası olarak bilinen Evlenme Ödeneği, evlenmek isteyenler için devlet tarafından verilen desteklerden sadece biri. Evlilik Parası nedir, Evlilik Parası başvurusu nasıl yapılır, Evlilik Parası ne kadar gibi yardım ile alakalı olarak akla gelebilecek tüm soruların cevabını onlinesorgula.gen.tr olarak sizin için derleyerek rehber niteliğinde bir makale hazırladık.

Evlilik Parası Nedir

Evlilik Parası veya Çeyiz Parası adı ile bilinen Evlenme Ödeneği, ölüm sigortası kolundan sağlanan bir yardım türüdür. Sosyal Sigorta kapsamında anne veya babası vefat ederek ölüm aylığı/geliri alan kız çocuklarına verilir. Evlilik Parası evlenmeden önce tek seferde yapılan nakit bir ödemedir.

Evlilik Parası Kimlere Verilir

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Evlilik Parası sadece kız çocuklar için ödenir. Erkek çocuklar için Evlilik Parası ödemesi yapılmaz. Bu ödenekten yararlanmak isteyen kız çocuklarının sigortalı olan anne veya babasından birinin ya da her ikisinin vefat etmiş olması ve bu vefat sebebi ile kız çocuğuna ölüm kolundan maaş/gelir bağlanmış olması gerekmektedir. Maaş bağlanmasından önce veya sonra boşanma ile sonuçlanmış evlilik yapan kız çocukları tekrar evlenirken Evlilik Parasından faydalanamaz. Kısaca anlatacak olursak dul olanlar Çeyiz Yardımından faydalanamaz.

Evlilik Parası Ne Kadar

Evlilik Parası hesaplaması SGK tarafından yapılır ve tutar kişiden kişiye değişiklik gösterir. Nikahtan önceki en son ayda Ölüm kolundan alınan maaş bu ödeme hesaplamasının temelini oluşturur. Çeyiz Parası, ölüm kolundan alınan son maaşın 24 katı olarak tespit edilir. Örnek ile açıklayacak olursak, evlenmeden önce 1000 TL maaş alan kız çocuğu evlenmesi halinde 24.000 TL Çeyiz Parası alır.

  Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır, Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Evlilik Parası Başvurusu Nasıl Yapılır

Evlilik Parası hususunda aklınızdan çıkarmamanız gereken şey, Evlilik Parası ödemesi başvuruya tabi bir ödenektir. Evlenme yoluyla bu ödeneğe otomatik olarak hak kazanılmaz, mutlaka başvuru yapılmalıdır. Evlilik parası başvurusu, ikamet edilen il veya ilçedeki SGK Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine yapılır.

Evlilik Parası Hakkında Bilmeniz Gereken Diğer Önemli Hususlar

  • Evlenerek Evlilik Parası alan kız çocukları boşandıkları takdirde tekrar ölüm maaşı alabilirler mi?

Boşanma gerçekleşirse tekrar ölüm kolundan maaş almak bazı şartlara tabidir. Bilindiği üzere ölüm kolundan maaş alabilmenin ilk şartı çalışmıyor olmaktır. Öncelikle boşanan kişinin herhangi bir şekilde sosyal sigorta kapsamında çalışmaması gerekmektedir. Bu konuda bir diğer husus, boşanma 2 yıldan önce gerçekleştiyse, kız çocuğu çalışmasa dahi tekrar maaş almak için 2 yılın dolmasını beklemesi gerekir. Şayet boşanma 2 yıldan daha uzun bir süre sonra gerçekleştiyse başvuru yapılmasının ardından hemen maaşa başlanabilir.

  • Evlilik Parası alan kız çocuğu sağlık hizmetlerinden yararlanabilir mi?

Evlenmek sureti ile Evlilik parası alan kız çocuğu, eğer eşi sosyal güvenlik kapsamındaysa eşinin sigortası üzerinden sağlık hizmetinden faydalanabilir. Şayet eş çalışmıyorsa, 2 yıl boyunca ölüm kolundan gelen sosyal sigortası üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.