Dünya Tarihini Değiştiren Bilim Adamları ve Buluşları

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte dünya tarihini değiştiren bilim adamları ve buluşları ile alakalı olarak bilgiler sunacağız. Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde eğitimin tamamen bilim üzerine evrildiği ve yeni neslin ciddi manada araştırmacı bir gençlik yetişiyor. Geçmişte meydana gelen bilimsel buluşlar ile alakalı olarak sizleri elimizden geldiğince bilgilendirmek ve fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz.

Dünya tarihini ciddi manada değiştiren buluşlar olduğunu biliyoruz. Peki bu buluşlar neler? Hayatımızda bilmediğimiz daha ne gibi önemli buluşlar var? Ve daha önemlisi bu önemli buluşlara imza atan bilim adamları kimler? İşte bu noktada sizleri elimizden geldiğinde kapsamlı olarak bilgilendirecek ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

Nikola Tesla (Doğru Elektrik Akımı)

Tesla, değeri günümüzde yeni yeni anlaşılmaya başlanan ve ciddi manada takdir gören Sırp bir bilim adamıdır. Ünlü bilim adamı, kariyerine Edison’un yanında başlamış ve zaman içerisinde ayrılarak günümüzün en önemli elektrik projelerinden olan doğru akımı bulmuştur.  floresan, radar, MR Nikola Tesla’nın teorileri kaynaklık edinilerek yaratılmış projelerdir. Tesla ilk insan yapımı şimşeği oluşturmuştur.

Nikola Tesla

Isaac Newton (Yer Çekimi)

Meşhur kafaya elma düşme hikayesi ile birlikte yer çekimi kanularını bulan ve bunu teori olarak kanıtlayan bilim adamıdır. Günümüzde Newton, özellikle fizik alanında yaptığı çalışmalar ile birlikte hala büyük bir yol göstericidir. Ancak en büyük buluşu dediğimiz zaman yer çekimi bu anlamda ciddi manada önem arz ediyor.

Louis Pasteur (Kuduz Aşısı)

Birçok kişi bunu ilk defa duymuş olabilir. Hatta kuduz aşısı da neymiş diyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki kuduz aşısı bulunmasaydı dünyada günde meydana gelen ölüm sayıları 1/3 oranında çoğalabilirdi. Fransız mikrobiyolog ve kimyager Pasteur, bu buluşu ile birlikte insanlığın en büyük sorunlarından birisine çözüm getirmiştir.

  2021 Stajyer Şoför ve Ehliyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Louis Pasteur

Galileo Galilei (Merkez Uydu Güneş)

Galilei, modern bilimin öncüsü olarak kabul edilir. Galilei’den önce dünyanın merkez olduğu ve diğer tüm bileşenlerin dünyanın etrafında döndüğü kabul edilirdi. Galileli, teorisi ile birlikte dünyanın tıpkı yıldızlar gibi bir gezegen olduğunu ve merkez olmadığını kanıtladı. Güneşin’in merkez uydusu olduğunu da kanıtlamıştır.

Galileo Galilei

Dennis Rithcie (C Programlama Dili)

Bilgisayar yazılımlarının atası olarak kabul edilen C programlama dilini bir laboratuvar ortamında yaratan ünlü yazılım mühendisi olarak bilinir. Günümüzde özellikle bilgisayar yazılım sistemlerinin geldiği noktanın babası olarak kabul edilir. Unix işletim sisteminin gelişiminde çok büyük rol oynamış ve bugün kullandığımız Linux işletim sisteminin temelleride onun yaptıklarına dayanmaktadır.

Dennis Rithcie

Alan Turing (Yapay Zeka)

Yapay zeka denildiğinde akla gelen ilk isim Alan Turing ilk bilgisayarların tasarlanmasıda önemli rol oynadı. 1950 yılında turing testi’ni ortaya atmıştır ve bilgisayarların insanlar düşünüp düşünemeyeceği konusunda önemli tezler sunmuştur. Bugün hala yapay zeka kuramlarının en büyük aydınlatıcısı olarak kabul eden bilim insanlarından birisi olarak da adından söz ettirmiştir.

Albert Einstein (Evrim Teorisi)

Dünyanın en zeki ve akıllı insanı olarak hala bilinen ve kabul edilen Alman bilim insanı. Einstein, zeka testlerinde gerizekalı olarak çıkan bir insandı ancak EVRİM TEORİSİ, insanlığın yönünü tamamen değiştiren unsurlardan birisi olarak dikkat çekti. Ünlü bilim adamı, aynı zamanda maddelerin yapıları üzerinde de çok çeşitli çalışmalar yürüttü. Ayrıca 1916 yılında yayınladığı genel görelelik kuramıyla Newton’un evrensel kütle çekimi yasasını genelleştirerek uzay ve zamanın ayrı düşünülemeyeceğini belirtmiş ve uzay-zaman kavramını ortaya atmıştır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.