Devletten Çalışan Anneye 1500 TL Bakıcı Desteği

Çalışan annelerin en büyük derdi çocuğunu kime emanet edeceğini düşünmektir. Devlet çalışan annelerin hayatını kolaylaştırmak için annelere ayda yaklaşık 1650 TL’ye kadar bakıcı desteği vermeye hazırlanıyor. Çalışan Anneye Bakıcı desteğinden hangi anneler yararlanabilir, Çalışan Anneye Bakıcı Desteği için nereye başvurmak gerekir gibi konu ile alakalı olarak akıllara gelebilecek tüm soruların cevaplarını onlinesorgula.gen.tr olarak sizin araştırdık.

Çalışan annelerin hayatını kolaylaştırmak ve bakıcı yöntemiyle istihdamı artırmak için bundan yaklaşık 2 yıl önce evde çocuk bakım projesi devreye girmişti. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen projenin son ayağı olarak Çalışan Anneye Bakıcı Desteği sağlanması kararlaştırıldı. Projeyle birlikte başvurusu onaylanan anneler 1500 TL bakıcı desteği alabilecek. Şayet çocuk yüzde 40 ve üzerinde engelli ise bu tutar 1650 TL olarak tespit edildi.

Bakıcı Desteği Başvuru Şartları

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Çalışan Anneye bakıcı Desteği için aranan şartlar şu şekilde açıklandı:

 • Bir işyerinde sosyal Sigortalar kapsamında tam zamanlı olarak çalışmak (En az 30 gün prim süresi olması gerekiyor)
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Anne ile çocuk aynı adreste ikamet ediyor olmalı
 • Bakıcı hizmeti verilecek çocuğun 2 yaşından küçük olması gerekiyor
 • Tutulacak bakıcı annenin 3. dereceye kadar akrabası olamaz
 • Başvuru yapacak annenin brüt maaşı 3550 TL’den daha az olmalı
 • Annelik izin süresinin tamamlanmış olması (başvuru esnasında annelik izninde olanlar izinlerini tamamlamalarının ardından destekten yararlanabiliyor)
 • Tutulan bakıcının sigortası ve sosyal güvenlik işlemlerinin yapılması gerekiyor.

Ülkemizde çocuklara büyükannelerin bakıcılık yapması sık karşılaşılan bir durum. Çocuklara evde anneanne ve babaanne tarafından bakıcılık yapılıyorsa bu projeden faydalanabilmek kesinlikle söz konusu değil.

Bakıcı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır

Yukarıda sıraladığımız maddeler bakıcı desteği başvurusu yapabilmek için aranan şartlar. Bakıcı Desteği başvurusu yapmak ise son derece basit. Ön başvuru işlemleri www.sgk.gov.tr. İnternet adresi üzerinden yapılıyor. Kesin kayıt işlemleri için ise ilinizdeki SGK İl Müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor.

  2021 SGK Çölyak Ödeme Tarihleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. blank memoo dedi ki:

  o çocuklar 2 yaşına kadar süt içiyor 7 yaşında hangi çocuk anne süttü içiyor

  1. blank Merve dedi ki:

   İşte o yüzden iki yaş az zaten anne 2 yaşına kadar emziriyor gelen bakicinin emzirecek hali yok ya .asıl problem 2 yaş üstü bencede

 2. blank yaqmur dedi ki:

  Niye 2 yaş altı olması gerekiyor benim 2 yasinda cocugum var fakat 4 yasinda da bi tane var biri cocuksa diğeri ne o zaman yaş sınırı 7 olmalı okula baslamayan tum cocuklar olmali 7 yas alti yani 2 yas niye bu ne saçmalık ya

  1. blank memoo dedi ki:

   o çocuklar 2 yaşına kadar süt içiyor 7 yaşında hangi çocuk anne süttü içiyor