Çalışan Anne İçin Bakıcı Parası Alma Şartları

Bakıcı parası alma şartları çalışan annelerin cevabını merak ettiği soruların başında yer alıyor. Bakıcı parası uygulaması istihdamdaki kadın oranını artırmak için hayata geçirilen projelerden biri. Çalışan anneler için bakıcı parası alma şartları neler, bakıcı parasına kimler başvurabilir, bakıcı parası ne kadar gibi konuyla ilgili soruların cevaplarını onlinesorgula.gen.tr olarak sizin için araştırdık ve rehber niteliği taşıyan bu yazıyı hazırladık.

Avrupa Birliği ve Türkiye istihdamdaki kadın sayısını artırmak için bazı ortaklaşa projeler yürütüyor. Evde çocuk bakımı hizmeti sağlanarak çalışan annelerin iş hayatından kopmaması için başlatılan bu projelerin en önemlisi hiç kuşku yok ki Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi. Geçtiğimiz yıldan beri büyük bir başarı ile sürdürülen bu proje kamuoyunda daha çok bakıcı parası adıyla anılıyor. İlk olarak 2016 yılında pilot bölge seçilen Ankara’da başlatılan bu uygulama, büyük başarı kazanması üzerine kapsamı genişletildi. 2017 yılı itibariyle bakıcı parası uygulaması Ankara, İstanbul, İzmir Bursa ve Antalya şehirlerinde devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: SÜT PARASI NASIL ALINIR

Bakıcı Parası Alma Şartları, Kimler Başvurabilir

Bakıcı Parası uygulamasına başvurabilmek için aranan şartlar şu şekilde;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve kadın olmak
 • Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa veya Antalya’da ikamet ediyor olmak
 • Başvurunun yapıldığı tarihte çocuğun 24 aylık veya daha küçük olması
 • Bir işyerinde tam zamanlı ve sigortalı olarak çalışıyor olmak
 • En az 30 gün prim ödemesi bulunmak
 • Annenin maaşı brüt asgari ücretin 2 katından fazla olamaz (2017 yılı için 3550 TL)
 • Bakıcı olarak tutulacak kişi anne veya babanın birinci derece akrabası olamaz
 • Çocuk ve bakıcı aynı evde yaşıyorsa 3. Dereceye kadar akraba olamaz
  2020 Düşük Faizli Kredi Sorgulama

Bakıcıda Aranan Şartlar

Yukarıda bakıcı parasına kimler başvurabilir değindik. Şimdi de bakıcı Parası Alma şartları neler onları sıralayalım;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve kadın olmak
 • Ankara İstanbul, İzmir, Antalya ve Bursa şehirlerinden birinde ikamet etmek (bakıcı ve anne aynı şehirde ikamet etmeli)
 • En az ilkokul mezunu olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Bakıcı tutan aile tarafından sigortalı olarak çalıştırılmak
 • En az 30 gün prim ödemesi bulunmak

Bakıcı Parası Ne Kadar

Proje Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ortak çalışması neticesinde hayata geçirildi ve finansmanı Avrupa Birliği Fonlarından finanse ediliyor. Avrupa Birliği ile yapılan protokol gereği 2017 yılı için belirlenen bakıcı parası tutarı 416 Euro. Euro kuru sürekli değişmekle birlikte 416 Euro 1700 TL’nin üstünde bir rakama tekabül ediyor.

Bakıcı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır

Bakıcı Parası başvuruları yukarıda saydığımız beş ilin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinden yapılabilir. Başvuru ayrıca sgk.gov.tr adresinden online olarak da gerçekleştirilebiliyor.

Yukarıda saydığımız şartları taşıyorsanız vakit kaybetmeden bir an önce bakıcı parası uygulamasına başvurun. hem Böylece çalıştığınız işinizden ayrılmak zorunda kalmaz hem de çocuğunuz için tuttuğunuz bakıcıya cebinizden hiçbir harcama yapmış olmazsınız. Başvurunuz kabul edildiyse, tuttuğunuz bakıcıya sigorta yapmayı sakın ihmal etmeyin. Bakıcının maaşını mutlaka zamanında ve banka üzerinden ödeyin. Çocuğun bakıldığı eve SGK çalışanları zaman zaman denetime gelebilir ve uygulama şartların yerine getirilip getirilmediğini denetleyebilir.

Sorularınızı Bize Yazın

Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi uygulamasını size tüm detayları ile aktardık. Yazımızda konu ile ilgili aklınıza takılan bir sorunun cevabını bulamadıysanız yorumlar kısmına yazın. konu hakkında bilgili ve tecrübeli yazar ekibimiz sorunuzu en kısa zaman zarfında yanıtlayacaklardır.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Bahar sevinç dedi ki:

  Doğum sonrası ücretsiz iznim bitti fakat bakıcı bulamadığımdan 3 ay daha ücretsiz izin aldım şuan bir gelirim yok dolayısıyla fakat hala firmanın işçisiyim bu şartlar altında başvuru yapabilirmiyim