Adli Sicil Kaydının Silinmesi

Adli sicil kaydının silinmesi konusu ile ilgili olarak; adli sicil kaydı nasıl sildirilir? Sabıka kaydı geçerlilik süresi ne kadar? Sabıka kaydı ne zaman silinir? Adli sicil arşiv kaydı ne zaman silinir? Sabıka kaydı sildirme süresi ne kadar? Adli sicil kaydı ve arşiv kaydı arasındaki fark nedir? Başta olmak üzere sabıka kaydının silinmesi hakkında tüm bilmeniz gerekenler tüm ayrıntıları ile yazımızda.adli sicil kaydının silinmesi

Adli Sicil Kaydı

Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı (sabıka kaydı), bir kişinin TCK’ya (Türk Ceza Kanunu) göre mahkumiyet alıp almadığının takibi için oluşturulmuş kayıt ve arşivle sistemidir. Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı vatandaşların sosyal hayata katılımı noktasında doğrudan bir etkiye sahiptir. Kamu ve özel sektörde işe giriş başvurularında büyük bir oranda adli sicil kaydı talep edilmektedir. Bunun yanı sıra dernek ve vakıfların üyelik şartnamelerinde adli sicil ve adli sicil arşiv kaydının olmaması yer almaktadır. Bu sebeple sosyal hayata tam katılım sağlanmasında bazı vatandaşlarımız büyük mağduriyetlerle ve hak kayıpları yaşıyor. Bu durumlarla karşı karşıya kalan çok sayıda vatandaşımız sabıka kaydı silinir mi sorusunu soruyor. Tüm adli sicil kayıtları, Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve istatistik Genel Müdürlüğü bünyesinde kayıt altında tutulur. Kanunen uygun şartların oluşmasıyla birlikte adli sicil ve adli sicil arşiv kaydı kayıtları bir bölümü başvuruyla bir bölümü ise yeterli zamanın geçmesiyle kendiliğinden silinir.

İLGİLİ KONU:

Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Adli Sicil Kaydı ve Adli Sicil Kaydı Arasındaki Fark

Sıklıkla birbirine karıştırıldıkları için adli sicil kaydı ve arşiv kaydı arasındaki fark nedir açıklayarak başlayalım. Adli sicil kaydı, henüz infazı tamamlanmamış ceza hükümlerini kapsar. Burada başka bir yanlış anlamayı da düzeltelim. Bir yargılama sonunda hapis cezası alan bir kişi cezaevinden tahliye olduğunda sabıka kaydı kapanmaz. İnfaz yasasına göre cezaevinden tahliye olunduğunda henüz infaz tamamlanmamış olur. İnfaz tamamlandığında adli sicil kaydı da otomatik olarak ortadan kalkar. İnfazın tamamlanmasının ardından sabıka kaydı silinir ve arşive taşınır yani adli sicil arşiv kaydı haline dönüşür.

  İş için Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır? Ücretleri Ne Kadar?

Adli Sicil Kaydının Silinmesi

Adli sicil kaydının silinmesi yani sabıka kaydının silinmesi birkaç şekilde olur. Aşağıda saydığımız şartlarda adli sicil kaydı silinir ve adli sicil arşiv kaydına aktarılır. Yargılama sonucunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya idari para cezası kararı verilirse adli sicil kaydına alınmadan doğrudan adli sicil arşiv kaydına alınır. Adli sicil kaydı;

 • Cezanın infazının tamamlanması
 • Etkin pişmanlık veya mahkumiyetin sonuçlarının tamamını ortadan kaldıran şikayetin geri çekilmesi
 • Zaman aşımının dolması
 • Genel af

Adli Sicil Kaydı Nasıl Sildirilir?

Adli sicil kaydı yani sabıka kaydının silinmesi için kişinin herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur. Yukarıda saydığımız haller gerçekleştiğinde sabıka kaydı silinir ve arşive alınır. Sabıka kaydı sildirme olarak ifade edilen olay arşiv kaydının sildirilmesidir.

Adli Sicil Arşiv Kaydının Silinmesi

Halk arasında sabıka kaydı silinmesi olarak ifade edilen durum arşiv kaydının silinmesidir. 5352 sayılı Adli Sicil Kanununda sabıka kaydı nasıl silinir, ne kadar sürede silinir açıklanmaktadır. Memnu hak kısıtlaması (yasaklanmış haklar) gerektiren suçlar sebebiyle arşiv kaydında alınan kayıtlar, yasaklanmış hakların iadesi alınması kaydıyla başvuruyla kısaltılabilir.

Sabıka Kaydı Silinme Süresi Ne Kadar?

Konu hakkında en çok merak edilen husus olan sabıka kaydı ne zaman silinir sorusuna cevap verelim şimdi de. 1 Haziran 2005 yılında Türk Ceza kanunu ve İnfaz Kanununda değişikliğe gidildi.  1 Haziran 2005 tarihinden önce ve sonra işlenmiş suçların sabıka kaydının silinmesi şartları birbirinde farklı.

1 Haziran 2005 tarihinden sonraki suçlar için arşiv kaydı silinme süresi;

 • Kişini ölmesi durumunda
 • Yasaklanmış hakların geri alınması (memnu hakların iadesi) şartıyla 15 yıl
 • Yasaklanmış hakların geri alınmadan 30 yıl
 • Memnu hak kısıtlaması olmayan diğer tüm suçlar için kaydın arşive alınmasından 5 yıl sonra sabıka kaydı( adli sicil arşiv kaydı) silinir.
  Af Yasası Kimleri Kapsıyor? Tahliyeler Ne Zaman Başlayacak?

1 Haziran 2005 tarihinden önceki suçlar için infazın tamamlanmasının ardından sabıka kaydı silinme süresi;

 • Kabahatler kanunu kapsamındaki suçlar için 1 yıl
 • Rüşvet, zimmet, irtikap, dolandırıcılık dolanlı iflas, sahtecilik, güveni kötüye kullanma gibi yüz kızartıcı suçlar ve 5 yıldan ağır hapis cezası alınan suçlar için 10 yıl
 • Beş yıldan daha az olan ağır hapis cezası veya ağır para cezasına hükmedilen suçlar için 5 yıl
 • Cezanın ertelendiği suçlarda hükmün başladığı günden başlayarak 5 yıl

Sorularınızı Bize Yazın

Adli sicil kaydının silinmesi, adli sicil arşiv kaydının silinmesi konuları ile ilgili olarak bilinmesi gereken hususları detayları ile izah etmiş bulunuyoruz. Sabıka kaydının silinmesi konusu ile ilgili olarak tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Nurettin arslan dedi ki:

  8 yildan fazladir sabikam silinmedi bu nedenle işten çikarildim