2021 Doğum İzni Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bugün ki makalemizde çok merak edilen konulardan olan 2021 doğum izni hesaplaması nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Devlet, bilindiği üzere özellikle son birkaç yıl içerisinde genç nüfusu desteklemek ve doğuma teşvik etmek için aileler için avantajlar sunuyor. Türkiye geneline baktığımız zaman da bu konu ile alakalı olarak araştırmalar sıklık ile yapılıyor diyebiliriz.

Bu makalemizde de elimizden geldiğince doğum izni hesaplaması konusunda en güncel verileri sizlere sunacağız. Daha fazla merak ettiğiniz olur ise yorum alanlarımızdan ekibimize sorabilir ve fikir edinmenize yardımcı olacağız. Hemen konunun derinliklerine inelim ve alternatifleri analiz edelim.

Doğum İzni Nedir?

Doğum izni, devletin doğum yapacak olan ve çalışan kadınlar için belirlemiş olduğu doğum öncesi ve sonrası paralı izin imkanı için kullanılan tabirdir.

Bilindiği üzere artık kadınların çocuk yapmaktan iş nedeni ile korkmamaları için devlet, işverene bu anlamda kadın çalışanın çalışmadığı zamanı ben ödüyorum demesi ile işverene güvence verdi. Artık dolayısı ile insanlar bu anlamda somut adımlar atıyor ve aslında akıllarında ki kafa karışıklıkları da ciddi anlamda değişti.

Doğum izni imkanı, devletin herkes için zorunlu kıldığı bir izin olduğundan dolayı bu anlamda özel sektör de dahil olmak üzere kimse bu hakkı elinizden alamaz. Öyle ki devlet, hastaneleri ve sağlık merkezleri yardımı ile kadının hamilelik sürecini takip eder. Şimdi diğer bilgiler üzerine eğilim gösterelim

2021 Doğum İzni Hesaplaması

Doğum İzni Süresi ve Hesaplama

Doğum izni süresi, devlet tarafından anayasa maddesi ile belirlenmiş olarak doğumun öncesinde 8 hafta, sonrasında ise 8 hafta toplamda 16 hafta olarak kendisini gösteriyor. Doğumun öncesinde örnek veriyorum siz doğuma son 2 hafta kalaya kadar çalıştınız. Burada artan 6 hafta doğum sonrasına devroluyor. Yani siz bu 16 haftalık izni yasal olarak her şekilde kullanmak durumundasınız. 2021 doğum izni hesaplama detaylarına geçiş yapalım.

  %100 Yerli E-Posta Servisi Yaani Mail Nedir? Nasıl Kullanılır?

Doğum izni süresi çoğul gebelik durumunda değişmektedir. Çoğul gebelik durumunda izin süresine ek olarak 2 hafta daha verilmektedir. Bu izin, doğumdan önceki 8 haftaya eklenmektedir. Yani çoğul gebeliklerde doğum öncesi 8 haftalık değil, 10 haftalık bir izin kullanma imkanı elde edilmiş olunurken, fazladan verilen 2 haftayı doğumdan sonra kullanma seçeneği bulunmamaktadır.

Beklenen doğum tarihinden 8 hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya elverişli olduğunu doktor raporu ile beyan eden kadın, doğumdan önceki 3 haftalık süreye kadar işinin başında bulunabilir. Doğum öncesinde böyle bir karar alan kadının kullanmadığı izinler, doğum sonrasına eklenir. Bu kanun sayesinde 16 haftalık doğum izninin 10+6 veya 3+13 şeklinde kullanılabilmesi mümkün kılınmıştır.

Doğum öncesi analık izninin başlamasından önce gerçekleşen, planlanmayan doğumlarda, doğum tarihi ile analık izninin başlaması gereken tarih arasındaki fark, analık izni süresine eklenir. Doğumda ya da doğum sonrası annenin vefat etmesi halinde babaya, anneye kullandırılacak izni kullanma hakkı verilir.

Ölü Doğum Durumunda Doğun İzni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu kapsamda eğer anne düşük yaptıysa, doğum izni kullanımı ortadan kalkar ve doktorun verdiği rapor dahilinde belirtilen sürede izin kullanımı mümkün olur. Bunun yanında doktorun vereceği raporun süresi konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır ve doktor, psikolojik nedenlerle de raporun süresini uzatma kararı alabilir.

Kadın memurun ölü doğum yapması durumunda ise doğum izninin tamamı kullanılabilir. Doğum iznine ayrıldıktan sonra yapılan ölü doğumda, 16 haftalık doğum izninin ne kadarının kullanıldığına bakılarak, kalan kısmının da kullanımına izin verilir. Eğer doğum olayı izne hiç çıkmadan gerçekleşmişse, iznin tamamı olan 16 hafta, kadın memura verilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.