Zabıta Nasıl Olunur

Zabıta nasıl olunur, çok sayıda gencimizin cevabını merak ettiği bir soru kuşku yok ki. Belediyeler, her yıl çok sayıda zabıta memuru alımı yapıyor. Zabıta olmak konusu ile ilgili olarak; kimler zabıta olabilir? Zabıta nasıl olunur? Zabıta olmanın şartları nelerdir? Zabıta olmak için KPSS’den kaç puan almak gerekir? Zabıta olma yaşı kaç? Zabıta memuru olmak için nereye, nasıl başvurulur? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda. Siz de zabıta olmak istiyorum ve zabıta olmak için ne yapmak lazım diyorsanız, yazımızı mutlaka okuyun.

zabıta nasıl olunur

2020 Zabıta Alımları

Ülkemizde, genç nüfus çalışma yaşı kabul edilen 15 – 24 yaş arası gençlerde işsizlik oranı yüzde 20. Yani her 5 gencimizden biri işsiz. Genç nüfustaki bu büyük işsizlik oranı, iş arayan gençlerin devlete yönelmesine neden oluyor. Uzman çavuş, polis astsubay, gardiyan, zabıta gibi sözleşmeli veya kadrolu devlet memuriyeti alımlarına çok yüksek sayıda başvurular oluyor.

Zabıta memurluğu, son yıllarda en çok rağbet gören memuriyetlerden biri konumunda. Görece olarak az sayıda yapılan zabıta alımlarına on bilerce genç iş umuduyla başvuruda bulunuyor. Zabıta alımı yapan belediyeler, alım ilanlarını Devlet Personel Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden kamuoyuna duyuruyor. Zabıta alımı ilanlarını görmek için BURAYA tıklayın.
İLGİLİ KONU:

ZABITALAR NE KADAR MAAŞ ALIYOR – ZABITA MAAŞLARI

Zabıta Olma Şartları Neler?

Zabıta alımları akında yaptığımız bu genel girişin ardından zabıta olmanın şartları neler olduğundan bahsedelim. Diğer tüm devlet memuriyetlerinde olduğu gibi zabıta memuru alımlarında da adayların bazı şartları taşıması isteniyor.
Zabıta Olmak İçin Gereken Şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Yerleştirmenin yapılacağı günü tarihi itibariyle 20 yaşını doldurmamış olmak
 • Kamu haklarından (memnu hak) yoksun bırakılmamış olmak
 • Ertelenmiş, paraya çevrilmiş, affa uğramış veya hükmün açıklanması geri bırakılmış dahi olsa yüz kızartıcı ve haysiyet kırıcı suçlardan hüküm almamış olmak
 • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak
 • Zabıta alımı ilanında belirtilen boy standartlarında olmak
 • Boyun santimetre cinsinden son iki hanesinin -/+10 kilo aralığında olmak
 • Merkezi yerleştirme – KPSS sınavından en az istenilen alt sınır kadar puan almak
  2020 Güncel Zabıt Katibi Maaşları Ne Kadar ?

Bir kısım belediyeler zabıta alımı ilanına çıkarken adaylardan e sınıfı ehliyet, ön lisans ve lisans mezuniyeti, vardiyalı çalışmaya engeli bulunmamak gibi bazı özel şartlar talep edebilmektedir. Bu özel haller haricinde zabıta olma şartları her yerde ve herkes için aynıdır.

İLGİLİ KONULAR:

GARDİYAN NASIL OLUNUR- GARDİYAN OLMA ŞARTLARI

GARDİYAN NE KADAR MAAŞ ALIR – GARDİYAN MAAŞLARI

Zabıta Nasıl Olunur?

Yukarıda saydığımız şartları taşıyan adaylar zabıta alımı başvurusu yapma hakkına sahiptirler. Uygun şartları taşıyan adayların zabıta memuru olmak için ilk yapmaları gereken zabıta alımı ilanlarını takip edip başvuruda bulunmak. Zabıta alımı başvurusu yapan adaylar ilk olarak KPSS puanlarına göre bir sıralamaya tabi tutulur. Kaç kişilik zabıta alımı yapılacaksa 5 katı sayıda aday sözlü mülakata çağrılır.

Mülakat komisyonu bir başkan ve en az 2 üyeden oluşur. Tüm Komisyon üyeleri her adayla bire bir sözlü mülakat yapar ve her üye sözlü mülakat sonunda ayrı ayrı not verir. Tüm komisyon üyelerinin verdiği notların ortalaması alınarak sözlü mülakat notu belirlenmiş olur. Sözlü mülakatta başarılı olmuş sayılabilmek için en az 70 puan almak gerekiyor. KPSS puanının yüzde ellisi ile sözlü mülakattan alınan puanın yüzde ellisi toplanır ve son sıralama oluşturulur. Tüm bu aşamalarda başarılı olan adaylar zabıta memuru olmaya ve kadroya atanmaya hak kazanır. Zabıta Memuru kadrosuna ilk kez atanacak olanlardan;

 • Nüfus cüzdanı ve onaylı sureti,
 • Diploma veya ilgili okuldan alınmış onaylı sureti,
 • Sabıka kaydı olmadığını gösterir adli sicil kaydı,
 • Askerlikle ilişiği olmadığını gösteren askerlik durum belgesi
 • Görevini devamlı olarak yapmaya engel bir durumu olmadığına dair beyan istenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

NASIL İTFAİYECİ OLUNUR – İTFAİYECİ OLMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR

İTFAİYECİLER NE KADAR MAAŞ ALIR – İTFAİYECİ MAAŞLARI

Zabıtalık Yaş Sınırı – Zabıta Olma Yaşı Kaç?

Zabıta olma yaşı, zabıta alımları ile ilgili en tartışmalı konu. Belediye Zabıta Yönetmeliğinin 13. maddesinde ‘’sınav yapıldığı tarih itibariyle 25 yaşını doldurmamış olmak’’ ifadesi yer alıyordu. Bu konu mahkemeye taşındı ve Danıştay 2011 yılında bu maddenin iptali yönünde karar aldı. Yargıtay’ın bu iptal kararının ardından 2016 yılı alımlarında herhangi bir zabıta alımı yaş sınırı uygulanmadı.

  Bayram için En Çok İzlenen ve Sevilen Netflix Dizileri

Bu gelişmelerin ardından 2017/1 KPSS kadrolarında zabıta memuru kadrosu için ‘’yerleştirme işlemlerinin ilk günü itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak’’ ifadesi yer alıyor. Bu durum Yargıtay’ın aldığı karara aykırı görünüyor. Ancak günümüz itibariyle zabıta olma yaş sınırı 30 olmuş durumda. zabıta olma yaş sınırı hakkında herhangi bir değişiklik söz konusu olması halinde buradan siz okurlarımızla güncel olarak paylaşacağız.

Zabıta Olmak İçin KPSS’den Kaç Puan Almak Gerekir?

Zabıta olmak için KPSS’den alınması gereken puan alt sınırı her alım ilanında belirtiliyor.  Zabıta alımlarında genellikle KPSS’den en az 60 veya 70 puan alınmış olması isteniyor. Ancak tahmin edebileceğiniz üzere başvuru sayısı çok fazla olduğu için alımlar bu alt sınırın çok üstünde puanlarda kapanıyor.

2018 zabıta memuru alımı KPSS puanı alt sınırının ne olacağını tahmine etmek kolay değil. Ancak fikir vermesi açısından, 2017 yılı zabıta alımlarında en düşük ve en yüksek KPSS puanları şu şekilde oluştu.

 • Lise mezunu zabıta ataması en düşük 90,70 puanla, en yüksek 97,71 puanla yapıldı.
 • Ön lisans zabıta ataması en düşük 80,53 puanla, en yüksek 93,38 puanla yapıldı.
 • Lisans mezunu zabıta ataması en düşük 83,52 puanla, en yüksek 91,08 puanla yapıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

ZABIT KATİBİ OLMA ŞARTLARI – NASIL ZABIT KATİBİ OLUNUR

ZABIT KATİBİ MAAŞLARI – ZABIT KATİBİ NE KADAR MAAŞ ALIR

Zabıta Memuru Olmak İçin Nereye, Nasıl Başvurulur?

Zabıta alımı başvurusu ÖSYM AİS (Aday İşlemleri Sistemi) üzerinden yapılmaktadır. Sistemde zabıta başvuru formu yer almaktadır. Formu eksiksiz bir şekilde doldurarak başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Zabıta Olmak İçin Boy Kilo Şartı Var Mı?

Zabıta olma konusunda bir diğer tartışmalı konu ise zabıta boy kilo şartı. Çeşitli internet sitelerinde zabıta olmak için erkeklerin 175 cm, kadınların 170 cm boyunda olması gerekir gibi kesinlikle doğru olmayan bilgiler mevcut. zabıtalar için boy ve kilo şartı Belediye zabıta Yönetmeliğinin 13. maddesinde düzenleniyor. İlgili maddeye göre zabıta olmak için erkekler en az 167 cm, kadınlar en az 160 boyunda olması gerekiyor. Gene aynı maddeye göre kilo ise, santimetre cinsinden boyun son iki hanesinin -/+ 10 aralığında olması gerekiyor.

  Polis Nasıl Olunur

Bu konuda asıl mesele zabıta olmak için boy kilo şartı olmasından ziyade, bu şarta gerçekten riayet edilip edilmediği. Zabıta alımlarında büyük bir çoğunlukla boy kilo şartına dikkat edilmeyip boy kilo ölçümü yapılmıyor. Tabi bu her yerde ölçüm yapılmayacağı anlamına gelmez. Ancak büyük bir çoğunlukla boy ve kilo şartı bir formaliteden öteye geçmiyor çoğu belediye için zabıta alımında.

GÖZ AT:

POLİS NASIL OLUNUR – POLİS OLMAK İÇİN GEREKENLER ŞARTLAR

POLİS MAAŞI NE KADAR – POLİSLER NE KADAR MAAŞ ALIR?

Sorularınızı Bize Yazın

Zabıta nasıl olunur konusu ile ilgili olarak; akıllara gelebilecek tüm sorulara en ince ayrıntıya inecek şekilde cevap vermiş bulunuyoruz. Zabıta olmak için ne gerekir, zabıta olmak için ne yapılmalı, zabıta nasıl olunur konularıyla ilgili tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Tecrübeli yazar kadromuz tüm sorularınıza en hızlı ve doğru şekilde yanıt vereceklerdir.

 

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
 1. RAMAZAN dedi ki:

  MERHABA, BOY KİLO ÖLÇÜMÜNDE KIYAFETLE ÖLÇÜM OLDUĞU İÇİN TARTIDAN 2 KİLO AZI YAZILIR MI?

 2. Onur dedi ki:

  Merhaba zabita alimlarinda boy kilo ölçümü basvuru esnasinda mi yapilir yoksa mülakat döneminde mi? Tesekkurler

  1. admin dedi ki:

   ölçümler mülakat esnasında yapılır.

  2. Mustafa dedi ki:

   Zabıta memurluğunda vücudun kol bölgesinde dövme bulunması aday için bir engel midir?

 3. Barış dedi ki:

  Merhabalar zabıta olmaya dövme engel teşkil eder mi acaba?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Mülakat komisyonu dövme hakkında değerlendirmeyi yapar. Dövmenin yeri, şekli, büyüklüğü gibi hususlar karar verilmesinde etkili olur.

 4. Erhan dedi ki:

  merhaba ben milli emlak şefliğinde şef görevlisi olarak çalışıyorum 42 yaşındayım Belediyeye geçiş yapmak istiyorum ve olduğunu farz edelim zabıta olabiliyormuyuz.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Zabıta kadrosunda 30 yaş sınırı vardır. Diğer kadrolara açıktan atanma şansınız olabilir ancak zabıta olamazsınız.

 5. Sema dedi ki:

  Kpss lisans puanım 66 mülakata cagirilma şansım var mi

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Zabıta alımlarında taban puan genellikle 70 bazı alımlarda ise 60 olabiliyor. ayrıca çağrılma değil alımları sizin takip etmeniz gerekir. Size uygun taban puanlı alımları takip ederseniz şansınız bir nebze de olsa yükselir.

 6. Sma dedi ki:

  Lisans puanım 66 mülakata cagirilma şansım var mi

 7. Serkan dedi ki:

  Kpss de atanıp mulaktta temel şartları(boy-kilo gübi) sağladığı halde alınmama gibi bir durum olur mu?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sizin de bildiğiniz gibi zabıta alımları da dahil olmak üzere kamudaki tüm memur alımlarına çok sayıda başvuru oluyor. Yapılan başvurular ilanda belirtilen alınacak personel sayısının çok üzerinde oluyor. Hal böyle olunca adayların sıralanması gerekiyor. Bu sebeple alımlarda sözlü mülakat, yazılı mülakat, fiziki yeterlilik testi gibi sıralama yöntemleri kullanılıyor.

 8. Zafer dedi ki:

  Psikiyatrik ilac kullanimi var ve alt cenem ust ceneden ileri zabita olabilirmiyim cevabiniz benim icin cok onemli

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. zabıtalık için sağlık muayenesinde profesyonel askerlikte olduğu gibi geniş kapsamlı ve titiz bir sağlık muayenesi söz konusu değil. Ancak Çenen yapınızdaki anatomik bozukluğun zabıta olmak için sorun olup olmadığına ancak bir uzman hekim muayene ederek karar verebilir. Psikiyatrik ilaç kullanımı ise sorun olabilir ne yazık ki.

 9. Rüstem dedi ki:

  Boy kilo ölçümü başvuru sırasında mı yapılıyor yoksa mülakat tarihi ve daha sonrasında mı? 7 kilo fazlam var 1 ayda verebileceğimi düşünüyorum.

  1. admin dedi ki:

   merhaba. Boy ve Kilo ölçümü mülakat esnasında yapılır.

 10. EKREM dedi ki:

  Alt cenem üst ceneden ileri zabita olabilirmiyim psikiyatrik ilaç kullanıyorum zabita olabilirmiyim tesekkurler

 11. Muhammed dedi ki:

  SAYİN YONETİCİ 19 YASİNDAYİM LİSE MEZUNUYUM DİLİMDE PELTEKLİK VE TUTUKLUK VAR REHBERLiK ARASTİRMA MERKEZİ RAPORUM VAR RAPOR SU SEKİLDE HAFİF DUZEYDE ZİHİNSEL YETERSİZLİK BUNLAR ZABİTA MEMURU OLMAMA ENGELMİ SAYGİLAR MUHAMMED ……..

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. İlgili belediyeler tarafından kurulan zabıta alım komisyonları adaylara sözlü mülakat yapıyorlar. Dilinizdeki pelteklik ne seviyede, konuşurken ne kadar tutukluk yaşıyorsunuz bunları mülakat komisyonu üyeleri değerlendirecektir. Bir belediyenin zabıta alımında mülakat komisyonu sözlü mülakatta olumsuz görüş belirtirken bir diğer komisyon olumlu görüş bildirebilir. Ne olacağını önceden bilmek çok olası değil.

 12. elif dedi ki:

  admın ben başka sayfadan baktım yaş en az 24 yazıyordu yaş sınırı varmı

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Zabıta alımı yapacak kurum alım ilanında bir yaş sınırı belirleyerek ilan ediyor. Geçmiş yıllarda pek çok kişi konuyu mahkemeye taşıyarak bazı alımlarda yaş sınırını kaldırttı. Normal şartlar altında 18 yaşınızı doldurduktan sonra aranan diğer şartları da taşıyorsanız başvuru yapmanızın önünde bir engel yoktur.

 13. mechul dedi ki:

  Merhaba ben ibb iştirak şirketi olan belbim a.ş de 4 yıldır çalışmaktayım zabıta olmak için hangi şartlar olması gerek İbb iştirak şirketinden geçiş yapabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Zabıtalık bir devlet memuru kadrosudur. KPSS puanı ile zabıta alımına başvuru yaparak zabıta olabilirsiniz. İştirak şirketten zabıtalığa geçiş gibi bir durum ne yazık ki söz konusu değil.