Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Ne Kadar, Ne Zaman Yatar

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu, orta öğretim veya yüksek öğretim öğrencileri için verilen bir kamu bursu. Her yıl yüz binlerce gencimiz VGM burs başvurusu yapıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu konusu ile ilgili olarak; VGM bursu kimlere verilir? VGM bursunu kimler alamaz? VGM bursu ne kadar? VGM burs başvurusu ne zaman?

VGM burs VGM bursu ne zaman yatar? VGM burs sonuçları ne zaman açıklanır? VGM bursu alanlar KYK bursu alabilir mi? Gibi VGM bursu hakkında tüm bilinmesi gerekenler ayrıntıları ile yazımızda. Ayrıca yazımızda bulunan bağlantı ile bursa daha önce başvurduysanız VGM burs sonuçları için sorgulama işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Nedir?

Sosyal devlet olmanın bir gereği olarak devlet ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza büyük tutarlarda sosyal yardımlar veriyor. Bu sosyal yardımların büyük bölümü nakdi yardım şeklinde yapılırken, nakdi yardımlar (para yardımı) genellikle eğitim öğretime yönelik olarak veriliyor.

Eğitim öğretim için verilen para yardımları büyük oranda karşılıksız olarak burs şeklinde veriliyor. Burs veren devlet kurumlarından biri de Vakıflar Genel Müdürlüğü. Vakıflar Genel Müdürlüğü her yıl, ortaokul ve lise öğrencileri için orta öğretim bursu, ön lisans ve lisans programlarında okuyanlar için yüksek öğrenim bursu veriyor. VGM bursu hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için tüm detayları izah etmeye başlayalım.

VGM Burs Başvuru Sonuçları İçin BURAYA Tıklayın

VGM Bursu Kimlere Verilir?

VGM bursu kimlere verilir, Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı Değerlendirme Kriterleri Formuna göre değerlendirilir. Orta öğretim ve yüksek öğrenim bursları için değerlendirme kriterleri formu farklı farklıdır. Bu formlarda yer alan her bir kritere göre VGM burs başvurusu yapan öğrenciye puan verilir.

Başvuru yapanın anne babasının çalışıp çalışmadığına, ailenin toplam gelirine, öğrencinin kardeş sayısına, okulda başarı durumuna, öğrenci haricinde ailede toplam kaç kişi bulunduğuna, anne veya babanın sağ olup olmama durumuna, ailede şehit olup olmadığına, öğrencinin ailesiyle mi yoksa öğrenci yurduna yaşadığına bakılarak puanlar verilir. Daha sonra bu puanlar toplanarak bir sıralama oluşturulur.

  İkiz ve Üçüz Çocuklara Çoklu Doğum Yardımı Şartları, Ne Kadar?

Sıralama oluşturulduktan sonra o yıl için VGM bursu için ne kadar bütçe ayrıldıysa, bütçeye uygun olacak sayıda öğrenciye VGM bursu verilir.

Hangi kriter kaç puan, VGM burs başvurusu yaptığınızda kaç puan alabilirsiniz önceden öğrenmeniz elbette mümkün. Yazımızın en sonunda hem orta öğretim bursu hem yüksek öğrenim bursu için ayrı ayrı Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı Değerlendirme Kriterleri Formu yer alıyor. Bu formlara göre kaç puan alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

BELEDİYE BURSU NASIL ALINIR, NE KADAR?

KAYMAKAMLIK BURSU NASIL ALINIR, NE KADAR?

VGM Bursunu Kimler Alamaz?

Bir üst maddede VGM bursunu kimler alabilir, VGM bursu alma şartları neler ayrıntılarıyla sıraladık. Yukarıda saydığımız şartları taşıyor olsa dahi bazı öğrenciler VGM bursu alamaz. İlgili yönetmelikte kimler VGM bursu alamaz açıkça sayılmıştır. İlgili yönetmeliğe göre;

VGM Ortaöğretim Bursu Kimler Alamaz:

 • Açık öğretim ortaokulu, açık lise ve açık meslek lisesinde okuyanlar
 • Özel okulda okuyanlar
 • Ailesinde başka bir VGM ortaöğretim bursu alan birisi olanlar. İki kardeş aynı anda orta öğretim bursu alamaz ancak kardeşlerden biri orta öğretim bursu alırken diğeri üniversite bursu alabilir.
 • Başka bir kamu kurumundan eğitim yardımı veya burs alanlar
 • Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaçlık aylığı alanlar

VGM Yüksek Öğrenim Bursu Kimler Alamaz:

 • Sigortalı olarak bir işte çalışan ve en az asgari ücret düzeyinde geliri olanlar
 • Askeri okullar ve polis akademisi öğrencileri
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri
 • Başka bir kamu kurumunda karşılıksız eğitim yardımı veya burs alanlar. Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs alanlar VGM bursundan faydalanamaz
 • Okudukları okulda ek süre öğrenim gören öğrenciler. Bunu bir örnekle açıklayalım. 4 yıllık bir fakültede okuyan öğrenci 4 yılın sonunda henüz mezun olamadıysa ek öğrenim süresi içindedir. Bu durumda olanlar VGM bursu alamaz.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaçlık aylığı alanlar
  e-Devlet Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

VGM Burs Başvuru Ne Zaman?

VGM burs başvurusu ne zaman olacağı ortaöğretim burs başvurusu ve yüksek öğrenim burs başvurusu için değişiklik göstermektedir.

 • VGM orta öğretim bursu başvuru zamanı okulların açıldığı gün itibariyle başlar. Başvurusu süresi 1 aydır.
 • VGM yüksek öğrenim burs başvurusu ise 15 Eylül 30 Ekim tarihleri arasında olur.

SUBAY MAAŞLARI NE KADAR?

ASTSUBAY MAAŞLARI NE KADAR?

VGM Bursu Ne Kadar?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu nedir ve kimlere verilir hususlarını açıkladıktan sonra şimdi asıl en çok merak edilen konu olan VGM bursu ne kadar konusuna değinelim. Yazımızın başında belirttiğimiz üzere VGM bursu orta öğretim ve yüksek öğrenim öğrencileri için veriliyor. VGM burs miktarı orta öğretim ve üniversite öğrencileri için farklı. Her eğitim öğretim yılı başlamadan önce Vakıflar Genel Müdürlüğü burs miktarı ne kadar olacak kurum tarafından kamuoyunda duyuruluyor.

2019 eğitim öğretim yılı için VGM burs miktarları şu şekilde oldu;

 • Orta öğretim öğrencileri için 1 aylık burs miktarı 60 TL olarak belirlendi. VGM bursu Ekim ayından başlayarak haziran ayına kadar 9 ay boyunca ödenir. Yani VGM bursu alan orta öğretim öğrencileri bir eğitim öğretim yılı için toplamda 540 TL VGM bursu alır.
 • Üniversite öğrencileri için 1 aylık burs miktarı 250 TL olarak belirlendi. Burs Ekim ayından başlayarak Mayıs ayına kadar 8 ay boyunca ödenir. Üniversite öğrencileri bir eğitim öğretim yılı için toplamda 2000 TL VGM bursu alır.

2019 eğitim öğretim yılı için VGM bursu ne kadar olacak henüz kesinleşmiş bir tutar söz konusu değil. Vakıflar Genel Müdürlüğü 2019 eğitim öğretim döneminde VGM burs miktarı ne kadar olacağına dair bir açıklama yayımlaması halinde sitemizden güncel olarak paylaşacağız.

VGM Bursu Ne Zaman Açıklanacak?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu başvurusu yapanlar büyük bir heyecan ile ne zaman açıklanacak diye bekliyorlar doğal olarak. VGM bursu ne zaman açıklanacak sorusu için net bir tarih söylemek ne yazık ki mümkün değil. Çünkü VGM burs sonuçları KYK burs sonuçları açıklandıktan sonra açıklanıyor. Öğrenciler,  kabul edilmeme ihtimalini göz önünde bulundurarak birden fazla kamu kurumuna burs başvurusu yapıyor.

  2020 Doğum Parası Nedir? Ne Kadar, Nasıl Alınır, Ne Zaman Yatar?

İlgili kanuna göre ise birden fazla kamu kurumundan burs almak mümkün değil. Bu sebeple Mükerrer bur alımının önüne geçmek için VGM burs sonuçları KYK burs sonuçları açıklandıktan en geç 1 hafta sonra açıklanıyor.

VGM Bursu Ne Zaman Yatar?

VGM burs başvurusu yapıp başvurusu kabul edilenler en çok VGM bursu ayın kaçında yatıyor sorusunun cevabını merak ediyor hiç kuşku yok ki. VGM burs başvuru yaptınız ve kabul edildiyse öncelikle Vakıfbank’ta bir vadesiz hesap açtırmanız gerekiyor. Eğer yaşadığınız Yerde Vakıfbank Şubesi yoksa hesap Ziraat Bankası’na açılması gerekiyor.

Ziraat Bankası veya Vakıfbank şubesine açtırdığınız bu hesaplara VGM bursu genel olarak her ayın 5’inde yatırılır. Ülkemizde Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı 25 ayrı Vakıflar Bölge Müdürlüğü mevcuttur. 81 ilimiz bu 25 bölge müdürlüğüne sorumluluk alanı şeklinde paylaştırılmıştır.

Bölge müdürlükleri genel olarak VGM burs ödemesi işlemleri için genelde ortak hareket ediyor olsa da her bir bölge müdürlüğü burs ödemesini farklı bir tarihte yapabilir. Bu yüzden VGM bursu ne zaman yatar öğrenmek için size bursu veren bölge müdürlüğünden bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

VGM FAKİRLİK MAAŞI

VGM FAKİRLİK MAAŞI SORGULAMA

KYK Bursu Alan VGM Bursu Alabilir Mi?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yüksek öğrenim burs yönetmeliğinin 5. maddesine göre herhangi bir kamu kurumundan burs veya öğrenim yardımı alan bir yüksek öğrenim öğrencisi VGM bursu alamaz. Belediyeler, Kredi ve Yurtlar Kurumu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı burs ve öğrenim yardımı veren diğer kamu kurumları. VGM bursu alanlar bu kurumlardan burs ve öğrenim yardımı alamazlar. VGM bursu başvuru sonuçları bu sebeple KYK bursu başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından açıklanır. KYK veya diğer bir kamu kurumundan burs almaya hak kazananlar VGM burs başvurusu yapıp başvurusu kabul edildiyse listeden çıkarılır.

VGM Eğitim Yardımı Değerlendirme Kriterleri Formu (Orta Öğretim)

VGM Eğitim Yardımı Değerlendirme Kriterleri Formu (Yüksek Öğrenim)


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Esma dedi ki:

  Üniversite öğrencisiyim geçen yıl başvuru yaptım ve kabul edildim mayıs ayina kadar hesabima para yattı şu an yeni döneme girdik ekim ayı bursu ne zaman yatıcam normalde 11 inde yatıyordu ama yatirmadilar

 2. Kader dedi ki:

  Merhaba ben annem ve lise son sınıf kardeşim ile yaşıyorum. Annem asgari ücretle çalışıyor ve kirada kalıyoruz. 2 senedir de üniversite oluyorum kyk da kalıyorum kredi alıyorum benimde burs almam mümkün mü veya kardeşimin

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. KYK bursu ile VGM bursu ne yazık ki aynı anda alınamıyor.

 3. Nurcan dedi ki:

  2 Oglum var bir tanesi ilkokulda diger oğlu da lise1 baslicak çocuklarım içinden burs almam mümkün mü eşim çalışmiyorum bende asgari ücretle çalışıyorum evim kira bana bu konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Vakıflar Genel Müdürlüğü bursları kontenjan sayısına göre veriliyor. Yani başvuranlar sıralamaya tabi tutuluyor ve belirli sayıda kişiye burs veriliyor. Bu durumda bursu alıp alamayacağınız hakkında net bir şey söylemek ne yazık ki mümkün değil.

 4. beyza dedi ki:

  42 puan ile yükseköğretim bursu alabilir miyiz ?